Klademe na sebe pasti za pastí? To znamená, že za jednou pastí naklademe několik pastí, což ale neevokuje to řetězené kladení, které zřejmě chtěl autor vyjádřit (taktéž neříkáme, že ubíhaly dny za dnem- spíš než pomíjivost by to pak znělo jako kdyby se všechno 'táhlo' za jedním konkrétním dnem). V tomto případě je výblitek oprávněný, i když by se tu dalo narazit na horší mluvnické přešlapy...
Takže buď past za pastí nebo třeba
Klademe na sebe
pasti za pastmi
Neřesti léčíme
jinými slastmi...
Vypadá to, že čím myšlenkově hlubší komentář, tím méně zvládnutý.
25.05.2019 14:08:33 | yarek
@yarek to je milé, že víte tak dobře, jak by měla má báseň správně vypadat (muck).
"Neřesti léčíme
jinými slastmi..." - to má být co? Z toho bolí uši
25.05.2019 16:45:55 | Sumava
Ano na skládce může vonět touha. Je to pracovní hypotéza, takový risk, kdy úmyslně děláme něco neobvykle v očekávání lepšího výsledku. Když to vyjde, účinek je velký. Když to vyjde = tj.že něco skutečně objevíme, získáme, nějaký náboj, chytré přirovnání, vtip. Když to nevyjde, nebo když je báseň složená ze samých hyperbol, zisk je záporný. (Ale dá se to vyřešit prohlášením, že umění není racionální a že čtenář své dojmy "vyblil")
25.05.2019 09:38:16 | Karel Koryntka
@karelkoryntka Víte, konkrétně u té skládky je jasný záměr: jde o to sdělit, že i na místě, které je prvoplánovitě ošklivé a v lidech vyvolává negativní pocity, může vyrůst něco pěknýho, může tam proběhnout něco romantickýho. Znamená to, že nesmíme zatracovat ošklivý věci jenom kvůli vzhledu, nesmíme je podceňovat, i ta škaredá místa a škaredý věci a škaredý lidi si zaslouží něco pěknýho...
Velmi vám vadí linka Neřest se neléčí než jinou neřestí...opět. Zkuste si představit, že jste na dně a utápíte se v alkoholu, nemáte peníze apod. Co uděláte? Ano, někteří bystří a extrémně ukáznění a optimističtí jedinci si třeba řeknou Dost, a vyhrabou se z toho, ale ti ostatní si dají další skleničku, a pak další, a když skončí v nějakém průseru, dají si další. A jde se z průseru do průseru. A to neplatí jenom o alkoholu, ale třeba jako se říká: podvedl jednou, podvede znovu...
Při vší úctě, pane, samozřejmě vás neznám, ale z toho, co jste tu napsal výše, mám dojem, jako byste si žil na nějakém růžovém obláčku optimismu ve světě pro privilegované, kde je všechno jen pěkné a čisté a správné - podobně jako to chcete po mé básni. Jak smutné bát se překročit meze nějakých zaběhnutých pořádků jen proto, že vám kdysi někdo řekl, že takhle se to nedělá.
25.05.2019 16:39:25 | Sumava
mám dojem že nic z předloženého neodpovídá realitě. Za městem na skládce nevoní touha. Kostel nestává nad lesem, nerouhá se tam. "pasti za pastí" - to není ani dobře česky. Správně "past za pastí" jako "den za dnem". Taky neříkáme "dny za dny". Neřest se jistě neléčí jinou neřestí. (nebo to takto kážou v tom kostele?)
Báseň nezvládnutá, ale dobře míněná jako myšlenkově hlubší.
23.05.2019 08:32:34 | Karel Koryntka
@KarelKoryntka Od člověka, který navštěvuje tuhle stránku, bych čekal, že ví, co je hyperbola, oxymorón a jaká je jejich role. V neposlední řadě taky to, že "umění" nemusí být vždy racionální.
A vůbec: Proč by na skládce nemohla zavonět touha? Proč by nad lesem nemohl stát kostel a proč by se v něm lidi nemohli rouhat? Proč nemohou být pasti v množném čísle (vaše přirovnání k dům za dny postrádá jakoukoli logiku) a proč by nemohlo platit, že se neřest léčí jinou neřestí?
To, co jste tu vyblil, je zoufalý výkřik zneuznaného hlupáka.
24.05.2019 19:06:16 | Sumava