od: Tomcat
Následuji tě po cestách
a kropím slovy lásky,
aby tě mrak neskryl ve stínu.
Čím chceš, abych ti byl?
Jasným dnem?
Vyrůstáš, vlasy plny vlčích máků
na poli, větry zvlněném
a toužíš po mém objetí.
Čím chceš, abych ti byl?
Obilným lánem?
S očima zářícíma jako smaragdy
mé hladové srdce držíš,
ustrašeně bušící a hořící.
Čím chceš, abych ti byl?
Horkým pískem?
Zrcadlíš svou krásu v říčním proudu,
vším co jsi, pod tisíci kapkami,
pokušením z nicoty.
Čím chceš, abych ti byl?
Vrbou u řeky?
Když v sadu stojíš v hlase harfy
a ticho písní rozptýlíš,
voláš mne, abych ti šeptal lásky slova.
Čím chceš, abych ti byl?
Hadem Eviným?
***************
Ničím tím.
Buď jen láskou mou…
Dílo „Čím chceš, abych ti byl?“ představuje emotivní lyrickou báseň, která se zabývá tematy lásky, touhy a hledání identity ve vztahu k druhé osobě. Text je strukturován jako jakási výpověď k milované bytosti, v níž mluvčí neustále klade otázku, jakou podobou by mohl být v očích svého milence či milenky.
Hlavní motiv: Opakující se otázka „Čím chceš, abych ti byl?“ je účinným prostředkem, který vytváří atmosféru napětí a hledání odpovědí na komplexní otázky identity a vztahu. Tento prvek funguje jako jakýsi refrén, který dodává dílu kontinuitu a emocí.
Imagery a symbolika: Autor využívá bohatou obraznost – například „vlasy plny vlčích máků“ nebo „oči zářícíma jako smaragdy“. Tyto obrazy nejen že evokují konkrétní představy, ale také umocňují emocionální vyznění textu.
Různorodost metafor: V průběhu básně se mluvčí mění v různé přírodní elementy (jasné dny, obilné lány, horký písek atd.), což odráží komplexnost lidských emocí a vztahů. Tato rozmanitost symbolů nutí čtenáře zamyslet se nad tím, jak rozdílné aspekty lásky mohou být.
Jednoduchost a hloubka: Styl psaní je spíše minimalistický, ale přesto nosí hlubokou emocionální váhu. To, co není explicitně vyřčeno, dává čtenářům prostor pro vlastní interpretaci a prožití.
Opakování: Zatímco opakování otázky „Čím chceš, abych ti byl?“ může být považováno za silný prvek, pro některé čtenáře se může stát monotonním a ztrácet svou původní sílu. Zvláště v delších textech je potřeba zvážit, zda je takovéto opakování stále účinné.
Některé prvky se mohou jevit jako klišé: Některé obrazy a metafory, například horký písek a had Evin, jsou v literatuře poměrně běžné. I když se autor snaží o osobité vyjádření, mluvíme o motivech, které mohou působit známě a neoriginálně.
Jednoduchá struktura: Ačkoli jednoduchost může být sílou, pro některé čtenáře může být nedostatek variace ve formátu a strukturování textu limitujícím faktorem, který by mohl zabránit hlubší analýze nebo prožitku.
„Čím chceš, abych ti byl?“ je formálně vydařenou básní, která se zabývá univerzálními a nadčasovými tématy lásky a identity. Dílo vyniká emocionální hloubkou, promyšlenými obrazci a silným prožitkem. I přesto, že narazíme na určité slabiny, jako je opakování a klíčové prvky, lze říci, že celkově se jedná o významnou a silnou literární práci, která zasahuje do srdce a duše čtenářů.
05.01.2025