od: Jordliana
Pod hrází
Snad jednou se mihla
v dálce pod hrází
dvě malá křídla
co životem prochází
Ta nabídla mi jedenkrát
v podzimní den rámě
prý naučí mě milovat
pokorně a vážně
Ten hebký hlásek z hlubiny
jak peří hladil tvář
a já náhle chtěl být nevinný
a chtěl mít svatozář
Tam někde v dálce pod hrází
se naposledy mihla
třepotá se, odchází
i má duše, co má křídla
Dílo s názvem „Pod hrází“ je krátká, ale podmanivá báseň, která se snaží zachytit křehkost lidských emocí a touhy po transcendentnu. V následující analýze se zaměřím na silné a slabé stránky této poetické práce.
Obrazová jazyková expresivita: Báseň je prosycena silnými vizuálními obrazy. Popsaná „dva malá křídla“ evokují lehkost, něžnost a svobodu, zatímco „hráze“ symbolizují jakési omezení. Toto napětí mezi touhou po svobodě a realitou může být interpretováno jako vnitřní boj jedince.
Témata lásky a nevinnosti: Hlavní postava v básni touží po lásce, která je „pokorná a vážná“. Tento kontrast mezi touhou po milování a nutností prožití pokory je velmi silným emocionálním prvkem. Přání mít „svatozář“ působí jako touha po čistotě a transcendentním prožitku, který je v životě lehce ztratitelný.
Melodická struktura: Báseň má vnitřní rytmus, který umocňuje její lyrickou povahu. Rýmování a použití rytmických prvků dodává textu znatelnou muzikálnost, což činí četbu příjemnou.
Symbolika a metafory: Symbolika křídel a hráze poskytuje bohatou půdu pro interpretaci. Hráz jako fyzická bariéra může být chápána jako omezení, zatímco křídla naznačují touhu uniknout nebo vzlétnout za hranice tohoto omezení.
Náznakovost versus konkrétnost: Ačkoliv je obraznost silnou stránkou, může být také slabinou, pokud některé obrazy příliš naznačují, aniž by byly konkretizovány. Pro některé čtenáře může být abstraktnost některých motivů matoucí, což by mohlo oslabit emocionální dopad.
Krátkost textu: Délka básně, byť přímočaře vyjadřující myšlenky, může být vnímána jako příliš útržkovitá. Někteří čtenáři by mohli přivítat hlubší rozvinutí myšlenek a emocí, které by přineslo větší komplexitu a hloubku.
Jednoduchost jazyka: Jazyk použitý v básni je místy příliš jednoduchý a přímočarý. Může se zdát, že by bylo možné najít bohatší nebo inovativnější jazykové výrazy, které by mohly lépe vyjádřit nuance emocionálního prožitku.
Absence silného závěru: Závěr „i má duše, co má křídla“ se může zdát poněkud otevřený. Zatímco někteří čtenáři tuto otevřenost ocení, jiní by mohli preferovat více uzavřenou, nebo naopak radikálněji vyjádřenou myšlenku.
Dílo „Pod hrází“ je v mnoha ohledech působivou a emotivní básní, která dokáže čtenáře vtáhnout do introspektivního prostoru lásky a touhy po nevinnosti. Přestože má své slabiny v abstraktnosti a krátkosti, výjimečné obrazy a silná témata dělají tuto báseň hodnotnou a inspirativní. Je to dílo, které vyžaduje zamyšlení a může oslovit široké spektrum čtenářů, kteří hledají hloubku v lidských vztazích a vnitřním prožitku.
24.10.2024