od: mr.avenec
Anotace: ... když sice sami kávu nepijete, ale...
Ranní káva
Na stěnu svého pokoje jsem pověsil si obrázek –
ranní káva v něm… voní.
K té malbě na zdi mám tisíce otázek,
všechny hovoří jen… o ní.
Sedí tam kdesi, kolena pod bradou,
když v duchu si klestím zarostlou zahradou…
pěšinku…
Abych směl chvilku
tu noční košilku
spatřit snad, byť jen na…
chvilinku.
I hrníček u úst a pak mu jen závidět
a za tuhle slabost se trošičku zastydět,
ale jen málo
– proč…(?);
vždyť za hřích to stálo…
Dílo „Ranní káva“ lze chápat jako intimní a nostalgickou úvahu o okamžicích, které v sobě nesou kouzlo jednoduchosti a každodennosti. Autor se zaměřuje na zdánlivě trivialní tématiku, což je však rys, který často skrývá hlubší význam a emocionální náboj. Verše jsou psány nenuceným tónem, který čtenáři umožňuje se snadno ztotožnit s prožíváním a pocity vyjádřenými v textu.
Silné stránky tohoto díla tkví v jeho schopnosti evokovat atmosféru a výjimečnost každodenních chvil. Hlavní motiv – ranní káva – se stává symbolem klidu a rozjímání, ale také touhy po blízkosti a emocionalitě. Obraz „kávové malby“ na stěně pokoje je výtečným metaforickým prvek, odpovídajícím modernímu umění, který mísí reálie s imaginací. V první části verše vidíme, jak autor formuluje otázky, které naznačují hlubokou zálibu a zvědavost; tato touha po porozumění dodává dílu další dimenzi.
Jazyk je přístupný a uhlazený, avšak zároveň si zachovává určitou poetickou kvalitu, což činí text přitažlivým. Použití kontrastů, jako je například „noční košilku“ versus touha po ranní kávě, skvěle vystihuje napětí mezi sny a realitou. Autor také umně hraje s tempo a rytmem veršů, čímž dodává textu příjemnou melodii.
Na druhé straně, slabší stránky se mohou projevit v jakési jednostrannosti prožívání. Autor se soustředí především na osobní perspektivu a vnitřní prožitek, což může oslabit univerzálnost tématu. Čtenář, který hledá širší sociální nebo kulturní kontext, by mohl odcházet s pocitem, že mu něco chybí.
Kromě toho, místo komplikovaných obrazů a surrealistických prvků, které by mohly rozšířit tematické horizonty, se autor drží vcelku konvenční formy. To může vést k jisté předvídatelnosti a chybějící dynamice v textu.
Celkově lze dílo „Ranní káva“ hodnotit jako zdařilé v oblasti stylizace a emocionálního náboje. Přináší čtenářům příležitost k zamyšlení nad každodenními radostmi a touhami, avšak zároveň si zachovává jakousi uzavřenost, jež by mohla omezit jeho dopad na širší publikum.
07.03.2025