od: zase já
jak pírko v křídle sokolím
směr letů svých si nevolím
a odpadnu-li jediný
tak máloco se stane
kam cesta má se ubírá
tam vždy mi dveře otvírá
vím, že jsem jeden z rodiny
a za to díky, Pane
když úsvit v modrém blankytu
zazáří, tak vím, že jsi tu
a dolů hledíš na Zemi
pak vidíš naše zrady
hořící těla nevinných
i bratrovrahů těžký hřích
víš, že v tu chvíli chce se mi
otočit k tobě zády?
proč, ptám se, tohle dopustíš
každému jeho vlastní kříž
to má být to tvé řešení
mučit a týrat lidi?
jen dětský rozmar, jak se zdá
to dělá mysl nedobrá
jsem vězněm ve tvém vězení
a za tebe se stydím
Toto literární dílo „pírko“ je moderní básní s výraznými emocionálními a existenciálními prvky. Skrze jednoduchý, přesto hluboce symbolický jazyk, se autor otvírá tématům jako jsou víra, bezmoc, zlo ve světě a osobní odpovědnost.
Jednou z hlavních silných stránek této básně je její koncepce. Analogii pírka, které ztrácí směr, lze chápat jako metaforu pro lidskou existence. Autor tak navozuje pocit zranitelnosti a relativnosti lidského života, což je velmi výstižně zobrazeno v prvních dvou slokách. Dvě protikladné síly – touha po svobodném letu a nutnost přijmout osud – jsou v kontrastu s pocity bezmoci a rezignace.
Básník zde umně balancuje mezi osobním a univerzálním. První dvě sloky poskytují jakýsi introspektivní náhled na víru a naději, zatímco následující pasáže se odrážejí v globálních tematech lidského utrpení a nejasnosti boží přítomnosti ve světě, což poskytuje dalším vrstevnicím mnoho podnětů k zamyšlení.
Mezi slabé stránky by se dalo zařadit určité přílišné zjednodušení ve vyjádření myšlenek. V některých místech by mohla být hloubka myšlení posílena metaforami a obrazností, která by lépe zprostředkovala složitost prožívaných emocionálních stavů. Například ve verších „když úsvit v modrém blankytu / zazáří, tak vím, že jsi tu“ by autor mohl dovolit více prostoru pro rozvinutí krásy a síly tohoto okamžiku, než se soustředit na dramatickou sílu následného konstatování „pak vidíš naše zrady“.
Dále je třeba zmínit i jistou repetitivnost v některých otázkách a frázích, například „proč, ptám se, tohle dopustíš“, což může působit jako nedostatek nových podnětů ve vyjádření pocitů zakoušeného rozčarování a zoufalství. Tato repetice sice může sloužit k umocnění pocitu zoufalství, ale zároveň může v čtenáři vyvolávat dojem, že autor má omezený počet slov k vyjádření velmi složité myšlenky, což může činit text méně atraktivním pro čtenáře hledajícího rozmanitost.
Celkově je „pírko“ silným a podnětným dílem, které se snaží oslovit jak osobní, tak globální otázky. Přesto by bylo přínosné prohloubit obrazy a jejich metaforické výrazy, protože tahle básnická forma si žádá zdařilý balans mezi jednoduchostí a hloubkou. Na závěr je třeba ocenit, že autor se nebojí otevřeně reflektovat složitosti víry a morálky v dnešním světě, a to je vždy pozitivním přínosem pro literární diskurs.
20.03.2025