od: Dermgen
Anotace: Starší báseň (i ta tu je) přepsána a doplňena do písňového textu a pak převedena do podoby hotové písně pomocí SUNO AI.
Absintová víla
Nechoďte chlapi do podniku
Kde holka pod vlivem tujónu
Zpívá a tančí tam jak víla
-
Na sobě má jen jen tak deku
Netančí-li kolem salónu
(Před tancem hned i tu shodila)
[mezihra]
Nechoďte chlapi do šantánu
Kde víla tak vilně tancuje
ladně a vláčně jak v obětí
-
Teď na ni myslím hned po ránu
Tak vílí kouzlo prý funguje
(I já dnes její jsem obětí)
[refrén]
Byla vilná, tato víla,
byla vílou, přesto (proto),
že tak pila.
-
Jako ostrých zubů pila
zařízla se mi do duše.
Ťala tělo, jež se chvělo
z oblých rysů, z toho jasu
Absintové Venuše
Nechoďte chlapi do podniku
Ta víla tam dneska netančí
Na dnešní večer plán změnila
-
prý včera hned v tom okamžiku
Kdy přišla si se mnou zatančit
(A prstem cvrnkla mě do čela)
[refrén]
Byla vilná, tato víla,
byla vílou, přesto (proto),
že tak pila.
-
Jako ostrých zubů pila
zařízla se mi do duše.
Ťala tělo, jež se chvělo
z oblých rysů, z toho jasu
Absintové Venuše
[verse]
Myslím, že i bez kouzlení
Prostě jen pouhým lusknutím
Dal bych jí rovnou to co chtěla
-
Takže do rána od setmění
Mám tuhletu vílu v objetí
(Kouzla se vlévají do těla)
Dílo „Absintová víla“ lze považovat za zajímavou ukázku moderní poezie s tematickým zaměřením na nástrahy alkoholu, touhy a svůdnost, jež je s těmito prvky neodmyslitelně spojena. Autor zde umně kombinuje prvky romantické a erotické s podtextem varování – „Nechoďte chlapi do podniku“ je jasným apellem na zanechání lehkomyslných eskapád v prostředí šantánu.
Bohaté obrazové vyjádření: Autor se snaží čtenáře vtáhnout do atmosféry večerního podniku, kde se víla – symbol svádění a nadměrné opilosti – stává středobodem pozornosti. Využití metafor, jako je „ostrých zubů pila“, dodává textu dynamiku a intenzitu.
Melodie a rytmus: Forma je zřetelně zaměřena na hudební aspekty poezie, což potvrzují refrény a variace, které posilují rytmické vnímání. Dílo může být interpretováno jako písňový text, což přispívá k jeho lehkosti a zapamatovatelnosti.
Hlavní téma a fascinace absintem: Absint, jako nápoj proslavený svým omamujícím efektem, je zde metaforou pro utopické osvobození, ale i jeho následky. Autor vytváří napětí mezi touhou a nebezpečím, což činí text závažnějším.
Psychologická hloubka: Postava víly není jen povrchním objektem touhy; v jejím popisu se odráží i psychologický aspekt zaujetí a posléze zklamání. To dává čtenáři prostor k zamyšlení o důsledcích takového svádění.
Opakování: Zatímco refrény dodávají dílu melodii, opakování stejných myšlenek může vyvolat pocit monotónnosti. Jakékoli opakování by mělo sloužit k posílení sjednocení myšlenky, ale toto se může v některých místech jevit jako nadbytečné.
Nedostatečná struktura: I když autor zvolenou formu zvládá dovedně, mohla by být čistě strukturovanější, přičemž některé části by mohly být více propracované a detailnější. Některé myšlenkové skoky mohou působit matoucím dojmem.
Sémantická nejasnost: Některé obrazné výrazy mohou být pro čtenáře nejednoznačné, což může oslabit celkové porozumění textu a vyžaduje od čtenáře určitou míru interpretace.
Míra stereotypizace postavy: Ačkoliv víla symbolizuje svádění a mystiku, může být vnímána jako archetypální postava bez přílišného rozvoje. Mohlo by být zajímavější do ní vnést více nuance, ukázat ji jako komplexnější bytost.
„Absintová víla“ se prezentuje jako atraktivní a poetické dílo, které zkoumá složitosti touhy, svádění a nebezpečí spojeného s alkoholem. Silné obrazové výrazy a melodická forma dávají textu osobitost, i když některé opakující se prvky a možné nedostatky v hloubce postav by si zasloužily pozornost a další rozvoj. Celkově jde o provokativní a smyslný text, který osloví jak milovníky poezie, tak i příznivce muzikálové interpretace.
26.01.2025