od: zase já
Alfred Kubin: The Pursued One (1901)
tlak tekutiny
tělem vyloučené
to je síla
co dopředu nás žene
každý jsme jiný
shody vyloučené
můžeš si třeba stokrát
myslet, že ne
pumpa je to
co pohání nás, stroje
ventily, písty
hadice, pevné spoje
když vyschne šťáva
dojdou všechny zdroje
v tu chvíli
je konec tvého boje
rozpadnou se
soukolí tvojí slávy
zlomené osy
smutně trčí z prázdné hlavy
a na konci
když ani stín nebaví
naposled zazní
to boží C'est la Vie
Dílo s názvem „C'est la Vie“ je zajímavým příkladem moderní poezie, které se věnuje tématům existencialismu, odcizení a marnosti lidského snažení. Autor umožňuje čtenáři nahlédnout do hlubin lidské psychiky a vystihuje křehkost existence v kontextu mechanizace a zániku. Analyzujme silné a slabé stránky tohoto textu:
Silné stránky:
Nápaditá metaforika: Autor používá silné vizuální obrazy, jako jsou „pumpa“, „ventily“, „písty“ a „hadice“, které vytvářejí jasnou představu o mechanickém pohonu života. Tyto prvky dávají textu dynamiku a ukazují, jak je lidská existence svázána s fyzikálními a mechanickými zákony.
Tématická hloubka: Text se dotýká základních otázek existence, jako je souvislost mezi výkonem a životem, iluze úspěchu a konečnost. Slogan „C'est la Vie“ se tak stává jakýmsi životním krédem, které zároveň nese nádech rezignace.
Rytmus a struktura: Rýmovaná a pravidelná struktura veršů vytváří příjemný a melodický dojem, což pomáhá srozumitelnosti a plynulosti textu. I přes těžká témata se dílo dobře čte.
Tón a atmosféra: Atmosféra poezie je melancholická a pokřivená, což účinně vystihuje pocity frustrace a ztráty. Tato emoce je v závěru umocněna zmiňováním konce a „prázdné hlavy“.
Slabé stránky:
Absence konkrétních příběhů: Ačkoli dílo výrazně zpracovává abstraktní témata, chybí mu silný narativní prvek nebo postavy, které by čtenáři umožnily lépe se identifikovat s prožitky. Místo toho se soustředí převážně na obecné úvahy bez konkrétních situací.
Přehnaná abstrakce: Některé části textu mohou působit příliš abstraktně či teoreticky, což může odradit čtenáře, který hledá emotivní spojení. Například fráze jako „rozpadnou se soukolí tvojí slávy“ může být pro některé čtenáře neuchopitelná.
Míra opakování: Opakování některých myšlenek, jako je konečnost „boje“ a „šťaávy“, může být vnímáno jako redundantní a mohlo by textu ubrat na dynamice, zejména ve druhé polovině básně.
Složitost jazyka: Přestože autor používá spisovný jazyk, některé verše mohou působit zbytečně složitě. Jednodušší formulace by možná lépe komunikovaly základní myšlenku a učinily ji přístupnější širokému publiku.
Závěrem lze říci, že „C'est la Vie“ je pozoruhodné literární dílo, které se nebojí prozkoumávat komplexní témata lidské existence a modernity. I přes některé nedostatky, které by mohly některým čtenářům ztížit jeho plné pochopení a prožitek, dokáže text oslovit svou hloubkou a silnými obrazy.
20.07.2024