od: Vaska49
Anotace: Vyrvaní od života muži, ženy, děti, mladí, staří....
Nebi kanou fialové slzy,
Kouř štípe do očí.
Nevidí vylézat všelijaké dlaky.
Městem obchází hrob a požírá všechnu radost.
Přesmutné děti svěřují se Face Bohu,
Své smutky říkají
Shluku elektronů.
Lhostejná Síť
Požírá všechny strasti
Aby je vyplivla
Na práh lhostejnosti…
Klamavý jásot virtuálních přátel
Obnaženou duši
Chvíli potěší…
Nevyspalá jitra
Nebudou mít
Teplou dlaň.
Dílo „Nebi kanou fialové slzy“ je fascinující ukázkou současné poezie, která se nebojí tematizovat bolest, osamělost a frustraci moderního člověka v digitálním věku. Autor se zde snaží vystihnout celou paletu emocí, které jsou subtilně propleteny s obrazem našeho současného života, a to nejen z pohledu vnitřního prožitku, ale i v souvislosti se širším společenským kontextem.
Silné stránky textu spočívají především v jeho emotivní síle a schopnosti vyvolat v čtenáři silnou odezvu. Obraz „fialových slz“ jakožto metafora úzkosti a smutku okamžitě zaujme a vytváří silný vizuální dojem, který se táhne napříč celou básní. Jazyk je plný sugestivních metafor a symbolů, které dovedou vystihnout složitost emocí, s nimiž se lidé v dnešní době potýkají. Obraz „Kouř štípe do očí“ nebo „Lhostejná Síť“ invokuje pocit diskomfortu a deziluze – jsou to velmi silné a výstižné obrazy, které efektivně zprostředkovávají atmosféru stresu a úzkosti.
Další pozitivní stránkou textu je tematická rozšířenost. Autor zkoumá, jak moderní technologie a virtuální interakce ovlivňují lidské vztahy a prožívání. Téma „Shluku elektronů“ a „klamavého jásotu virtuálních přátel“ se stává velmi relevantním a dotýká se aktuální problematiky dehumanizace a izolace v digitální éře.
Na druhou stranu, slabými stránkami by mohl být místy až příliš abstraktní jazyk a obrazy, které mohou některým čtenářům ztížit přístupnost textu. Například fráze jako „Městem obchází hrob a požírá všechnu radost“ i když silná v imaginaci, může působit na čtenáře, který třeba vyžaduje konkrétnější sdělení, jako nedostatečně jasná. V některých pasážích může absence jasnější narativní struktury způsobit pocit roztržitosti a čtenář může mít problém s orientací v textu.
Celkově je však „Nebi kanou fialové slzy“ emocionálně nabitým a tematicky silným dílem, které oslovuje dnešního čtenáře. Je to pokus o zachycení konfliktu mezi skutečným a virtuálním světem, a přestože se občas může zdát zahalen do abstrakce, jeho poselství je ve své podstatě nadmíru aktuální a relevantní. Odvážná metaforika a silné obrazy potvrzují autorovu zdatnost v zachycení složitosti osamělosti ve světě, kde technologie stále více nahrazuje osobní interakce.
05.04.2025