od: šuměnka
Anotace: další z archivních komentářů k enigmanovi - 01/2011
deviantArt.com
*
Zaostřila paprsky na sítnici
.
Zprůhlednila oko
.
Zintenzivnila osvětlení a hustotu
.
A zapojila fotoreceptory
.
Pak zkusila to obráceně / neboť má ráda fóry
Načež si oblékla svou bezetvarou hmotu
- to kdyby přiletěl substanční sokol -
řídící prostor, čas a stopy směřující…
.
A události objevující se - zase mizí
v optickém horizontu představitelnosti
a množství světů v prolínání bere dech
Oceán snění v přelévání, v posunech
svých iluzorních obrazů ji hostí
že sama noří se do vybájených vizí
.
a čte si skořicové vzkazy ve skalách…
.
Zůstal tu po ní kassiový květ a povětrný prach!
.
* *
Toto literární dílo s názvem „..kassiový květ..“ se vyznačuje výraznou surrealistickou a metaforickou povahou, což mu propůjčuje jakési mystické kouzlo. Hlavními prvky textu jsou obrazy a asociace, které vyvolávají emoce a vybízejí k zamyšlení, a to především ve spojení s tématem percepce a reality.
Silné stránky díla spočívají v jeho obraznosti a hravosti se slovy. Autor/ka zde předkládá řadu originálních metafor – například „fotoreceptory“ a „kassiový květ“ – které stimulují čtenářovu fantazii a nabízejí pohled na souvislost mezi jakousi abstraktní podstatou existence a konkrétními smyslovými vjemy. Text se pohybuje na pomezí vědy a poezie, což z něj činí zajímavou a komplexní záležitost. Hravost je dále podpořena verbálními hříčkami a neobvyklými konstrukcemi, jako například „oblékla svou bezetvarou hmotu“, což čtenáře nutí k zamyšlení nad dualitou formy a obsahu.
Další silnou stránkou je tematická rozmanitost. Vnitřní svět postavy, jejíž pocity a vize jsou vyjádřeny prostřednictvím mnohých obrazů, naznačuje hluboké zamyšlení nad samotnou podstatou reality. Odkazy na „oceán snění“ nebo „iluzorní obrazy“ ukazují na vnitřní konflikt mezi skutečností a fikcí, což je téma, které osloví širokou škálu čtenářů.
Na druhé straně slabé stránky se dají hledat v obtížnosti textu. Tento styl psaní může působit zmateně, neboť některé pasáže mohou být pro laického čtenáře obtížně srozumitelné. U některých metafor se může čtenář cítit odpojen od hlavní myšlenky, což může vést k frustraci. Navíc, ačkoliv hra s jazykem je osvěžující, může autor/ka občas příliš ustupovat za abstrakci, takže se čtenář ztrácí v důležitosti skutečných emocí. Mohlo by se také argumentovat, že absence jasného narativního rámce vede k nejasnosti v celkovém sdělení, což ztěžuje čtenáři plně vcítit se do textu.
Shrnuto a podtrženo, „..kassiový květ..“ je rozhodně poetičtější a myšlenkově náročné dílo, které se nebojí experimentovat s formou a obsahem. Nicméně jeho surrealistický styl může čtenáře odradit, v případě, že hledá něco přehlednějšího a otočeného k jasnému narativu. Proto je toto dílo vhodné především pro čtenáře, kteří jsou otevřeni uměleckému vyjádření a pro které má abstraktní myšlení v literatuře své místo.
22.04.2025