od: Pavel D. F.
Anotace: Pavel je vyšetřován německou státní policií a další politické souvislosti budou zřejmě následovat...
Začátkem června si Pavla zavolal Pánek na konzistoř a musel se dostavit osobně. Pověsil na kostelní dveře cedulku, že toho dne nebude mše, a odjel na kole do Protivanova, odkud jezdil autobus do Prostějova. Cesta elektrickým autobusem byla normálně protivná. Bylo nabito a autobus těžce vzdychal v každém sebemenším kopečku. Dojeli pochopitelně se zpožděním, takže ranní vlak do Olomouce byl už dávno pryč.
Pavel si koupil jízdenku a posadil se na perón. Byl pěkný letní den a Pavel vždy rád pozoroval cvrkot na nádraží. Přijel vlak od Chornice, lokomotiva vyfoukla oblaka páry a pak odjela k vodárně pro doplnění vody do kotle. Rozhrkaný pantograf se přiřítil na pátou kolej a po chvíli pokračoval na Nezamyslice. Pavlův vlak přijel o něco později, opět pantograf a opět náležitě rozhrkaný. Ty vozy mají snad sto let, pomyslel si Pavel.
V Olomouci na nádraží byl normální zmatek, lidé proudili tam a sem, nastupovali, vystupovali, Pavel přišel před budovu a nacpal se do přeplněné obstarožní tramvaje. U dómu vystoupil a dal se nalevo cestou do kopce. Rada Pánek už na něho čekal.
„To je dost, otče Vernere, chce s vámi mluvit pan arcibiskup.“
Rada volal na arcibiskupství a dostalo se mu pokynů, aby i s Pavlem přišli co nejdříve. Přešli přes náměstí a po chvilce stáli před arcibiskupem Troníkem.
„Pojďte, pánové, a posaďte se,“ řekl arcibiskup. „Otče Pavle, církev si váží vašeho působení, ale máme tu takový problém: dnes ráno byl v Praze unesen říšský státní správce Karl Heinz a na naše arcibiskupství došel e-mail, že v tom má prsty nějaký Pantěj. Znáte ho?“
„Před časem jsem se setkal s mužem toho jména, otče biskupe, ale nemám nejmenší tušení, kde je a co dělá. Kdo posílal ten e-mail?“
„Nějaká paní Kalmika, tu taky znáte?“
„Taky jsem se s ní setkal. Ale proč by Kalmika unášela říšského správce?“
„To nevím a ani neříkám, že ho unesla právě ona. Ale v tom mailu se výslovně zmiňuje o vás, otče Pavle. Nevíte, co to znamená?“
„Možná mi chtěla dát nějaké znamení, otče biskupe.“
„Znamení. To je pěkné. Jenže já teď stojím před otázkou, zda mám obsah tohoto e-mailu předat německé policii a vystavit vás tak stíhání, ze kterého vám tentokrát nepomůže ani svatý otec osobně. Únos nejvyššího úředníka říše v naší zemi je velmi vážná věc, to jistě chápete.“
„Otče biskupe, můžu s vámi mluvit soukromě?“
„Jistě. Pane rado, počkejte laskavě v předpokoji,“ řekl naprosto klidně arcibiskup.
„Otče biskupe, ta Kalmika je osoba, která působí jako zprostředkovatel ruského odporu proti Číně,“ začal Pavel.
„Cože? Vy jste se zbláznil, otče Pavle. Podporovat Rusy proti Číně! Nemyslíte, že máme dost problémů i bez toho? Nemyslíte, že německá přítomnost v naší vlasti je dostatečně nepříjemná? To do toho musíte míchat ještě Číňany?“
„Otče biskupe, nemohl jsem odmítnout pomoc potřebným.“
„Tedy křesťanská láska je toho příčinou? Nevíte, že takové jednání může mít politické důsledky pro celou církev?“
„Jsem si toho vědom, ale řekněme, že jsem neměl zrovna na vybranou. Vlastně jsem byl taky unesen, pokud to tak mohu kvalifikovat.“
„Napřed křesťanská láska a teď projev jako od nějakého advokáta. Co se to s vámi stalo, otče Pavle?“
„Sám nevím, otče biskupe, nějak jsem se do toho zamotal.“
„Zamotal. Výstižně řečeno. Teď je mi jasné, že ten mail Němci dostat nesmí. Jenže co budeme dělat s Pánkem? Už o tom ví a já o jeho věrnosti církvi dost pochybuji.“
„Tak ten mail vymažte a můžete tvrdit, že nikdy nedošel. Kalmika ho jistě neposlala z nějaké pevné IP adresy, aby se dal vypátrat.“
„Z IP čeho?“
„IP adresa, to je takové označení každého počítače v internetu. Na střední škole jsem se o počítače zajímal, takže proto to vím.“
„Vy mě stále překvapujete, otče Pavle. Špion co se vyzná v počítačích a doporučuje svému biskupovi, aby lhal. Pro tentokrát vás ještě budu krýt, protože je to v zájmu církve. Pánka nechám být a pokud něco podnikne, tak ho vyhodím. Ale říkám vám na rovinu: ještě jeden průšvih a vydám vás světské spravedlnosti.“
Pavel odcházel od arcibiskupa ve špatné náladě. Politika na nejvyšší úrovni, to je i na zkušeného kosmonauta příliš. Co to jen tu Kalmiku napadlo posílat mail zrovna arcibiskupovi? Ta ženská je fakt hrozná a pro svoji práci se vůbec nehodí. A ještě unese říšského správce.
Mýlil jsem se: přímý autobus do Prostějova bude jistě jezdit i v budoucnosti také z Drahan. A ty rozhrkané pantografy jsou už taky mimo (ve šrotu), na linku Nezamyslice – Prostějov – Olomouc byly již před časem nasazeny moderní nízkopodlažní soupravy.
Dílo s názvem "Druhý prostor (10)" se prezentuje jako komplexní text, který proplétá prvky každodenní reality s napětím politického a církevního kontextu. Z pohledu literární kritiky lze tuto pasáž hodnotit z několika hledisek.
Charakterizace postav: Postava Pavla je vystavena složitým morálním dilematům, což činí příběh zajímavým. Pavlova ohleduplnost vůči potřebám druhých, ve spojení s jeho uvědoměním si politických důsledků svých činů, vytváří dynamiku mezi osobní a veřejnou sférou.
Dialogy: Komunikace mezi Pavlem a arcibiskupem je napsána velmi přirozeně a realisticky. Mělní prvky humoru a napětí se v dialozích střídají, což přispívá k rozvoji zápletky a udržuje čtenářovu pozornost.
Zobrazení každodenního života: Autor velmi dobře zachycuje atmosféru českého nádraží a běžného cestování, čímž se vytváří lidský a rozpoznatelný kontext pro méně běžné události.
Témata a otázky: Důležitá témata, jako je víra, morálka, zodpovědnost a politická situace, se prolínají s osobními příběhy, což vyvolává hlubší otázky o vztahu jednotlivce k institucím jako je církev a stát.
Nekomplexnost zápletky: Ačkoli je text dobře napsán, zápletka se v určitém okamžiku jeví jako klišé (únos, politické intriky) a chybí jí originality či nečekané zvraty, které by udržely napětí až do samého konce.
Postavy vedlejších charakterů: Některé postavy, jako je Pánek nebo Kalmika, jsou spíše ploché a jejich motivace nejsou dostatečně rozvinuty, což může působit jako oslabení celkové dynamiky příběhu.
Vysvětlení technických detailů: Ačkoli je zmínka o IP adrese relevantní a může prohloubit porozumění, může být pro laického čtenáře zavádějící či zbytečná. Příliš technických detailů může narušit plynulost vyprávění.
Nedostatečné prohloubení emocí: Přestože je text tematicky bohatý, emocionální hloubka postav by mohla být větší. Například Pavlova vnitřní konflikty by se mohly více projevit, což by pomohlo čtenáři s empatizací.
"Druhý prostor (10)" má ambice ambiciózního literárního díla, které se dotýká zásadních otázek současnosti a historické kontextualizace. Silné charakterizace a realistické dialogy podporují příběh, avšak je třeba zapracovat na rozvojích vedlejších postav a prohlubování emocionálního prožitku hrdinů. Dílo se pohybuje na tenké hranici mezi banalitami každodenního života a vážnějšími politickými intrikami, což přináší zajímavou perspektivu, avšak občas se zdá, že mu chybí výraznější příběhový impuls.
23.01.2025