od: Ž.l.u.ť.á.k.
Anotace: Písničkobásničkokravinka č.2 Ještě to určitě přezpívám, je tam zatím moc chyb:-)
Ještě neodtáhla zima,
jaro už je za dveřmi a
nedočkavě zvoní...
„Otevři ty kůže líná
vždyť víš jak je děsně prima,
když vzduch po mně voní!“
jenže já nechci...
jsou to jen kecy...
Zima jistě někde číhá,
když otevřu vyskočí a
do řiti mě kousne...
u mě doma smrad a špína
hromadí se, tak to bývá,
nevětráš vzduch houstne...
přesto však nechci...
dát na ty kecy...
za chvíli
přece už
léto
zazvoní...
Literární dílo „Nevětrám…“ představuje krátkou, ale velmi výstižnou lyrickou báseň, která se zaměřuje na tematiku přechodu ročních období a vnitřních pocitů jednotlivce, odrážejících se v jeho vztahu k přírodě a okolnímu světu. Autor v ní konfrontuje období zimy s nadcházejícím jarem a létem, přičemž vyjadřuje své ambivalentní pocity vůči tomuto přirozenému cyklu.
Silné stránky:
Originalita a tematická hloubka: Autor se odvážil otevřít téma, které je sice běžné (změna ročních období), ale zpracovává ho osobitě – z pohledu vnitřní opozice a strachu z nového. Tím poukazuje na lidskou psychologii, která se v přechodových obdobích často rezistentně uzavírá do svých obvyklých vzorců.
Jasně vyjádřené city: Emoce v básni jsou srozumitelné a silné. Použití výrazů jako „smrad a špína“ evokuje pocit nepořádku a nedostatku vitality. To kontrastuje s očekáváním čerstvého vzduchu a jarní obnovy, což zesiluje paradoxní pocit touhy a strachu.
Hravost jazyka: Zvolené výrazy a hovorový jazyk (např. „kecy“) dodávají textu lehkost a autenticitu, čímž se čtenář může snadno ztotožnit s hlavním protagonistou.
Zabudované napětí: Dílko zachycuje napětí mezi touhou po svěžesti a potřebu setrvat v bezpečném, známém prostředí. Tato dynamika je uchvacující a podněcuje k zamyšlení nad vlastním jednáním v obdobích změn.
Slabé stránky:
Konkrétní tematické vymezení: Ačkoliv autor výstižně popisuje vnitřní konflikty, absence konkrétnějších vizuálních nebo smyslových obrazů může oslabit emocionální dopad. Například rozšíření o detailnější popis charakteru zimy a jara by příběh ještě umocnilo.
Struktura a rytmus: Básni se místy nedostává plynulosti, což může narušit čtenářský zážitek. Opakování některých frází (např. "přesto však nechci...") zanechává pocit jakési obsedantnosti a mohl by být víc variabilní, aby podpořil rytmus veršů.
Omezený kontext: Báseň je velmi osobní a introvertní, což může omezit její schopnost oslovit širší publikum, které by mohlo mít odlišné prožitky s přírodním přechodem.
Závěrem lze říci, že „Nevětrám…“ je silným, emocionálně nabitým vyjádřením vnitřního boje. Autor se nebojí vyjádřit své obavy či neochotu přijmout změnu, což činí dílo velmi lidským a relatable. Přesto by bylo přínosné pokračovat v prohlubování tematického kontextu a struktury, aby se umocnily jeho silné stránky.
21.02.2025