od: Bosorka9
Všetko je len hra
~
hra na život
hra na šťastie
hra na lásku
~
jediné čo nie je hrou
je smrť
~
smrť je večná
nie život
nie nádej, len smrť
~
život je len zábavná hra
raz tak - raz onak
hore - dole
~
a potom tá smrť
je to fakt hra na ubližovanie
taká u mňa permanentná
~
aspoň raz za pol roka
zrazíme ťa na kolená
veď vydržíš
~
a ... znovu ... a ... znovu ...
~
aha, ešte to nie je dosť
tak len do toho
som ešte tu
~
... zatiaľ ..
Dílo „Všetko je len hra“ se vyznačuje silnou filozofickou pozicí, která se snaží zkoumat esenci života, smrti a lidského bytí. Autor/ka úspěšně provádí čtenáře skrze metaforu hry, na které se odehrává naše existence. Túto tematiku pojímá citlivě a s vnitřní hloubkou, což představuje jednu z jeho silných stránek.
V první části textu je patrná hravost jazyka, která kontrastuje s vážností sdělení. Opačný pól představuje smrt, ač čtenáři zbývá jen její vnímání jako osamělé a nevyhnutelné skutečnosti. Dech beroucí je zvláště pasáž, kde autor/ka definuje smrt jako "večnou", zatímco život a naději posouvá do kategorie dočasného, co se dává do pohybu, ale nikdy by nemělo být považováno za absolutní. Tento postoj je provokativní a nutí čtenáře k zamyšlení nad vlastním životem a hodnotami.
Dále se text odvážně vypořádává s tématy bolesti a útrap, čímž ukazuje na trvalou přítomnost utrpení v lidské existenci. Pojem „hra na ubližovanie“ jako trvalý fenomén zdůrazňuje bezútěšnost mnoha existenciálních zkušeností. Tímto způsobem autor/ka nutí čtenáře přemýšlet o relativitě utrpení a současně o lehkosti, kterou hra může symbolizovat. Avšak zde dochází i k určitému paradoxu, neboť hra, jako prostředek k odlehčení, je v tomto kontextu vnímána jako ustavičně zakrývající realitu, což může vzbudit pocit frustrace.
Z pohledu slabých stránek bych upozornil na někdy nejednoznačné vyjadřování a opakování některých myšlenek v různých obměnách, které může být pro některé čtenáře vyčerpávající. Určité pasáže, i když silné ve svých emocionálních konotacích, se zdají být redundantní a mohly by být zhuštěny pro větší účinnost. V tomto smyslu by text mohl mít prospěch z větší strukturovanosti a jasnosti.
Celkově je „Všetko je len hra“ dílem, které činí odvážné filozofické úvahy přístupné širokému okruhu čtenářů skrze metaforu hry. Přestože se setkává s některými stylistickými nedostatky v oblasti výrazu, jeho hloubka a odezva na existenciální témata činí toto dílo relevantní a hodnotné jako podnět k zamyšlení.
16.04.2025