od: mr.avenec
Anotace: ... když se vzpomínky neustále vracejí...
Hlava plná vzpomínek
Pověz mi má milá, jak tráva chladí,
když tvá bosá chodidla jemně ti hladí
a k tanci je svádí?
Když slunce ti zlatem prozáří vlasy
a větřík je polibkem rozčeše asi,
pak slétnou se ptáci chtiví té krásy...
Měsíc má tajemnou svatozář,
hodiny na věži,
tmu do noci střeží.
Jen vidím, jak osvítil tvoji tvář,
přemýšlím, jak tu krásu přežít
a listuji v knize se jménem… snář…
Dílo „Hlava plná vzpomínek“ se nese na vlně romantického a nostalgického vyjádření, které umně zpracovává ve svých verších intimní prožitky a přírodní scenérie. Tato báseň má své silné, ale také slabé stránky, které se pokusím podrobněji analyzovat.
Na silných stránkách díla můžeme ocenit především jemnost a hudebnost jazyka, která se projevuje v rytmu a v rýmech. Autor/ka si hraje s obrazností, přičemž každé slovo bylo důmyslně vybráno tak, aby vyvolávalo co nejintenzivnější emoce. Téma přírody jako ženské entity je ztvárněno s obdivuhodnou lehkostí; obrazy trávy, slunce a měsíce vytvářejí harmonickou atmosféru, která čtenáře unáší do romantického snění. Slovní hříčky, jako například „vášně chtiví ptáci“, přidávají dílu hravost a šarm.
Dále je zde patrný silný emotivní náboj, který se koncentruje do pocitů touhy a vzpomínek. Autor/ka se opakovaně vrací k motivu nostalgie a vzpomínání, což může čtenáře podněcovat k zamyšlení o vlastních citech a prožitcích. Výraz „přemýšlím, jak tu krásu přežít“, evokuje hlubokou reflexi a otevírá prostor pro osobní interpretace, což je v poezii vždy cenným prvkem.
Nicméně dílo není bez slabin. Přestože síla obrazu přírody je jednoznačně vyjádřena, některé části textu mohou působit lehce klišovitě, například použití obvyklých metafor jako „slunce zlatem prozáří vlasy“ nebo „honba za krásou“. Takovéto frázování může snižovat původnost výrazu, a tím klesá i celková intenzita prožitku.
Dalším nedostatkem, který je nutné zmínit, je poněkud rozvláčné tempo báseň, které může čtenáře odvést od jejího jádra. V určitém momentě by mohla básnická forma získat na dynamice, aby naplnila očekávání, jež buduje atmosféra v prvních dvou strofach.
Celkově vzato, „Hlava plná vzpomínek“ je dílo, které v sobě nese silnou estetiku a emocionální hloubku, avšak některé prvek a zažité výrazy by si zasloužily větší experimentaci a inovaci, aby se podpořila autentičnost a působivost textu. Přesto je však stále schopné oslovit široké spektrum čtenářů a vyvolat v nich nostalgické vzpomínky, což je v konečném důsledku jedním z hlavních cílů poezie.
11.03.2025