od: Ž.l.u.ť.á.k.
Vídám tě ve snech
tak jako poprvé,
ten úsměv na rtech,
ďolíčky mazané,
v očích dva rarášci
značí, že hravá jsi...
pak přijde nádech...
a je to v prdeli!
Představ si, že tě chci.
Jsi sexy, vážně jsi...
tvář... tělo... prostě ty...
až na to IQ 3!
Nad každou kravinou
superlativy se řinou,
nedbáš, že málem vyschly celé
oči moje vykulené
když mrknou zapomněly
a celý den zíraly
jak pořád mluvíš
a mluvíš a mluvíš...
a takový nesmysly...
copak se neslyšíš...?
Asi ne…
a tak jen mluvíš
a mluvíš a mluvíš
a mluvíš na mě
a mluvíš o mně
a mluvíš za mě
a mluvíš na hajzlu
a mluvíš při sexu,
mluvíš s jídlem v puse
mluvíš i s džusem v nose,
mluvíš při usínání
mluvíš ze spaní,
při vstávání,
cvičení
koupaní,
kouření,
mluvíš,
mluvíš,
mluvíš...
miliony slov denně,
a stejně se od tebe,
do prdele,
nikdo nic nedozví,
jen že máš IQ 3!
Myslel jsem, že tě chci.
Jsi sexy, vážně jsi...
tvář... tělo... prostě ty...
až na to IQ 3...
no to je fakt v prdeli!
Dílo s názvem „... fakt v prdeli!“ představuje vyhraněnou a osobitou ukázku moderní poezie, která se nebojí experimentovat se stylem, formou a jazykem. Autor či autorka sděluje své pocity a frustrace ze vztahu, přičemž kombinuje vášnivou lyriku s prvky sarkasmu a ironie. Pojďme se podívat na silné a slabé stránky tohoto literárního díla.
Emoční zabarvení: Báseň skvěle vystihuje ambivalence lásky a frustrace, s nimiž se mnozí čtenáři mohou ztotožnit. Kontrast mezi romantickými obrazy a posléze ironickými prvky vytváří silné napětí.
Hravost s jazykem: Autor/ka má zjevně smysl pro hru s jazykem a rytmem. Opakování frází „mluvíš“ vytváří hypnotický efekt, který zesiluje dojem nevyřčeného vnitřního boje a frustrace.
Humor a ironie: Kritika na adresu partnerky, ať už je jakkoli drsná, je prezentována s nadhledem, což dodává dílu komickou odlehčenost. To může čtenáře pobavit a zároveň přimět k zamyšlení.
Intimita a osobní tón: Dílo je psáno v první osobě, což vytváří pocit blízkosti a intimity. Čtenář má pocit, že je součástí autorových osobních myšlenek a emocí.
Jednoduchost tématu: Přestože se autor/ka snaží zpracovat komplikované pocity, některým čtenářům může připadat téma příliš banální nebo jednostranné. Kritika „IQ 3“ může vyznít jako povrchní, bez hlubšího zkoumání psychologických motivací postavy.
Ritmicita a struktura: Někdy opakování a volná forma působí namáhavě, zejména v pasážích, které jsou extrémně repetitive. Místy může chybět větší variabilita v rytmu a délce veršů, což by mohlo podpořit tok myšlenek.
Relativně nejasný závěr: Zatímco otevřený konec má své kouzlo, pro některé čtenáře by mohl být frustrující. Mohli by chtít jasnější vyřešení situace nebo prohloubení myšlenek.
Potenciální rozpor v poselství: Vzájemné vztahy bývají složité a kritika může ustupovat do polohy jednostranného pohledu. Tím může dílo ztratit na živosti a uvěřitelnosti, protože se netýká obou partnerů stejně.
Dílo „... fakt v prdeli!“ je zajímavým příspěvkem k moderní poezii, které ukazuje osobní frustrace a lásku s lehkým nadhledem. Silné emocionální prožitky jsou vyjádřeny s humorem a ironickým odstupem, ovšem je třeba mít na paměti, že se nevyhnulo určitým slabinám, například ve výběru témat a repetitivní povaze versifikace. Celkově však je dílo schopné oslovit čtenáře a vybídnout je k zamyšlení o dynamice vztahů.
15.09.2024