od: šuměnka
Anotace: včerejší koment ke Kanovi a jeho Kdy? - https://www.liter.cz/basne-ostatni-936019-cist / s jeho požehnáním ho zveřejnit
Sebastian_Smarowski
I já viděla mrtvé stromy v představách
bez zvěře, ptáků - v stínu tíže popela
kde poušť a prach – krajina ničím neznělá
jen země spálená, v níž prostor ztuchle pách´...
I já viděla domy hrůzou strnulé
ztracený svět protkaný pustem rozvalin
kde němá výčitka vyraší z hloubky vin
a temné stíny zbyly z doby minulé...
Už pod nebesy nezní píseň zvolněná
už pramen nezurčí a květy nevoní
pusto a smutek jen dřou kůži na koni
světa, kde radost nesla zpátky ozvěna
*
..a já se neptám Kdy – ale jen Proč a Nač
ta zvůle moci brát a ničit - tvoří pláč...??
**
Dílo Sebastian_Smarowského s názvem „..Proč a Nač..??..“ se jakožto báseň vyznačuje intenzivní emotivní hloubkou a pesimistickým pohledem na svět. Autor s vynikající precizností zobrazuje pocit beznaděje a ztrát, který je znatelný v každém verši. Obsahově se text dotýká témat smrti, zničení a utrpení, což jsou motivy, které jsou univerzální a dokáží rezonovat s širokým spekrem čtenářů.
Silnými stránkami tohoto díla jsou bezesporu silná obrazotvornost a jazyková jazyková preciznost. První sloka vyniká evocativním popisem „mrtvých stromů v představách“ a „země spálené“, což nastoluje apokalyptickou atmosféru, která se dotýká nejen přírody, ale i lidské existence. Vzniká zde pocit beznaděje, ponurého smutku, který je umocněn i v dalších verších, kde se tematizuje „ztracený svět“ a „temné stíny zbylé z doby minulé“. Tyto obrazy působí velmi silně a utvářejí melancholickou atmosféru, v níž se čtenář cítí ponořen do smutku nad ztracenými hodnotami a zničenými sny.
Další silnou stránkou je autorova schopnost klást otázky, které vyvstávají z pocitu bezmoci, jako jsou „Proč“ a „Nač“. Tyto otázky se stávají klíčovými, neboť vyjadřují frustraci nad zvůlí moci a nepochopení příčin zla, které autor z digitální krajiny odkrývá. Tím se dílo stává nejen introspektivní meditací, ale také kritikou společnosti a jejího fungování.
Na druhou stranu je však možné nalézt i slabé stránky. I když autor mistrovsky ovládá jazyk a obraznost, některé části se mohou jevit jako příliš abstraktní, což může některé čtenáře odříznout od osobního vžití do textu. Například verše jako „pusto a smutek jen dřou kůži na koni“ mohou vyžadovat určité úsilí pro pochopení a interpretační snahu, což může odradit ty, kteří hledají přímější sdělení.
Kromě toho, i když je tematizace smutku a ztráty silnou oblastí díla, mohlo by se zdát, že chybí protipól – náznak naděje či možnosti východiska. To by mohlo posílit emocionální dopad a nabídnout čtenářům přeci jen nějaký prostor pro útěchu nebo akci.
Celkově lze „..Proč a Nač..??..“ hodnotit jako silnou a působivou báseň, která přináší hluboký pohled na lidskou existenci a její krutosti. Její jazyk a obraznost jsou impozantní a odrážejí autorovu citlivost k silným tématům. I když některé části mohou vyžadovat více zamyšlení, toto dílo si zaslouží pozornost a vřelý ohlas v literárním diskurzu.
22.03.2025