od: zase já
od každé barvy co jich je tu
trochu si šplíchnu na paletu
když chuť mám podzim malovat
a vodu z kapek o sklo bitých
i z mlh a louží v listí skrytých
a taky chlad, co nemám rád
temnotu rán a černo noci
co sama bloudí bez pomoci
a marně prosí o soucit
plískavě křičí v prvním sněhu
lásku by chtěla, snad i něhu
a já? Já raději jdu pít...
Literární dílo s názvem „podzim“ je ukázkou citlivého zachycení podzimní atmosféry, které výstižně reflektuje proměny přírody a zároveň vnitřní prožitky subjektu. Oproti mnoha jiným literárním popisům tohoto ročního období, které se zaměřují především na estetickou krásu, tento text nastiňuje i psychologickou hloubku. Pojďme se podívat na silné a slabé stránky této básně.
Silné stránky:
Obraznost a barevnost: Autor výstižně zachycuje barevnou paletu podzimu, když „od každé barvy co jich je tu / trochu si šplíchnu na paletu“. Takové vyjádření podtrhuje umělecké sklony subjektu a jeho touhu po vyjádření emocí prostřednictvím barev.
Emocionální hloubka: Baví se zde se sentimentem a melancholií, což je pro podzim typické. Řádky jako „a já? Já raději jdu pít...“ odhalují touhu po úniku a zapomnění, což mnozí čtenáři mohou považovat za autentické lidské prožitky.
Jazzové rytmy jazyka: Byť báseň nezapře svoji volnou strukturu, rytmus jejích veršů je přirozeně plynulý a evokuje melancholickou náladu. To podtrhuje celkovou atmosféru, kterou autor zřejmě zamýšlel.
Hra s kontrasty: Básník efektně pracuje s kontrasty – kontrast mezi krásou přírody a osobním vnímáním, mezi touhou a apatií. Tato dualita přidává další vrstvu k interpretaci a činí dílo komplexnějším.
Slabé stránky:
Občasná neurčitost: Některé pasáže mohou působit poněkud vágně, jako například „temnotu rán a černo noci / co sama bloudí bez pomoci“. Zde může chybět konkrétnější obraz nebo rozvinutí myšlenky, které by čtenáři pomohly lépe se s textem ztotožnit.
Tématická monotónnost: Přestože je téma podzimu obohacené, opakující se prvky melancholie mohou v některých čtenářích vyvolat pocit vyčerpanosti. Na konci je pocit úniku a touhy po alkoholu silný, avšak nemusí být v tomto kontextu na první pohled nejpřesvědčivější.
Jakost a variabilita jazykových prostředků: Jakkoli se jazyk často jeví jako silný, příležitostně dochází k opakování některých výrazů (jako například „lásku by chtěla, snad i něhu“), což může narušit flow textu a čtenářovu pozornost.
Celkově se zdá, že autor má talent na pozorování detailů a jejich umělecké uchopení. „Podzim“ jako literární dílo umně kombinuje přírodu a psychologii, čímž poskytuje hlubší pohled na lidské pocity v kontextu ročních období. I s drobnými nedostatky má tato báseň potenciál oslovit mnoho citlivých duší, které si podzimní melancholii uvědomují nebo ji zažívají zběžně ve svém každodenním životě.
14.11.2024