Anotace: Ještě jednou díky Amonasrovi za rozhovor nad vínem :-D byl mi víc jak inspirací :-)
Jenom tu tiše zírám, do konce jsem věřila, že je to jen Tvoje imaginace, (anotaci zpravidla velkoryse přehlížím), rozuzlení osvětlilo mnohé, především kvalitu Tvého textu:-) Rozhodně bych se přimlouvala za vyšší zlomek v názvu, třeba třináct sedmnáctin a kousek :-)
ST jsou taky dva celé a poctivé, ne? :-))
27.06.2014 06:26:02 | Pamína
Děkuji :-) Název nechám být - ten mi nikdo nevymluví :-)
'Bohužel' to nebyla vymyšlená osoba ale jen Amonasr :-D :-D :-)
27.06.2014 09:40:11 | Kubský P.
já to přece jen zkusím, s tím názvem - jelikož není "jedna" básník, ale "jeden", navrhuju - když teda jako básníci asi češtinu oba milujete ☺ - Jedenapůl básníka :o)
nebo tu má ten ženský rod nějaký význam?
27.06.2014 10:02:29 | hanele m.
Neologismus.. ( snad není zakázáno a nepůjdu do vězenení )
Kdybych napsal Jedenapůl - to bych tvrdil, že jeden je básník a druhý jen ta půlka... což bych vyvracel v básni, kde jsem napsal, že jsme rovni - takže by název vyvracel obsah
Takle jsem napsal "jednaapůl básníka" - to neříkám kolik kdo má znás procent vtom názvu - a to je snad to hezké :-)
A kdybych napsal "Dva básnici" to by bylo moc - to už nejsme :-D
Takle jsme při rozhovoru byli oba víc jak básník ale míň jak dva
Já vím je takové 'nedokonalé' ale mě se to líbí - má to takovej pod text :-)
27.06.2014 10:34:06 | Kubský P.
pod pojmem neologismus bych si spíš představila něco jiného, ale spokojený autor je asi dúležitější než mé pocity :-)
27.06.2014 11:44:30 | hanele m.
Zajímavá češtinářská diskuse. Slovíčko „jednaapůl“ podle mne neologismem (či spíše možná básnickou licencí či nespisovným tvarem) je, protože v pravidlech českého pravopisu je pouze tvar „jedenapůl“. Běžně se tedy používá výraz „jedenapůl“ nebo „jeden a půl“. Ale i dokonce v tom rozděleném tvaru se běžně nepoužívá tvar „jeden a půl“ v souladu s rodem příslušného podmětu či předmětu, ale zcela neutrálně. Běžně lze například na internetu dohledat tvary jako „jeden a půl lůžko“ nikoli „jedno a půl lůžko“, či „jeden a půl postel“ nikoliv „jedna a půl postel“, jak by to muselo být správně podle Tebou navrhované logiky. Užívá se to tedy (ta spisovná podoba) jako neutrální číslovka neshodující se rodově s příslušným předmětem či podmětem. Tvá poznámka o ženském rodu je tedy v tomto případě dle mého bezpředmětná. I v běžném počítání se říká „jeden – dva – tři“, stejně jako „jedna – dvě – tři“, je to na libovůli každého jednoho. Nakonec i onu nespisovnou podobu "jednaapůl" jsem už také mockrát slyšel, je to myslím dáno i krajově (regionálně). Nejsem ale profesí češtinář, i když možná i pro něj by to byl svým způsobem hnidopišský oříšek. Možná by byl zajímavý názor někoho z Ústavu pro jazyk český, pokud to tedy není právě ten Tvůj, rád se nechám vždy poučit.
Domnívám se tedy, že víc než o češtině, je to skutečně o pocitech, ať už autora či čtenáře. Právo na ten svůj pocit mají nepochybně obě strany.
27.06.2014 17:24:52 | Amonasr
s tímhle pojetím neologismu už není třeba upozorňovat na chyby - všechno jsou vlastně neologismy - autor cití že je tvrďák, může tedy "mylovat" kupříkladu :o)
ani mě mně a mne už nikoho nemusí trápit, že? nebo jiné záludnosti češtiny, jako S a Z.. stačí jen správně argumentovat.. chjo :o(
a ne, můj názor není z ústavu - a snad eště dlouho ze žádnýho nebude :oD
28.06.2014 11:33:43 | hanele m.
Já si myslím, že na prvním místě má být český jazyk a potom, ruku v ruce, pocity autora. Pocity mohou být vyjádřeny silně i tehdy, kdy je dílo správně gramaticky.
28.06.2014 11:36:45 | Benátčan
Asi není náhoda, že se vzájemně všichni argumentačně míjíme. Budiž. Pominu, že Liter je plný gramatických chyb, které jindy nechávají kritiky většinou v klidu, jakby taky ne, to bychom se tu ukritikovali k smrti. "Jednaapůl" však není žádná gramatická chyba, nějaké "mylovat" s tím nemá nic do činění a je to průhledné a záměrné odvádění pozornosti od toho, co bylo původním předmětem kritiky. Jedná se o nespisovné slovo (bazírování na terminologii je zbytečné puntičkaření) a pokud se podle někoho nemají nespisovná slova v básních používat, veďme o tom diskusi, ale držme se prosím tématu. O fóbii skryté v jízlivé poznámce o ženském rodu raději ani nemluvě...
28.06.2014 11:53:30 | Amonasr
snad nevíš o mých fobiích víc než já.. ani ta poznámka nebyla jízlivá - jen faktická, jelikož "jedna" prostě ženský tvar je
a ano, evidentně se tady ohledně neologismů, potažmo kreativity, míjíme
A na chyby já osobně upozorňuju většinou zprávou (a vím že nejsu sama), protože myslím že není třeba pranýřovat kdejaký překlep - ale nečtu velkoplošně a nevšímám si autorů kterým jsou chyby volné nebo je považují za "styl" (to se netýká tohohle dila, to je k tomu, ze si nikdo nevšímá chyb jinde na Literu)
A odpovidám ti na tabletu, takže preklepů bude asi hromada, za což se předem omlouvám. :o)
28.06.2014 12:19:06 | hanele m.
Hanele, pokud máme něco společného, tak je to nepochybně kladný vztah k češtině. Doufám však, že je toho mnohem víc. Vítám Tvůj věcný tón a nechme tedy míjení za sebou. Nepatříš rozhodně mezi ty, s nimiž bych chtěl polemizovat jakkoliv jinak, než jen věcně a ku vzájemnému prospěchu. Pokud jde o překlepy, jednak jsem si žádného nevšiml a jednak v komentářích se nedají opravovat, tak prosím o shovívavost i u mě, byť píšu na PC :-)
Pojďme tedy zkusit uzavřít tu diskuzi ohledně "jednaapůl". Všimla sis možná, že i já jsem použil spontánně spisovný tvar ve svém komentáři ještě dřív, než jsi vznesla svou kritiku. Ale současně mi nepřišel ani divný ten Petrův název, prostě jsem mu nevěnoval pozornost, protože "jednaapůl" se běžně taky říká. Přiznám se, že i mně by tam víc sedělo to spisovné "jedenapůl", které jsi navrhla, a nebýt té poznámky o ženském rodu, ani by mě to nepřimělo se nějak vměšovat, děkuji tedy za Tvé vysvětlení a omlouvám se Ti za svou přecitlivělost. Ale zase jsem si aspoň následně zjistil, že to "jedenapůl" se rodově chová neutrálně, což jsem původně taky netušil, takže jsem o poznatek bohatší. Na tom to možná mohlo i skončit, protože se tím problematika použití toho konkrétního výrazu prakticky vyčerpala, aspoň si myslím. A že Petr chce mít to své slůvko v názvu, to myslím oba s různou mírou souhlasu akceptujeme.
Ale ještě k těm gramatickým chybám, když se to taky nakouslo. Asi mě to dráždí úplně stejně jako Tebe, jen jsem už pochopil, že se proti tomu nedá dělat nic jiného, než psaní do vzkazů tam, kde to vnímám jako pomoc autorovi. Hodně rozšířená je dnes ale i dyslexie, což není pak vysloveně chyba autora, a dá se to myslím u některých textů i vycítit, kde to je způsobené spíše tímto. A tam se snažím to dokonce přehlížet, odmýšlet se od toho, protože u kvalitního autora by to třeba v případě publikování hravě vyřešil korektor. To jen na vysvětlenou.
Tak doufám, že teď už se spolu nemíjíme a pokud snad stále ještě ano, jsem připraven i s Tvou pomocí tomu čelit, Liter si to zaslouží :-)
28.06.2014 12:42:11 | Amonasr
ty seš děsně aktivní argumentátor :o)
k tématu 1+1/2 - já to neberu jen jako úplně ustálené a neměnné spojení - beru to i jako číslovku a spojení půl něčeho (můj oblíbený seriál dva a půl chlapa nebo film devět a půl týdne - je zajímavé že číslovky jedna a dva rod dodržují a ostatním už je to jedno - jeden muž a jedna žena, dva muži a dvě ženy ale tři, čtyři.. sto.. milión koho- nebo čehokoli :o)
taky je zajímavé nahlédnout do problematiky půlek (Polomuž ze Hry o trůny - půlměsíc na obloze, polopravda či přímo polovina.. samotná půlka či půlka viny? :o)
a taky ne všechno se se dá někde zaslechnout a nebo najít na gůglu nemusí být ještě správné nebo všeobecně přijímané - člověk občas zaslechne nebo čte všelijaké "zhovadilosti" - a gůgl je sice děsně mazanej a má přehled - ale informacema ho krmíme my všichni :o)
a dys- problematika - spousta lidí je dnes dys- - a je dobře brát na to ohled ale není dobře to brát jako automatickou omluvu / výmluvu
myslím že ten komu jde o to aby psal dobře, si to zařídí - může se s někým domluvit na korekci před publikací - a mnozí to dělají a nebo si opraví po upozornění - není to žádná ostuda..
vždyť aj autoři bestsellerů nedávají všechno rovnou do tisku - mají k dispozici celé týmy korektorů, editorů a poradců :o)
a už zalízám někam do tichého koutku, už jsem se vypsala zas na chvíli dopředu
krásný víkend a celé léto :o)
28.06.2014 18:05:54 | hanele m.
:-D Mám spoustu úchylek a jedna z nich je ta, že potřebuju mít ve věcech jasno. To je svým způsobem prokletí, protože jasno ve všem může mít jen blbec a tím se pro změnu stát nechci, pokud už se mi to tedy mezitím nepovedlo. Život se holt skládá ze samých paradoxů :-D
I tady bychom mohli jít v obou tématech ještě do dalších detailů a vzájemně cizelovat a sbližovat stanoviska, ale nechme tedy prostor i těm druhým, ať si případně hledají svůj vlastní úhel pohledu, nepochybně nemusí být ani jeden ani dva, může těch úhlů být celá řada. A pokud to případně někoho inspiruje i k tomu vylepšování češtiny, to by bylo vůbec fajn.
Každopádně Ti také přeju hezký zbytek víkendu a prima léto, to naštěstí ještě skoro celé! :-)
28.06.2014 20:46:20 | Amonasr
doprdele, to je zase nějaký protest proti češtině, že se před čárkou či před vykřičníkem dává mezera?
26.06.2014 21:45:42 | Truckle
:-D Jen počkej zajíci! Když Ty tak, já si počkám na hodinu duchů... :-)
A pokud jedenapůl - pak jedině třičtvrtě + třičtvrtě. Ano, to beru ;-))
Každopádně dík, i já tesám, poctivě a rád - s velkou chutí vzpomněl jsem si, že i já byl kdysi mlád... :-D
26.06.2014 21:22:25 | Amonasr