od: Paulín
Anotace: ve společné chvíli...
Manon,
má drahá Manon.
Při čaji o páté tvé oči září
v tom tichu věčnosti.
V tom teple citů.
Dlaně co smutně touží
po letmém doteku.
S úsměvem na tváři
vlasy černé voní mi dálkou.
Dálkou tmavé noci
a v šálku lístky čajové
padají ke dnu
tak lehce jak stálé usínání
každým dnem i nocí
k věčné chvíli odevzdání
do rukou Stvořitele.
Usínám s tebou v teple chtění
má Manon.
Pochybuji nad sebou
nad tím, že něco stane se,
že něco se změní.
Tvé rty tiché vypráví
vypráví o dálkách,
o snech, o polích v těch krajích kde čaj se rodí
na svazích slunečných.
Tvůj úsměv mi stačí,
tak málo vskutku mám.
Jsem sám i s tebou, Manon.
Při čaji o páté vnímáme ticho, vůni,
chvíli obdařenou společným dechem.
Spolu na vždy budem tu ve zdech
obtisklí se šálky čaje.
To osud, osud náš si s námi jen tak hraje.
V tom zákoutí srdcí
při čaji o páté...
Dílo s názvem „Při čaji o páté“ je lyrickou básní, která se zabývá intimními momenty mezi dvěma lidmi, přičemž je silně proložena symbolikou a metaforami. V ní se kombinují jemné emoce s přírodními motivy, což vytváří nostalgickou a melancholickou atmosféru.
Emocionální hloubka: Báseň vykazuje značnou schopnost vyjádřit složité emoce, jako je touha, láska a melancholie. Postava Manon je zde ztvárněna jako objekt touhy, čímž se čtenář může snadno ztotožnit s prožitky vypravěče.
Obrázkovitost a symbolika: Použití přírodních obrazů (čaj, dlaně, černé vlasy, večerní ticho) vytváří živou a působivou vizualizaci příběhu. Symbolika čaje jako spojení a intimity přidává další vrstvu významu a posiluje celkovou atmosféru.
Melodická kvalita jazyka: Jazyk básně se vyznačuje rytmem a melodičností, což podtrhuje emocionální tonusu tkané textu. Opakování zvuků a rýmů v některých pasážích přispívá k příjemnému čtení.
Univerzální téma: Téma lásky a touhy, jak je ztvárněno v každodenní situaci, jako je sdílení čaje, je univerzálně přitažlivé a oslovuje široké spektrum čtenářů.
Občasná patetičnost: Některé pasáže mohou působit poněkud přehnaně a pateticky. Přílišné zaměření na „věčnost“ a „osud“ může způsobit, že se některé čtenáře od textu odradí, neboť může postrádat realistické zakotvení.
Nedostatek dynamiky: Text se vyznačuje konzistentním pomalým tempem, což může vést k pocitu stagnace. Možná by se vyplatilo vložit do zprávy více dynamiky a kontrastu, aby se zachovalo vystupňování emocí.
Postavy a kontext: Ačkoli je postava Manon vnímána velmi vřele, její charakteristika a pozadí by mohly být lépe rozvinuty. Čtenáři se s ní mohou obtížně ztotožnit, protože chybí více detailů o jejím osobním příběhu.
Gramatické a stylistické nedostatky: Některé úseky textu by mohly být stylisticky vylepšeny pro větší jasnost. Například sloučení některých vět a myšlenek by mohlo zesílit jejich dopad.
„Při čaji o páté“ je lyrickým dílem, které navozuje příjemnou atmosféru nostalgie a touhy. Silné emocionální vyjádření a působivá symbolika čaje jakožto média komunikace v lásce dává dílu jeho hodnotu. Nicméně, určitá patetičnost a potřeba dynamičnosti by mohly být důvodem pro další zpracování textu. Celkově je to zajímavé a krásné dílo, které osloví citlivého čtenáře.
16.08.2024