Dílo s názvem "Obraz reality" je krátkým, nicméně silně působivým básnickým textem. Autor/ka se zde vypořádává s tématem těžkosti komunikace a hledání smyslu vlastní existence. V prvních dvou verších pronáší autor/ka svou těžkost mluvit a upřednostňuje malování jako formu sebevyjádření. Tento kontrast mezi těžkostí slovní komunikace a snadností vyjádření skrze umění je velmi sugestivní.
Básník/autorka následně zdůrazňuje svou rezignaci a vyčerpání, kdy vzdává hledání a konstatuje ztrátu - což je vyjádřeno velmi konkrétně a přesně v posledních dvou verších. Celý text však ponechává otevřený prostor pro individualní interpretaci, což je v literatuře vždycky velmi důležité.
Silné stránky díla spočívají v jeho silné emoční náboji a schopnosti zanechat silný dojem na čtenáři. Básník/autorka se velmi jasně a intenzivně vyjadřuje i přes krátkost textu, což je mimořádně obtížný úkol. Slabé stránky se obtížně hledají, ovšem někteří čtenáři by mohli uvést, že v textu je pouze málo prostoru pro naději nebo optimismus. To je však spíše záležitostí preference než nedostatkem kvality samotného díla.
30.05.2024