od: cappuccinogirl
Anotace: ...pořád šílený...
dnešek stříhá metr
„ještě třikrát se vyspím, matičko, a historie zas přepíše dějiny“
ples paruk v chrámové lodi
Johan Sebastian mrzutý, protože nezvládá tempo čtyř
Faust hledá, koho by přemluvil k cestě na Měsíc
zdá se mu, že díra ve střeše zahálí, příliš dlouho
prázdno jí nesvědčí a ani světu
Mně se taky zdá
o dírách
a záplatách
...života
srdce je neklidné
a upovídaná noc
nečekaně
očkuje
první hodinu vědomím
že je tam, kde zrovna být nechce
zoufalá
vztahuje ruce…
…/neboj, držím tě/
vzhlížím k naději
pomoz, kdo můžeš
je šílený, že jsem, i když nejsem
/neexistuje na to paragraf?/
jak dlouho mi sakra potrvá, než vyhladím všechny zmatky
/hrozí trest za pomalost?/
zdržuju provoz
ucpala jsem tepnu
akutní je bozk
a tak tě líbám, lásko…
jenom nejenom
Dílo s názvem „U VIETNAMCŮ NEKUPOVAT?“ se vyznačuje výrazným modernistickým pojetím, které kombinuje prvky surrealismu, introspektivního lyrismu a hru se slovy. Při analýze tohoto textu se zaměřím na několik klíčových aspektů: tematiku, jazyk, strukturu a celkový dojem.
Dílo na první pohled zkoumá pocity existenciálního uvěznění a touhy po úniku. Verše obsahují silné náznaky vnitřního konfliktu, kdy subjekt prochází živelným proudem emocí a myšlenek, které se pohybují od beznaděje k naději. Linie mezi realitou a sněním, hledání identity a místo v širokém vesmíru jsou hlavními motivy. Zmiňování Johanna Sebastiana a Fausta naznačuje, že autor se nebojí konfrontovat se s historickými postavami a jejich dilematu, čímž dodává textu hloubku a kontext.
Jazyk textu je dynamický a často minimalistický, což umožňuje silné emocionální vyjádření. Existují pasáže, kde autor skvěle vystihuje pocit osamělosti a zaměření na nitro vyjadřováním pocitů pomocí metafor a symbolů, jako například „ucpala jsem tepnu“ či „akutní je bozk“. Taktéž se objevuje hra s typografií, což dodává šíři výrazu a může evokovat chaos vnitřního prožívání. Nicméně, místy se text stává příliš fragmentárním, což může ztížit porozumění a spojení s rytmem.
Struktura textu se zdá být volná a neformální, s absencí tradičního veršového schématu. To podporuje dojem volného toku myšlenek, avšak může také způsobit, že čtenář ztrácí aretaci a směr. Při tomto způsobu psaní by bylo užitečné přidat do textu více pevných bodů, které by čtenáři usnadnily orientaci. Opakující se motivy, jako je „díra“ a „záplata“, však slouží jako určité spojovací prvky, které útvaru dodávají koherenci.
Dílo „U VIETNAMCŮ NEKUPOVAT?“ je silným a emocionálně nabitým textem, který může čtenáře oslovit jak svým tematickým obsahem, tak i jazykovými hrami. Nicméně, jeho experimentální forma a fragmentovaná struktura mohou být pro některé čtenáře výzvou, a proto platí, že jeho silné stránky se mohou snadno stát slabými, pokud nebude čtenářema dostatečně vnímán kontext. Přesto lze říci, že autor dokázal vytvořit dílo, které má potenciál vyvolat hlubokou reflexi a debatování o smyslu existencí neléčené lidské duše v chaotickém světě.
27.10.2024