od: IronDodo
Anotace: -
Sme deti vetra, plný smiechu a snov,
vôňa rána pevne objíme nás,
pod rozkvitnutou jabloňou,
počuť škovránka hlas.
Ty si ten kľúč, ktorý jar otvára,
z púčikov krehkých sa kvet tlačí smelo,
prvé listy, sú ozdobou konára
slnko hreje, hneď zas zahrmelo.
Včely obletujú kvet za kvetom,
nekonečná cesta,
s bzukotom letom - šírim svetom,
hľadajú si svoje miesta.
Orchester farieb a vôní, začína hrať,
zabudnutú melódiu,
stromy sa obliekajú do zelených šiat,
vtáky spievajú árie od radosti, krásnu harmóniu.
Mravenčí svet pod kôrou stromov zimoval,
a riečky ľadom skryté driemali,
čo som kedy miloval,
v krutej zime sme nemali.
A potom prišla ona, s úsmevom na perách,
maliarka s farbou na dlani,
ako vzácny hosť stála pri dverách
a svet je krásny tak ako vlani.
Dílo „Apríl“ zachycuje atmosféru jarního probuzení a přetváření přírody, ve své podstatě se snaží o evokaci pozitivních emocí spojených s tímto ročním obdobím. Klíčovým motivem je tu příroda, která se otevírá novému životu, a vztah mezi člověkem a okolním světem.
Silné stránky této básně spočívají především v obraznosti a emotivním náboji. Autorova schopnost zachytit krásu jara je patrná v pečlivě zvolených metaforách a přirovnáních. Například „sme deti vetra“ a „vôňa rána pevne objíme nás“ nás nenásilně vtahují do atmosféry a umožňují čtenáři zažít radost a volnost, kterou poetické vyjádření přináší. Popisy přírody, jako jsou včely obletující květy nebo stromy oblékající se do „zelených šiat“, jsou taktéž velmi půvabné a naplňují text živou dynamikou.
Dále, rytmus a zvukomalebnost textu oživují čtení. Pravidelný rytmus v uspořádání slok a veršů dává básni lehkost a melodičnost, což je v souladu s tématem jarního rozkvětu. Kontrast mezi minulostí a přítomností, který se objevuje v posledních dvou slokách, dává hloubku a emocionální zakotvení, když se autor vrací k vzpomínkám na zimu a minulost, čímž zachycuje křehkou krásu nového začátku.
Na druhé straně se však nelze vyhnout některým slabým stránkám. Přestože autor umně používá metafory, v některých pasážích se může cítit lehce repetitivně. Například množství popisů přírody a jarního života v úvodních slokách, i když působivých, mohou vyžadovat větší variabilitu, aby se vyhnuly monotónnosti. Další výtku by bylo možné vznést k absenci silnějšího emocionálního jádra – ačkoliv je báseň veskrze pozitivní, mohla by více prohloubit osobní příběh nebo konflikt, což by ji mohlo učinit více rezonující.
Celkově lze říci, že „Apríl“ je osvěžující a půvabná báseň, která dokáže čtenáře přenést do světa jarní idylli. Její silné vyjadřování krásy přírody jistě potěší příznivce poezie, zatímco určité opakující se prvky a nedostatek hlubšího emocionálního prožitku naznačují, že by autor mohl zvážit větší různorodost a komplexnost ve svých vyjádřeních.
01.04.2025