od: Ano
Anotace: ..ale tiše
Až se mi tají dech
když cítím polibky tvých prstů
na mých zádech,
když vzývám stoupání
po hebkých pádech
když prosakuje touha v měkkých krocích
když mi vlnobití v horkých bocích
nedává usínat v nocích temnoty
Když vím, že jsi to právě ty
Kdo mě touží jako květ s okvětními plátky
jeden po druhém
něžně otrhat
a nedívat se zpátky
kde stejně čeká jenom stín
našich slibů, promlčených vin.
Na čekání je život nečekaně krátký.
Nechci čekat..
Dílo „Řeknu to...“ je emotivní a intimní lyrickou výpovědí, v níž autor/osobní vypravěč reflektuje touhu, lásku a selhání. Jedním z nejvýraznějších rysů této poezie je její schopnost evokovat silné pocitové prožitky pomocí sugestivního jazyka a obraznosti.
Silné stránky díla spočívají především v jeho jazykové preciznosti a vnitřní rytmice. Použití metafor, jako je „květ s okvětními plátky“, vytváří smyslové obrazy, které čtenáře vtahují do intimních momentů. Autor pracuje s kontrasty – například „hebkých pádech“ oproti „temnotě“, což zdůrazňuje dichotomii touhy a obav, radosti a smutku. Tento aspekt přispívá k celkové hloubce textu.
Další silnou stránkou je emocionální autenticita prožitků. Řečník vyjadřuje své touhy a obavy s otevřeností, která vybízí k empatii a zamyšlení. Fráze jako „Na čekání je život nečekaně krátký“ naznačují existenciální krizi a touhu po okamžitém naplnění, což rezonuje s mnoha čtenáři.
Na druhé straně se však v některých pasážích projevuje poněkud obvyklý jazykový vzorec. Například opakování některých motivů (jako je touha a čekání) může vést k pocitu, že se objevují opakovaně bez posunu v tématu. Toto může snižovat dynamiku textu – místo toho, aby jednotlivé části sloužily jako odlišné aspekty prožitku, mohou se číst jako opakující se variace na stejné téma.
Dalším potenciálním problémem je, že některé metafory a obrazy mohou působit poněkud cizorodě, což může narušit plynulost textu. Například „kde stejně čeká jenom stín našich slibů, promlčených vin“ je silným obrazem, ale jeho komplexnost může vyžadovat hlubší zamyšlení, což nepřispívá k naprosté bezprostřednosti prožitku, kterou se dílo snaží vyjádřit.
Celkově lze říci, že „Řeknu to...“ je silným literárním dílem, které jistě osloví široké spektrum čtenářů svou emotivní hloubkou a jazykovými kvalitami. Přesto by bylo prospěšné, kdyby autor věnoval větší pozornost rozmanitosti jazykových prostředků a stavění na dynamice textu, aby se odvrátil od opakování a prohloubil složitost vyjádření emocí.
23.04.2025