od: mr.avenec
Anotace: ... když vaše domnělá invence pokulhává za pocity... také vašimi...
Nepovedená
Pohled do života… studánky:
„Kdo jsi, že nabíráš… jen džbánky…
s uchem… nakřáplým…?“
A odpověď: „Co já vím…“
Jednou pocítím na jazyku sucho-
jednou, až z nádoby odpadne ucho…
které bych uchopil svým pevným stiskem
a napil se zhluboka s vědomým riskem,
že zahodím spánek, když chladivý vánek
a její heřmánek
mi osvěží líc,
tak vykročím vstříc,
však nikdy ne víc,
nežli kroků pár
a zjistím, že láska je tajemný dar.
Jsem totiž chlápek,
co z bot mu napořád…
jen sláma stará trčí,
však pod režnou košilí
bije mu nastokrát
vnímavé srdce; vlčí…
Dílo „Nepovedená“ představuje velmi osobité a metaforicky bohaté lyrické vyjádření, které se dotýká témat introspekce, touhy a pomíjivosti. Autor v textu využívá bohatý obrazový jazyk, který vyvolává silné city a nálady, což je jedním z nejvýraznějších aspektů této básně. Níže uvádím analýzu silných a slabých stránek uvedeného díla.
Silné stránky:
Obraznost a symbolika: Text je prosycen množstvím přírodních obrazů a symbolických elementů. Například „studánka“ jako zdroj vody může evokovat život a osvěžení, zatímco „džbánky“ a „uši“ přidávají k pocitu křehkosti a pomíjivosti. Autor je schopný vyvolat hluboké emoce a myšlenky skrze tyto symboly.
Formální prvky: Rytmus a rým v básni jsou dobře zvládnuté a dodávají textu melodickou kvalitu. S využitím slok a volného verše se autor nebojí experimentovat, což dodává dílu na dynamice.
Introspekce a hloubka: Autor se odvažuje dotýkat se velmi osobních a existenciálních témat, jako je láska, touha a sebepoznání. Forma sebereflexe je v textech osvěžující a přináší čtenáři možnost zamyslet se nad vlastními prožitky.
Hra se zvuky: Využití zvukových prvků, jako jsou aliterace a asonance („kdo jsi, že nabíráš… jen džbánky…“) ukazuje autorovu schopnost hrát si s jazykem a vytvářet rytmický obraz, který umocňuje emocionální náboj textu.
Slabé stránky:
Komplexnost a uzavřenost významu: Ačkoliv je metaforické vyjadřování silným prvkem, místy může být pro čtenáře obtížně srozumitelné. Některé narážky a obrazy, jako například „vlčí srdce“, mohou být matoucí, pokud nejsou dostatečně objasněny.
Fragmentace myšlení: Text je mírně disjunktivní a může se zdát, že myšlenky plynou skokově. Tento styl může znesnadnit plynulé čtení a porozumění celkovému smyslu básně.
Občasná klišé: Pojmy jako „láska je tajemný dar“ mohou působit jako běžná vyjádření, což v kontrastu s jinými originálními obrazy oslabuje celkovou sílu sdělení.
Emocionální prožitek: I když se autor snaží vyjádřit hloubku pocitů, některé části mohou postrádat konkrétní detaily či příběh, které by čtenáře umožnily lépe se s hlavním tématem ztotožnit.
Závěr:
„Nepovedená“ je dílem, které má velký potenciál a určitou hloubku ve svém vyjadřování. Autor se nebojí hrát si s jazykem a obrazy, což dodává básni na intenzitě a kouzlu. Přesto by bylo přínosné, kdyby některé myšlenky byly více rozvinuty a objasněny, aby umožnily čtenářům lépe se ztotožnit s textem. Celkově se jedná o provokativní a esteticky podnětné dílo, které zanechává čtenáři prostor pro zamyšlení a osobní interpretaci.
06.02.2025