od: cappuccinogirl
Anotace: ...užívám si dovolenou, ale už se mi po troše toho psaní tak stejskalo, že jsem musela:-)))...
...báseň když chce žít
nadechne se slovem
úponky veršů zachytí se bytí
a bože - už má tělo
do naha...
do něhy...
do kořenů...
a ani srdci nezůstává dlužna
nechá jej
prochvět vykrvácet
do růží...
Toto literární dílo, nazvané „...A BÁSEŇ?“, představuje minimalistickou, avšak velmi silnou ukázku moderní poezie, která se nebojí experimentovat s jazykem a výrazovými prostředky. Autor zde formuluje velmi osobitý pohled na podstatu básně, její vznik a existenci, což je v současné literární praxi velmi relevantní a aktuální téma.
Jedním z nejvýraznějších prvků této básně je její struktura. Vzhledem k tomu, že je koncipována ve velmi krátkých a koncentrovaných verších, čtenář je ihned vtahován do její atmosféry. Krátkost textu přímo vybízí k zamyšlení, čímž se podařilo autorovi zprůhlednit složitost tématu „básně“ a odhalit její esenci. Míra zkratky, s níž autor pracuje, se ukazuje jako silná stránka, neboť nutí čtenáře k zamyšlení nad významem a fungováním slova, přičemž nám ukazuje, že každé slovo má svou váhu.
Dalším silným aspektem je použití metafor, které jsou v básni užity s velkým citem a lehkostí. Například obrat „úponky veršů zachytí se bytí“ evokuje pocit, že slova mají sílu uzdravení a spojení s realitou. S prvky přírody, jakými jsou „růže“ a „kořeny“, autor dokáže přenést hloubku prožitku a ukazuje na propojenost mezi světem lidských emocí a přírodou.
Nicméně, text může být pro některé čtenáře až příliš abstraktní. Absence jasného narativního proudu nebo pevné struktury může některé čtenáře odradit, zejména ty, kteří preferují tradičnější formy poezie. Taktéž si může stěžovat na přílišnou „neuchopitelnost“, která může vést k frustraci a jistému pocitu nedostatku obsahového naplnění. Bez dostatečné kontextualizace lze některé obrazy chápat jako obtížně přístupné.
Taktéž je na místě poznamenat, že i když se autor pokouší o novou, osvěžující formu vyjádření, v některých místech může být riziko přeceňování abstraktního jazyka na úkor emocionální přístupnosti. Tím může docházet k tomu, že některé provedené obrazy v čtenářovi nezanechají tak silný dojem, jaký by bylo možné očekávat.
Celkově lze říci, že „...A BÁSEŇ?“ je dávka silného emocionálního a myšlenkového prožitku, která se odvážně pokouší oslovit komplexní pojetí umění a jeho životaschopnost. Přes občasné slabiny v přístupnosti a nutnost hledání významu, dokáže zasáhnout a vyvolat v čtenářích úvahy nad podstatou básně jako takové. Je to dílo, které zanechává prostor pro interpretaci a vyvolává otázky, což je pro literaturu a umění vůbec velmi cenné.
17.04.2025