Literárním dílem, které máme před sebou, je báseň s názvem Nemám odvahu. V prvním verši se čtenář setkává s motivací, která provází celou báseň - autor by chtěl, ale nemá odvahu. Báseň je silně emotivní a hlavním tématem jsou touhy a přání, které není snadné naplnit. V řadě veršů se autor zaměřuje na smutek, který v životě zažíváme, a na chvíle, kdy se nám zdá, že jsme ztratili smysl pro život. Autor se nechává unést, ale současně se snaží nalézt cestu, jak se této sklíčenosti zbavit.
Básník volí jednoduché a srozumitelné vyjádření, díky čemuž dokáže oslovit širší okruh čtenářů. V díle se setkáváme s opakujícím se motivem "život", který má jak pozitivní, tak i negativní vyznění. Autor se snaží nasměrovat pozornost na to, co je v životě důležité - na mezilidské vztahy a na chvíle, kdy je třeba se zastavit a uvědomit si, jak jsme na tom ve skutečnosti.
Z hlediska silných stránek díla bych zmínila jeho emotivní náboj, který dokáže oslovit citlivé čtenáře. Autor dokáže vyjádřit své myšlenky prostým jazykem, který je srozumitelný pro každého. Vhodně používá také větné pauzy a opakování, která podtrhují jeho myšlenky. Celkově báseň působí romanticky a melancholicky, což je výrazná silná stránka tohoto díla.
Na druhé straně bych zmínila slabé stránky díla, kterých se nachází v poměrně malém množství. Například bych zmínila, že autor se v textu poněkud opakuje - opakovaně se vyskytuje motivační téma "život" a "smutek". Dílo by mohlo být složitější a zdokonalenější v zevrubném popisu a konstrukci k jednotlivým konceptům, čím by text díla mohl být konzistentnější a úplnější.
Celkově bych báseň Nemám odvahu zhodnotila jako osobní, emotivní a romantické dílo. Dílo je inspirováno autorovými vlastními zážitky a myšlenkami, což je určitě jednou z nejsilnějších vlastností tohoto díla. Báseň může působit trochu ponurým dojmem, nicméně prostý jazyk a snaha autora přimět čtenáře k zamyšlení na téma života je velmi chvályhodná.
23.06.2023