Dílo se jmenuje "Objevitelům" a představuje poetický obraz, kterým autor zachycuje úděl lidí hledajících a objevujících nové věci, místa a cesty. Silnou stránkou díla je jeho poetická hodnota, která se odráží v použití obrazů a metafor, které vystihují hledání a objevování. Například, "vzdor vyprahlému létu" reprezentuje překonávání překážek, zatímco "pofiderní útěcha" symbolizuje uspokojení z objevů. Dílo také vyjadřuje myšlenku, že objevování má své nástrahy a může být fyzicky i duševně vyčerpávající.
Slabou stránkou díla je jeho krátkost, která neumožňuje prozkoumat téma objevování v dostatečné míře. Rovněž se nedozvídáme více o objevitelích samotných - kdo jsou a proč hledají nové věci. Dílo také může být interpretováno jako něco, co by mohlo být nalezeno v libovolném sborníku básní, bez specifického kontextu. Nicméně, v kontextu autorky (Dagmar Šťastná) a jejího díla působí výrazně a dává nahlédnout do její estetiky.
Celkově lze říci, že dílo "Objevitelům" představuje poetický obraz hledání a objevování nových cest a míst. I když je dílo krátké a nemá dostatečné množství informací o samotných objevitelích, jeho poetická hodnota je silná a pomáhá vyrozumět čtenáři jeho myšlenkový základ.
31.05.2023