Anotace: Starší
Básnictví v transsexuálových lodičkách
zahozené jako zmuchlaný papír
do kontejnerů nesplněných snů.
Porno časopisy na dědečkově půdě,
onanie nad vítězstvím
noci nad Sluncem.
Miliardy zázraků v jeden moment.
Galaktické přemítání
pohybů kolosů
velkých jako naše buňky.
Staří mágové
věděli, jak spojit body intuice ve vzduchu
pískání v uších
předtucha něčeho v atmosféře
oheň před deštěm
frekvence mystična
rozpoznatelná zbídačeným
hybatelem děje.
Ruka anděla
tušícího přítomnost a zájem
zlého.
Alchymie přeměny
myšlenky na slovo
a slova na význam.
Dálka mezi srovnáními nekonečna
s nulou.
Optimistova posedlost
všedností
Negace schovaná za dysforií.
Symfonie za hranicí naší kůže,
skutečné bytosti
rozmlouvají o skutečných pocitech
v realitě, která
bije na poplach
jako bezdomovec utíkající
do své staré jeskyně.
Posvátnost upřímnosti
v letních minisukních
naparfémovaných dam
sousto, které není třeba
trávit.
Dny bez Slunce,
noci bez měsíce.
Prázdné plátno, slovy jako štětcem
nanášeno v absolutistické
vizi obrazu.
Psaní.
Nenudíte se tak trochu?
Je to pásmo, není to pásmo? Tváří se to jako pásmo, ale patrně za tím bude spousta přemýšlení, no est pas? :)
20.11.2021 23:11:48 | Ucitelskej
Bukowski byl ve své době mnohými považován za nejlepšího žijícího básníka. Psal i romány. Doporučuju Šunkovej nářez, Faktótum, Škvár!
22.11.2021 18:14:25 | Alexandr Rakita
Jestli myslíte pásmo ve stylu Apollinaireho, tak nejspíš ne. Četl jsem od něj akorát Alkoholy. Volnou asociaci myšlenek ale uplatňuju hojně, hlavně po vzoru Burroughse a v poezii mě inspiroval hlavně Bukowski. Často píšu dost tryskem a posléze reeviduju minimálně.
Tohle je pět nebo šest let stará báseň a nejsem si jistý, jak jsem jí psal, ale patrně je to slepenec mnoha myšlenek, co ve mě bujely a potřebovaly být venku naráz. Následně asi došlo k úpravám.
Jsem také bývalý uživatel stimulancií a halucinogenů a mám tak hojné zkušenosti s přetokovým myšlením, což se snažím reflektovat i v některých mých básních. Tady je to podobné. Mysl zasažená např. toxickou psychózou nebo předávkováním může vypadat zevnitř právě takto.
Každopádně děkuju za námět k přemýšlení, termín pásmo jsem neslyšel strašně dlouho a rád si osvojím obzory. Byl jsem ve škole dost flákač a ignorant a tak budu rád případně i za další literární diskuze o technice psaní. Díky.
21.11.2021 02:31:58 | Alexandr Rakita
Pásmo je dle mého názoru právě volná asociace myšlenek, nevím o tom, jestli se to nějak dál dělí. Psal jsem proto, že mi příjde, že slovo dysforie není uplně něco, co by člověka volně napadlo (i když samozřejmě záleží :) )
21.11.2021 21:34:50 | Ucitelskej
Tak v tom případě je to pásmo. Co se týče tempa psaní, tak určitě, je v tom trysk a minimum korekce. Nakolik je klubko myšlenek probíhajících v asociaci předem předpřipraveno samotnou myslí je pak absolutně svobodné na každém autorovi. Např. slovo dysforie zrovna probíhalo na nějakých mých tehdejších psychologických sezeních, tudíž mi uvízlo a bylo tam tak pevně zakořeněno, že bylo automaticky venku. Nevím, něco v tom smyslu. Volná asociace myšlenek je vlastně krásná v tom jak je volná a postupem času jsem si jí osvojil různými způsoby (a teď ani nemluvím o psaní poezie, či prózy jako spíš o písních např. či rapovém freestylu, který je disciplína podobná) a dá se tvořit i smícháním předem připravených poznámek, či jakkoliv jinak. To je to, že Apollinaire, Kerouack a Burroughs se snažili odprostit od konvencí a tím pádem jakýchkoliv omezení a být volní a literární věda to samozřejmě opět zaškatulkovala do pásma a tím vlastně ohraničila nějaké hranice pásma, což je vtipné :-)
22.11.2021 06:28:20 | Alexandr Rakita
To je pravda, je v tom kus ironie, ale asi to bylo potřeba. Oni se totiž literáti navzájem inspirovali (vykrádali? :D ) a bylo potřeba odlišit ty, kteří se inspirovali Appolinairem. A škatulka "píše podobně jako Guillaume" by zněla hloupě :D Popravdě vůbec nevím, že Bukowski psal básně, já ho znám jen jako povídkáře.
22.11.2021 07:52:57 | Ucitelskej