BÁSEŇ PRÁCE
kdo nemívá co na práci
čas zbůhdarma utrácí
hnije
jak vysvětlit mám příteli
že pracuje kdo tvoří
snad abych báseň složil
práce že je poezie
a poezie práce
čeká mě dřina veliká
tuším i komplikace
však od roboty jakož i z boje
jen zbabělec by utíkal
Týniště n. Orlicí – Praha, 28.9.2015
https://www.youtube.com/watch?v=qPMokRlMBZY
:-)) zní to fakt tak červeně :-)
mám svou práci, ale i si dovedu chodit jen tak do sokola :-)
a i když nepracuji manuálně, tak mě to někdy vyčerpává ale i dává... je prima mít práci, co baví a dává... než nemít nic a dedukovat :-)))
04.10.2015 22:08:21 | zelená víla
Ten parodický název to nemohl nepoznamenat ;-))
A práce, která i baví, je doslova požehnáním :-)
05.10.2015 17:01:56 | Amonasr
Nebyl jsem nikdy a ani nejsem komouš, ale povinNost a to ze zákona, bylo to nejlepší co komouši vymysleli.Navíc, když jsi o práci přišel, museli ti na převodku dát, najít jinou.Teď se mladí, ale i starší(a ti nejstarší i musejí), poflakovat a to je začátek konce.Když není řád, (třeba konkrétně pracovní) začíná zahálka a i chaos celé ho společenství:-(
30.09.2015 19:27:53 | Jeněcovevzduchukrásného
Já bych se do minulého režimu vracet nechtěl, a to ani tou ze zákona povinnou prací, byť Ti dobře rozumím, proč tak uvažuješ. Ono ale i kapitalismus by byl schopen nabídnout práci (téměř) všem, kdo pracovat chtějí, zdroje na to objektivně nepochybně jsou, ale to by právě musel vytvořit podmínky pro to, aby se otevřely řádově větší možnosti pro uplatnění lidí ve sférách, které i současný systém považuje mylně za neproduktivní (vzdělání, věda, obecně prospěšná činnost, umění, atd.) Už nikdy nebude dost práce pro všechny v průmyslu, zemědělství či ve službách (tak jak je chápeme dnes), naopak jí bude čím dál méně a armáda "nezaměstnaných" už bude dlouhodobě jen růst. To myslící ekonomové (ne kvaziekonomové) dobře vědí. Jenže řešením není cesta zpět, ale dopředu. Musí se nově formulovat a podstatně změnit paradigma soudobého kapitalismu - z toho bolí hlava všechny filosofy a ekonomy, kteří jenom slepě neobhajují stávající neudržitelný stav, protože řešení musí být nepochybně poměrně radikální a je těžké si ho zatím představit. Ale ono přijde klidně i bez něčích představ - je to jen otázka času. Vývoj se nedá zastavit, jen se občas na chvíli motá v bludném kruhu, než z něj tu novou cestu najde...
01.10.2015 20:11:59 | Amonasr
No, v USA se může klidně stát, že pokud je černoch prezidentem( což před padesáti, třiceti roky bylo absolutně nemyslitelné), tak tam v brzké době může dojít i k "rudé americké revoluci", tak jako ještě "nedávno" v Rusi.Vůbec bych se tomu nedivil, on žádný nenasytný, spíše nenažraný kapouš neroste až do nebe.Podle mého je to tam čeká taky.Jak říkáš, je to jen otázka času.Lidi se jednou Hodně naserou i tam, a hlavně černí obyvatelé jůůůesej, ti především.
01.10.2015 21:23:42 | Jeněcovevzduchukrásného
Revoluce byly a budou - vůči nim nemůže být navěky imunní žádná země světa. Jen ta velká rudá už byla a je doufám neopakovatelná, stejně jako je doufám neopakovatelný ten obrovský hnědý průser. Tak snad ty příští barvy budou nějaké lahodnější... ;-))
01.10.2015 23:43:38 | Amonasr
Hm, jsem realista se zdravým selským rozumem, a proto doporučuji nasadit do brzké budoucnosti Hodně růžové brýle.:-)
03.10.2015 12:36:12 | Jeněcovevzduchukrásného
Kdo trpí prokrastinací
napíše báseň o práci :-)
Já už to ani nevysvětluju, radši to tutlám...
29.09.2015 20:23:15 | Pamína
Psaním utíkám před prací, která mě nebaví, k práci, která mě baví. Na tom útěku navíc zakopávám o inspiraci, kterou bych jinak nevědomky překročil :-D
A musím se přitom krýt téměř neustále, často jsem ale odhalen, protože některé triky už zkrátka nefungují a kdo si má pořád vymýšlet nějaké nové... ;-))
29.09.2015 22:35:54 | Amonasr
...musím se pousmát a zamyslet.. rok 1989 už byl? Jsem pořád ve stejném časoprostoru, že ano :)))?
29.09.2015 19:14:46 | MARKO
Ale tohle nemá (nebo aspoň nemá mít) žádný ideologický nádech – práce přece není ani v kapitalismu sprosté slovo, vždyť bez ní by nebylo lidské existence, a to v jakémkoliv společenském systému. Tohle je ovšem psáno čistě subjektivně jako má sebeobrana před domácími pracemi a jako obrana básnění vůbec :-D
Jelikož ale minulý systém „práci“ vulgárně degradoval jen na vytváření materiálních hodnot a v myslích mnoha lidí tento tragický omyl přetrvává s nezvyklou úporností až dosud, odbočím od literatury a přidám ještě poznámku: Práce má nejrůznější podoby, to zdaleka není jen házení lopatou nebo rubání uhlí – intelektuální práce má dokonce čím dál větší společenský význam (ne však vždy adekvátní společenské uznání), a to včetně psaní literatury, skládání hudby nebo třeba psaní filosofických esejů... :-)
Nicméně zpět k básničce – psal jsem to jako sebeironický hořký povzdech nad svou sysifovsky marnou snahou někdy docílit, aby můj občasný pobyt na Literu a potažmo psaní byly vyřazeny z kategorie „zavrženíhodné flinkání“... :-/
P.S. Když jsem to příteli v autě předčítal, vesele se smál a v očích mu hrály plamínky asi jako vlkovi v seriálu „Jen počkej, zajíci...“ ;-))
29.09.2015 19:57:50 | Amonasr
Děkuji za pěkné vysvětlení a zamyšlení.
Přesto pro mně je práce nutná činnost předcházející bankovní SMS s oznámením stavu na účtě...Nemám to štěstí mít práci nastavenou v hlavě jako koníčka. :)
...asi to budou zbytky rudé vymývárny v mé hlavě.
01.10.2015 13:36:33 | MARKO
Ale jo - asi všichni (nebo skoro všichni) práci vnímáme spíš jako něco protivného a chtěli bychom vyhrát 2,5 miliardy v Eurojackpotu, abychom do smrti už nemuseli pracovat – já tedy určitě :-D Mně už by do té smrti stačila i mnohonásobně nižší částka :-) Ona je ta problematika poměrně vrstevnatá a není holt práce jako práce. Psal jsem to trochu jako provokaci, trochu jako ironii, trochu jako sebeironii a trochu jako něco, za čím si můžu zároveň i stát. Takže Tvé komentáře jsou fajn – protože naše diskuze to nasvětluje z různých stran a oba máme pravdu, neboť podobných pravd je z různých úhlů pohledu mnoho a dalo by se o nich psát ještě dlouho ;-) Díky za to :-)
01.10.2015 19:51:01 | Amonasr
Milada Součková v Hlavě umělce k tomuto píše:
"Myslím, že každého nadání by mělo být co nejhospodárněji využito. Spisovatel ovšem potřebuje ke své práci všechen svůj čas. Pro něho není takzvaného volného času. Jeho četba není zábavou, nýbrž studiem, jeho procházka není osvěžením, nýbrž často jen pokračováním práce. Spotřebuje ke své práci nejen určitý počet hodin, nýbrž i intenzitu, po níž je zcela vyčerpán. Jen ten, kdo sám není tvůrčím umělcem, může si představovat, že kniha veršů nebo román se píše tak, že si člověk sedne a začne psát - když ovšem byl předtím ,šílel na lůžku'."
Jinak pokud jde o tvou báseň, tak za mne nelíbí.
30.09.2015 15:19:10 | Bylinná směs
Milada Součková to sice napsala hezky a s lecčím s ní souhlasím, nicméně z práce jakéhokoliv umělce bych zas takové drama jako ona nedělal. Minimálně bych to někde zjemnil alespoň vsuvkou „jen“ – není „jen“ zábavou, není „jen“ osvěžením… Práci jakéhokoliv umělce považuju samozřejmě za naprosto plnohodnotnou a srovnatelnou s jakoukoliv jinou, nicméně pokud by pro někoho měla být tvorba především dřina, tak bych mu doporučil najít si jinou práci, která ho bude především bavit (což ale nevylučuje ani tu dřinu). Ale to jsou jen takové drobné nuance.
Líbí – nelíbí je subjektivní záležitost a samozřejmě proč ne. Cením si toho, že to umíš napsat otevřeně ;-) Tohle ale ani není básnička, kde bych očekával většinový „like“, důležitější je, když se někdo zamyslí nad podstatou textu a to jsi udělala k mé naprosté spokojenosti, protože na ni reaguješ a taková diskuze má smysl - děkuju :-)
01.10.2015 19:48:29 | Amonasr
Jenže Milada Součková žila v době, kdy umění/literatura měla úplně jiný statut než dnes.
A teda musím říct, že pro mne tvorba dřina je a pořádná, ale asi proto, že je to moje práce.
02.10.2015 10:54:20 | Bylinná směs
Ale já přece netvrdím, že tvorba nemůže být dřina (někdy je a někdy třeba není) - zároveň ale nepochybuju, že Tě i baví, a to i přesto, že to je také Tvoje práce ;-)
A rovněž jsem si vygoogloval, kdo byla Milada Součková - zase aspoň vím něco, co jsem dosud nevěděl, díky :-)
02.10.2015 19:54:38 | Amonasr
..když jedna vlídná ošetřovatelka v anglickém blázinci navrhla Ivanu Blatnému,
aby místo neustálého hrbení se nad papíry a nepřetržitého hulení špatných cigaret,zametl raději pěšinku v zahradě, odsekl jí, že tvoří poezii a to, že je na rozdíl od jakékoli tzv. "práce"nepřetržitá dřina a ve dne v noci - tak tak dobrý Amone..:-D
29.09.2015 18:47:57 | Frr
No právě – a já totéž také stále nejsem schopen doma vysvětlit :-D Tak mě aspoň hřeje vědomí, že jsem na tom u sebe doma podobně jako Ivan Blatný v anglickém blázinci – díky za to, milý a chápající Frr :-D
29.09.2015 19:51:41 | Amonasr