od: šuměnka
Anotace: nemyslím nutně v kostele - mám na mysli tu srdeční záležitost intimního vyslání jakýchkoli slov ke Zdroji - páč Zástupná Přání mají vždy výsostnou sílu / a jen taková "prkotina" by v jednu společnou chvíli udělala kvantový skok / další archiv
Modleme se za ty, které milujeme!
Ať maj´ svoji mysl otevřenou zas
Ať vnímají nitrem souvislosti zřejmé
ať uslyší lásky mocně silný hlas…
Modleme se také za ostatní lidi!
Ať jsou v našich srdcích jemně vepsaní
Ať jsou šťastni i Ti, co nás nenávidí
Ať my jako oni, dojdem´ k poznání…
Modleme se prosím za neznámé tváře!
jejichž cestu třeba zrovna křížíme
Za ty, které bolí, jak svět nyní svářen
nechť je Vnitřní Víra naše resumé…
Dílo s názvem „..zástupné přání..“ je krátkou, avšak významnou básní, která se věnuje univerzálním tématům lásky, soucitu a naděje. Básník nás vyzývá k modlitbě za blízké, ale i za neznámé, a tím vytváří atmosféru solidarity a porozumění ve světě, který často působí rozděleně a chaoticky.
Tématická hloubka: Báseň se dotýká důležitých hodnot, jako jsou láska, soucit a porozumění, a vybízí čtenáře, aby se zamyslel nad svým vztahem k ostatním lidem. Autor vkládá důraz na empatii vůči nejen milovaným, ale také k těm, kteří nás nenávidí, což je silná myšlenka.
Formální jazyk: Použití spisovného jazyka a pečlivou volbu slov zaujme a podporuje myšlenkovou jasnost. Vzniká tím dojem kultivovaného stylu, který podtrhuje vážnost vyjádřeného přání.
Repetice a rytmus: Opakování struktury zahájení jednotlivých veršů „Modleme se...“ vytváří rytmickou strukturu a dodává pocit naléhavosti. Posiluje to také komunitní prvek básně, kde se čtenář cítí součástí širšího celku.
Obecnost obsahu: Ačkoli je tématika lásky a modlitby velmi silná, může se zdát, že by autor mohl prohloubit osobní aspekt nebo použít konkrétnější příběhy či obrazy, které by pomohly čtenáři lépe se ztotožnit s vyjádřenými pocity. Někomu by mohlo chybět emocionální vyvrcholení.
Nevyváženost mezi formou a obsahem: Stylizace do Ušlechtilé myšlenky je možná přehnaná v kontextu jednoduchosti myšlenky. Někomu by to mohlo připadat jako příliš „poetizované“ a mohlo by snižovat dopad sdělení.
Absence personalizace: Lze také namítnout, že báseň se vyhýbá osobnímu vyjádření a roli vypravěče. Kdyby autor sdílel vlastní zkušenosti či pocity, mohla by mít báseň silnější emocionální dopad.
Báseň „..zástupné přání..“ se na první pohled může zdát jako prosté vyjádření lásky a modlitby, avšak v sobě nese hluboké poselství o lidské solidaritě a důležitosti empatie. I přes některé výtky k obsahu a osobnímu prožití zůstává dílo hodnotným příspěvkem, které vyzývá k zamyšlení nad naším vztahem k ostatním lidem. Je to dílo, které by mohlo být inspirací pro ty, kteří hledají duchovní oporu v těžkých časech a touží po lepší budoucnosti.
13.12.2024