od: Dermgen
Anotace: Starší báseň přepaná tak kompletně, že jde prakticky o novou věc. Píseň o kouzlech a okouzlení...
Dívka v bouři
1. sloka:
Mračna se přihnala,
nebesa zatáhla
černavou oponou.
Hned vítr zvedl se,
sílil až vichřice
ze stromů servala
listí a větévky.
Které pak společně
prchaly zmateně
setmělou oblohou.
-
Poledni se tma zlá
i světlu vysmála
s děsivou převahou,
až ten smích přehlušil
hučící bouře zpěv,
kterému navíc hned
častý hrom doprovod
vyhrával zběsile.
Nabrala na síle
bouře tou operou.
refrén:
[: nádhera divoká síla a moc :]
[: promění snadno den v hlubokou noc :]
[: a noc zas naopak v přízračný den :]
[: to co jsem zažil je krásné jak sen :]
2. sloka:
Tu dívka bez bázně,
bosky, leč vznešeně
krajinou bouřlivou
prochází v poklidu.
Sem tam si zatančí,
že déšť ji promáčí
celou až na kůži,
vůbec jí nevadí.
Bouře dál dovádí,
ale čím dál tím míň.
-
Zdá se že v moci má
bouři už docela
blesky, déšť, také i
vítr se zmírňuje.
Ona se usměje,
ladně si poskočí,
dál si jde radostně,
bosky a vznešeně
a bouře kolem ní
z cesty jde, z úcty k ní.
refrén:
[: nádhera divoká síla a moc :]
[: promění snadno den v hlubokou noc :]
[: a noc zas naopak v přízračný den :]
[: to co jsem zažil je krásné jak sen :]
3. sloka:
Mraky se trhají
řídnou a světlají
a slunce najednou
svítí jí nad hlavou.
Svítí a jako by
hladí ji paprsky.
Velkou moc ovládá
to děvče bez zábran.
Úžasem přikován
ta kouzla sleduji.
-
Že její krása má
moc bouři umlčet,
je věc jíž rozumím.
Těžko však pochopím
že směl jsem vidět ji
s radostnou odvahou
do naha zmáčenou
jít živlem bouřícím.
-
Do očí hledí mi
a jde mi naproti.
Dílo "Dívka v bouři 2" se jeví jako zajímavé literární vyjádření, které kombinuje silné obraznosti s emocemi, evokujícími symbiózu mezi přírodou a lidským duchem. Je třeba analyzovat jeho silné a slabé stránky.
Bohatá obraznost: Autor zvolil silné metafory a vyjadřující obrazy. Popisy bouře a dívky, která v prostředí bouře prochází s odvaha, předkládají čtenáři dramatickou vizualizaci. Například obraz "Mračna se přihnala" či "Hned vítr zvedl se" okamžitě vtahuje do atmosféry silné bouře.
Dynamika a rytmus: Text je v některých částech napsán s výrazným rytmem, což dodává určitý pohyb a živost. Opakující se refrén, který zmiňuje „nádheru divoké síly a moci“, umocňuje pocit grandeur a magičnosti, kterou vyzařuje celý dílo.
Symbolika: Dívka, představující lidskou odvahu, se ukazuje jako silná postava, která překonává přírodní živly, což může být čteno symbolicky jako ztvárnění lidského ducha, jenž odolává překážkám. V kontextu může dívka představovat naději, sílu či vnitřní klid navzdory chaosu.
Emoční náboj: Autor úspěšně vyvolává emoce, které se spojují s pocitem divokosti, ale i radosti a svobody, zejména v pasážích, kde dívka oslavuje svou nezávislost a sílu.
Přehnaná stylizace: I když je obraznost silná, některé pasáže trpí na přesycení metafor a popisů, což může vést k ztrátě jasnosti. Například popis bouře by mohl být zjednodušen, aby se zvýšila výraznost dívky v kontrastu k chaosu, který kolem ní panuje.
Nedostatečná hloubka postav: Ačkoli dívka je vděčným centrem příběhu, její charakteristika a motivace by mohly být rozvinuty. Tímto způsobem by se čtenář mohl více identifikovat s jejím vnitřním světem a prožitky.
Struktura a koherence: Text je komplexní a místy se může zdát roztříštěný. Například některé části textu přeskakují od jednoho obrazu k druhému, což může narušit tok vyprávění a zmást čtenáře. Silnější propojení mezi jednotlivými pasážemi by bylo prospěšné.
Jazykové otázky: Ačkoliv je jazyk většinou dobře zvolen, občas se objeví nejasnosti či gramatické nepřesnosti, které by mohly znejasnit význam některých výroků.
"Dívka v bouři 2" má hodně co nabídnout, zejména ve smyslu atmosféry a emocionálního prožitku. Silná obraznost a dynamika textu jsou jeho největšími přednostmi, zatímco nedostatky v charakterizaci postavy a struktuře by mohly být v budoucnu vylepšeny. Celkově však dílo přináší fascinující pohled na vztah mezi přírodou a lidským duchem a vyzývá čtenáře k zamyšlení nad vlastními vzorci odvahy a krásy.
16.02.2025