od: Sonador
༅
Sycená
tajnými vzlyky
bolestí, která neexistuje
ztracenými cestami
gesty
přesycená očekáváním
budoucností
až po krk v minulosti
přesycená
udušená chtivostí
lží světa - je jen snem
snem šíleného
někoho, koho neznám
nechci to, nechci ho
a nenechám si nic
nic z toho, nic z ničeho
jen neskutečnost…
Krví
žhne pravda
tryská mi z prsou
dlaní, vlní se vlasy
po páteři zpívá očima
ústy, a kvete jak kvete!
posvátností klína
rosou života, od věků
voní ti vzlíná pře…
sycená světlem
Skutečnost.
༅
Boleslaw Biegas
Dílo „Květ života“ od Boleslawa Biegase je fascinujícím příkladem moderní poezie, které se vyznačuje intenzivním emocionálním prožitkem a bohatým obrazovým jazykem. Pojďme se blíže podívat na jeho silné i slabé stránky.
Emoční hloubka: Text vyjadřuje silné city a potýká se s tématy bolesti, ztráty a touhy po významu a identitě. Autor využívá metafory k zobrazení složitých emocí, což čtenáře velmi silně zasahuje. Slova jako „sycená tajnými vzlyky“ nebo „krví žhne pravda“ vytvářejí působivé obrazce.
Bohatý obrazový jazyk: Biegas zde využívá bohaté a pestré obrazy. Například „vlní se vlasy po páteři“ nebo „posvátností klína rosou života“ vykresluje intimní a téměř magické momenty, které podtrhují jeho vášnivou tematiku.
Experimentální forma: Použití netradiční struktury a rozvolněného verše odpovídá modernímu poetickému vyjadřování. Autor nahrazuje standardní poetické rytmy volností, což dává čtenáři svobodu v interpretaci a prožívání textu.
Symbolismus: Části textu jako „skutečnost“ na konci či opakování motivu „sytosti“ a „snů“ vytvářejí silný symbolický rámec, který může sloužit jako výchozí bod pro hlubší analýzu a rozjímání.
Místy nejasná komunikace: Ačkoliv je používání metafor a symbolů v poezii žádoucí, některá místa mohou být pro čtenáře příliš obtížně srozumitelná. Například fráze „sycená světlem skutečnost“ může vyžadovat několik pokusů o dešifrování. To může odradit čtenáře, kteří nejsou zvyklí na abstraktní jazyk.
Absence struktury: Experimentální přístup ke struktuře může vést k pocitu, že text postrádá jasný směr nebo logiku. Čtenář se může cítit ztracený v nekonečných proudech myšlenek a emocionálních výlevů, což může omezit celkový užitek z poezie.
Napětí mezi formou a obsahem: Ačkoli emocionální obsah je silný, někdy může být forma (nejen struktura, ale i volba slov) tak komplikovaná, že zakrývá klíčové myšlenky nebo vzkazy. To může způsobit, že čtenář ztrácí kontakt s hlavním tématem.
Dílo „Květ života“ je fascinující směsicí emocí, obrazů a symboliky, které dokážou zanechat silný dojem. Přesto by mohlo být přístupnější, kdyby byly některé pasáže lépe formulovány a uspořádány. Biegasovi se podařilo vytvořit dílo, které vyzývá k reflexi a zamyšlení, avšak vyžaduje aktivní účast čtenáře na jeho dešifrování. Celkově je tato báseň hodnotným příspěvkem k současné literární scéně, který zaslouží pozornost a otevřenou mysl.
01.01.2025