od: zase já
věřil bys někdy
že skončíš tady
tlustý a vyžraný
umíráš hlady
a v rozích pokojů
hadi jen syčí
neboj se uštknutí
zabij je tyčí
ebonit v ruce je
šílená pecka
ocasem otři ho
čumíte, děcka?
pak jako zázrakem
srší tu síla
představa o Bohu?
někde tu byla...
Dílo s názvem „věřil bys?“ je intenzivní a vysoce expresivní báseň, která se zabývá existenciálními otázkami, nástrahami lidské existence a jejich odrazem v každodenním životě. V textu se prolnou prvky surrealismu, symboliky a mírně groteskního humoru, což mu dodává na atraktivitě.
Expresivní jazyk a vizuální obrazy: Básník využívá silných, sugestivních obrazů, které vyvolávají silné emoce. Například, obraz „tlustý a vyžraný / umíráš hlady“ je paradoxní a silným komentářem k často cynické povaze naší společnosti, kde navzdory materialismu a přepychu může člověk cítit hlad po hlubším smyslu nebo životě.
Hra se slovy a rytmem: Jazyk a forma jsou dynamické. Syntaktické struktury jsou záměrně jatečně použité k prohloubení rytmu a tím i vyjadřovaného pocitu. Použití imperativu „zabij je tyčí“ vyzývá čtenáře k akci, což posiluje pocit naléhavosti a napětí.
Existenciální témata: Báseň se nebojí zabývat se zásadními otázkami víry, existence a osobního selhání. Téma touhy po transcendentnu je konfrontováno s každodenními realitami, což je silná a důležitá myšlenka, která rezonuje.
Humor a ironie: Užitím groteskních prvků, jako je „ebonit v ruce je / šílená pecka,“ autor vytváří atmosféru absurdity, která obohacuje základní tematiku.
Nedostatečný kontext: Pro některé čtenáře může chybět jasnější kontext situací a obrazů. Ačkoliv surrealistické prvky mohou být atraktivní, mohou také vést k pocitu zmatku, pokud se čtenář nemůže plně identifikovat se symbolikou a metaforami.
Fragmentace myšlenek: V některých místech by bylo možné prohloubit myšlenku a podrobněji ji rozvinout. Například poslední verš „představa o Bohu? / někde tu byla...“ zůstává otevřený a naznačuje více otázek, než nabízí odpovědí. I když to může být záměr, některým čtenářům by to mohlo připadat nedostatečné.
Možná podceňovaná cílová skupina: Vzhledem k absolutně franknímu přístupu a použití infantilního jazyka při popisu „děcka“ může část publika považovat některé pasáže za infantilní nebo až příliš neformální. Toto může narazit na stricnější literární vkusy.
Báseň „věřil bys?“ je originální a provokativní dílo, které se dotýká mnoha důležitých témat, ale zároveň si zachovává hravost. Autor kombinuje silné obrazy a jazykové experimenty s existenciálními otázkami, což činí text zařaditelným mezi silné moderní literární výrazy. I přes některé nedostatky v rámci kontextu a jisté fragmentace myšlenek představuje toto dílo poutavou a silnou literární zkušenost.
02.12.2024