Prostřednictvím básně "Koupím si" se autor zamýšlí nad získáním a zbavením se věcí, zejména nových a starých verzí sebe sama. Básník používá metaforu nakupování a rozhoduje se investovat do nové verze sebe sama. V první strofě básně je výrazný kontrast mezi "lesklým Novým Já" a "starým šrotem", což symbolizuje přechod mezi minulostí a budoucností a snahu o obnovu a posun vpřed.
Silnou stránkou této básně je její krátkost a jednoduchost. Celý příběh se odehrává ve čtyřech řádcích, což je unikátní ve srovnání s tradičními básněmi. Tato kompaktnost a útlum dává básni intenzitu a zároveň ji činí přístupnou širšímu publiku.
Další silnou stránkou je použití metafory nakupování, která je poměrně obecná a zároveň dostatečně konkrétní, aby čtenář pochopil myšlenku básně. Autor také zachází s binárními protiklady (nové a staré), což vytváří napětí a dává básni strukturu.
Obecně by se dalo říci, že básník využívá jednoduché formy a zvukových a rytmických prvku, což přispívá k celkovému vážnému a melancholickému tónu básně. Básník také využívá osamělého slova "Botu" na konci básně, což vytváří silný efekt a zanechává čtenáře s dojmem, že něco důležitého zůstalo nevyřčeno.
Na druhou stranu, slabou stránkou básně je jistá opakovatelnost a nedostatek nového a originálního myšlení. Metafora nakupování byla již mnohokrát použita v literatuře a také spád básně nenabídá nic převratného.
Celkově lze říci, že básně "Koupím si" jsou stručné, jednoduché a přístupné. Jejich silné stránky spočívají v použití jednoduchosti, metafor a zvukových a rytmických prvků. Slabou stránkou je opakovatelnost a nedostatek nového myšlení. Přesto básně zanechávají čtenáře s jistým dojmem a pochybnostmi o smyslu a kontextu lidského života.
10.10.2023