od: IronDodo
Anotace: -
Túženie
Slza oko mi kalí,
vytrysol hojný prúd
smútok neskonalý
trýzni srdce, trýzni hruď.
Kedy toto srdce zaplesá?
Kedy skončí jeho skon!
Kedy rozleje sa,
radosťou napokon!
Daromné uspavanie
skrytú radosť srdca mám
citov plápolanie
hasí lásky plam.
Odhodil by som pero na dno
meč krvavý bych do rúk vzal
a vďačne, bárs mám žitie jedno,
život úbohý by som za lásku dal.
Lež darmo túžim, vetrík tichý
ponúka mi dar
i načúva bolestné vzdychy,
a zemiak pečený rozjasnil tvár.
Dílo s názvem „Túženie“ je konkrétní ukázkou lyrické poezie, která se zaměřuje na vnitřní prožívání, touhu a bolest spojenou s láskou. Autor se snaží zachytit složitou škálu emocí, jež přicházejí s touhou, ztrátou a nadějí.
Silné stránky:
Emocionální hloubka: Poéma dokonale vystihuje vnitřní rozpor a melancholii, kterou prožívá osoba toužící po lásce, ale zároveň trpící bolestí. Výrazy jako „slza oko mi kalí“ a „trýzni srdce, trýzni hruď“ vytvářejí silný emotivní náboj.
Obraznost: Autor umně používá metafory a symboly, které posilují pocit osamělosti a touhy. Například „vetrík tichý ponúka mi dari načúva bolestné vzdychy“ evokuje barevný obraz a zvuk, které prohlubují atmosféru smutku a touhy.
Vztah k přírodě a existenci: Vložení elementu přírody, například ve zmiňovaném „vetríku“ nebo „zemiaku pečeném“, zdůrazňuje kontrast mezi vnitřním prožitkem a vnějším světem. Tento prvek dodává textu hloubku a zprostředkovává návratnost k realitě, i když skrze filtr bolesti.
Křehkost a síla touhy: Text vyjadřuje silnou touhu po lásce a zároveň bezmoc, což je velmi autentické a realistické. Vzdání se „žitia jednoho“ pro lásku je silným vyjádřením hodnoty, jakou láska pro subjekt představuje.
Slabé stránky:
Občasná nejasnost: Některé pasáže mohou být pro čtenáře matoucí, zejména použití nepříliš běžných slovních spojení jako „daromné uspavanie“. Toto by mohlo vést k tomu, že čtenářové nemusí úplně porozumět záměru autora.
Rytmická a stylistická nevyváženost: I přes silné metafory a obrazy se může čtenářovi zdát, že některé verše neplynou tak hladce. Například pasáže, které by mohly být lépe spojené, jako „mám citov plápolaniehasí lásky plam“, mohou způsobit určité narušení vnímání rytmu.
Opakování témat: Přestože touha a bolest jsou opakovaná témata v literatuře, použití stejných nebo podobných výrazů v různých variačních formách může vést k pocitu monotónnosti a nedostatku nových podnětů pro čtenáře.
Závěr: Celkově „Túženie“ představuje silnou lyrickou práci, která dokáže zaujmout čtenáře svojí emocionální hloubkou a výraznými obrazy. Přesto by autor mohl zvážit některé stylistické úpravy a hledání nových přístupů k vyjádření prohloubené vnitřní zkušenosti, aby se zdokonalil v přenosu emocí a nálady.
03.09.2024