od: Misha
Anotace: ...
V tiché noci do polštáře slzy roním,
nikdo je ovšem nevidí
V srdci však bolest přetrvává,
ve stínu duše se skrývá
Všechny starosti a trápení mě na srdci jako balvan tíží,
jako by se duše jenom svírala
V noci, kdy se stíny v temnu snoubí,
snad najdu klid, který v srdci se zas probudí
Jsem smutkem jako řeka zaplavená,
v proudech vzpomínek zavalená
Mé myšlenky krouží, jak ptáci ve výši,
hledají klid v nočních mlhavých chvílích
S hvězdami nad hlavou v tichu se ploužím,
v srdci mi bije touha po klidu bez ohlížení
Stopy z minulosti mě volají zpět,
ale já v duši hledám nový svět
Když úsvit rozpráší temné mlhy svíravé,
v naději, že nový den bolesti zruší
Možná, že v jeho teple najdu svou sílu,
smutek se v kráse stane jen vzpomínkou milou
Dílo „Smutek a naděje“ se vyznačuje silnou emotivní atmosférou a hlubokým zamyšlením nad propletením smutku a naděje, které se v životě nezřídka objevují ruku v ruce. Autor se nebojí odhalit své vnitřní trápení a touhu po útěše, což je v dnešní době, kdy se cítíme mnohdy osamoceně, velmi osvěžující.
Mezi silné stránky této poezie patří především obraznost a jazyková preciznost. Poetické vyjádření bolesti, jako například „na srdci jako balvan tíží“, dokáže čtenáři ihned vtisknout dojem tíživosti a bezvýchodnosti, s nimiž se postavy či autor sám potýká. Dalším významným prvkem je kontrast mezi temnotou a světlem, smutkem a nadějí, který je v textu velmi dobře vykreslen. Řeka zaplavená smutkem a touha po klidu, jak naznačuje poslední strofa, vytváří hlubokou symboliku a posílá jasný vzkaz, že každý den přináší nový začátek, nové možnosti.
Na druhou stranu, některé pasáže mohou působit na čtenáře jako poněkud repetitivní. Opakování motivů uzavřenosti v sobě a touhy po svobodě může vyžadovat větší variabilitu v metaforách, aby se zabránilo pocitu monotónnosti. Některé obraty, jako je „srdci bije touha po klidu bez ohlížení“, by mohly být formulovány atraktivněji, aby se umocnil emocionální zážitek.
Jazyk celkově směřuje k melancholickému tónu, což vyvolává silné emocionální reakce. Přesto by uvítal větší rozvinutí některých obrazů a témat, aby se prohloubily a zintenzivnily jednotlivé myšlenky a pocity. Například motiv stínů a tmy by mohl být rozvíjen dále, což by dodalo dílu na hloubce a našlo ještě silnější paralely k ústředním emocím.
Celkově lze říci, že „Smutek a naděje“ je silné vyjádření vnitřních bojů, které se skrze poetičnost snaží poskytnout útěchu a naději. Sice naráží na některé slabiny ve variabilitě obraznosti, avšak přesto v sobě nese cenný odkaz o tom, jak lze najít cestu z temnoty k světlu skrze sebereflexi a naději na nové zítřky.
30.03.2025