od: Anfádis
Kdo má kávu doopravdy rád
A kafomanem či kávomilem je
Tyto verše potěší ho snad
Utichl hukot mletí zrnek
Jsou již rozemletá právě tak akorát
Jaký si asi vezmu hrnek
Molekuly vůně chtějí si spolu hrát
Jsou lehké a poletují jen tak ve vzduchu
Tanečni revue právě začíná
Mé buňky chuťové křičí hurá ejchuchu
Aroma mými smysly prolíná
Na šálek kávy je vždycky čas
Dáte si taky?
Je teď čerstvě namletá
S mlékem nebo černou jako ďas?
Jsem to ale popleta
Ta vaše už je vypitá
Dílo "Elektrohádanka č. 1" vystupuje jako lehká a hravá poezie, která se soustředí na téma kávy a její kultury. Autor se nebojí použít osobitý jazyk a vyjádřit vnitřní pocity, které káva v konzumentovi vyvolává. Nyní se podíváme na silné a slabé stránky tohoto literárního díla.
Silné stránky:
Téma a originalita: Káva je ve společnosti běžným a oblíbeným nápojem, avšak autor dokáže kreativně zpracovat její tematiku. Hlavní náplň veršů se soustředí na osobní vztah ke kávě, což může oslovit široké spektrum čtenářů.
Hravost a lehký jazyk: Poezie je napsána v přístupném jazyce, což umožňuje snadnou orientaci i laikům. Autor využívá hravé prvky, jako jsou aliterace ("kdo má kávu doopravdy rád") a rým, čímž umělecky zjednodušuje text a dodává mu rytmus.
Senzorická kvalita: Použití smyslových popisů (např. "molekuly vůně", "chuťové buňky") vytváří živou představu o zážitku z kávy. Tyto detaily podněcují čtenářovu představivost a mohou navodit skutečné vzpomínky na pití kávy.
Humor a ironie: Věty jako "Jsem to ale popleta / Ta vaše už je vypitá" nabízejí lehký humor, který zjemňuje celkový tón díla a utváří přátelskou atmosféru.
Slabé stránky:
Hloubka tématu: Přestože je práce zábavná, může postrádat hlubší reflexi či myšlenkovou vrstvu, která by čtenáře více vtáhla do problematiky. Zájem o kávu by se mohl propojit s širšími kulturními nebo sociologickými kontexty, což by dílu dodalo výrazně vyšší hodnotu.
Formální repetice: Některé verše a fráze se mohou jevit jako opakující se, což může čtenáře zavést k pocitu monotónie. Například opakování motivu "kávy" by mohlo být obohaceno o větší variabilitu v provádění.
Nedostatek dramatického náboje: I když je humor a lehkost příjemná, poezie by mohla mít více dramatických momentů nebo konfliktů, které by čtenářovu pozornost udržely živější po celou dobu.
Jazykové experimenty: Autor vykazuje snahu o jazykovou hravost, což je pozitivní. Nicméně, některé volby, jako "hurá ejchuchu", mohou působit poněkud uměle, což může narušit plynulost čtení.
Závěr:
"Elektrohádanka č. 1" je dílo, které osloví čtenáře svou lehkostí, smyslovými popisy a postupným odkrýváním smyslu pro kávu. I přestože postrádá hlubší kontext a občasná repetice může vyvolat pocit monotónnosti, přináší radost z jednoduchého lidského prožitku. Téma kávy je zde ztvárněno sympatickým, zábavným způsobem, který vybízí k dalšímu zamyšlení a může řadu čtenářů motivovat k zamyšlení nad jejich vlastním vztahem k tomuto oblíbenému nápoji.
22.12.2024