od: cappuccinogirl
Anotace: ...jsem u tebe...
kdosi mi zaťukal na rameno a ejhle, on to Rým…
„hej, děvče, jsem volnej, tak co si takhle trochu užít?“
a já nebyla proti
měl v sobě cosi, takovou tu jiskru, z které se dá vykřesat
vzal mě za ruku a chtěl se hnout
ale všim si otazníků v mých očích
tak ještě honem utrousil: „neboj, jen spolu provětráme pár vzpomínek“
než udělal krok
do včera…
a přišel silný pocit dejavu
a nechal mě projít vším, co už tu bylo
co dělo se, tehdy, když ty a já, pomalu, nejistě, splývalo v my
myslí dotkla jsem se první noci, již Moiry pošeptaly tvé jméno
a cítila i teď její obrovské nasycení
touhou
dosáhnout, zbláznit
poznáním
že Beethovenova Osudová vůbec neměla být dopsaná
protože osud ještě neřekl poslední slovo
vědomím
že srdce si vždycky najde cestu
co na tom, že jsi anděl, o kterého jsem jen zakopla
ďábel, stín mého stínu, neustálé pokušení
blázen zaslíbený všem mým polibkům
vždyť jsem jen příběh…
Dílo „JEN SFINX DRŽÍ MOU STOPU“ se jeví jako hluboce emočně laděná krátká báseň, která v sobě spojuje prvky intimního vyjádření a metafyzického zkoumání. Oslovuje čtenáře současně hrou s jazykem, milostnou tématikou a filozofickým podtextem. Hlavní silné stránky textu spočívají v jeho schopnosti evokovat silné emoce a nostalgii skrze živé obrazy a metafory.
První silnou stránkou je jazyková hravost. Autor využívá prvky dialogu, což přidává na dynamičnosti a svobodě projevu. Postava Rýmu jako metafora pro inspiraci nebo tvůrčí impuls je dovedená a efektivní. Konstrukce veršů, s ústředním motivem osudu a pomíjivosti, umožňuje čtenáři ocitnout se v roli aktéra, zároveň ho vtahuje do introspektivního zamyšlení nad vlastním životem a vztahy.
Taktéž je třeba vyzdvihnout hlubokou symboliku – zmínka o Beethovenově „Osudové“ a Moirách přidává filozofický rozměr textu, kdy autor zkoumá otázky osudu, paměti a osobní identity. To vyvolává u čtenáře otázky, které dalece přesahují osobní zkušenost, a tak se dostává do univerzální roviny.
Na druhé straně slabé stránky se mohou týkat přístupnosti některých pasáží. I když je jazyk živý a inspirativní, občas může být pro laického čtenáře obtížné pochopit komplexnost vyjádření. U některých odkazů a metafor je úroveň abstrakce natolik vysoká, že může vyžadovat hlubší znalost literárních a hudebních kontextů, což může přibrzdit plynulost porozumění.
Další slabinou by mohla být mírná ambivalence ve struktuře. Text skáče mezi různými časovými rovinami a přechody z minulosti do přítomnosti sice posilují nostalgickou atmosféru, ale mohou také působit, že místo málo jasný směr. Někdy se tím může vytrácet jasnější linie příběhu, což může čtenáře zmást.
Celkově lze říci, že „JEN SFINX DRŽÍ MOU STOPU“ je poutavé a emocionálně bohaté dílo, které nabízí mnohá podnětná zamyšlení, a to jak v rovině osobní, tak v rovině obecně lidské. Ráda bych doporučila autorovi, aby i nadále experimentoval s podobnou jazykovou hravostí, ale zaměřil se na učinění tematické a strukturované linie srozumitelnější pro široké spektrum čtenářů.
04.04.2025