od: šuměnka
Anotace: v inspiraci Arnošta a jeho tance se stíny - https://www.liter.cz/basne-buhvira-937530-cist#2290598 / tímto mu děkuji
deviantArt.com
*
Pojď, půjdeme zas tančit tanec se stíny
co dnešní den nám slunce prodloužilo
pro život minulý, pro všechny nevinný
jimž cestu dláždí Osud Vyšší silou
pojď, půjdem´objevit svý touhy v podsvětí
kde mrtví usnuli a cesta mlčí
tam konce nepoznané nikam neletí
tam za láskou se táhne smečka vlčí
Svá srdce nenecháme nikdy napospas
Pro chvíli závrati, pro pocit bezpečí
V jeskyni tmou se možná bloudí snáz
A s modlitbou se loučím bez řečí
Se všemi, kteří závěť dokázali nést
tak, s hlavou vztyčenou – pro druhé na počest…
* *
V první řadě je třeba ocenit autorovu schopnost vnést do textu atmosféru tajemství a melancholie. Tato báseň, nazvaná „...pojď, půjdeme...“, se otevírá pozváním k tanci, který je metaforou pro život a vzpomínku na to, co bylo. Téma stínů a podsvětí je zde sugestivně zpracováno a vytváří tak silný obraz, který osloví čtenáře skrze symboliku a emocionální náboj.
Silné stránky tohoto textu se nacházejí především v jeho jazykové variabilitě a schopnosti evokovat pocity. Sloky jsou prostoupeny výraznými metaforami a obrazným jazykem. Například „…tanec se stíny…“ nebo „…smečka vlčí…“ vyvolává představy, jež spojily tmu a nevinnost, která se ztrácí v náruči osudu. Autor mistrně zachycuje dichotomii života a smrti, přičemž skrze verše vyzařuje touhu po utěše a smíření.
Básnická struktura, která využívá rýmu a rytmu, je v souladu s emocionálním obsahem, avšak místy by mohla být dynamičtější. Některé verše působí poněkud staticky a mohly by profitovat z větší variability v délce a tempu, což by podpořilo vyjádření naléhavosti a přechodnosti emocí. Taktéž místy opakující příklon ke klasickým motivům, jako je „…cesta mlčí…“ a „…modlitbou se loučím bez řečí…“, může působit poněkud repetitivně a snížit tak celkovou originalitu díla.
Další slabinou může být nedostatečné prohloubení některých myšlenek. Téma osudu a ztráty je zásadní, ale ne vždy je ukotveno do konkrétních obrazů, které by čtenáři umožnily lépe prožít autorovu vizi. Emoce vyžadují v některých partiích větší rozpracování a kontext, aby se čtenář mohl hlouběji ponořit do prožitku, který je autorem zamýšlen.
Celkově lze říci, že „...pojď, půjdeme...“ je působivým literárním dílem, které zasahuje do otázek existence, identity a vztahů k smrti. Jeho síla spočívá v sugestivním jazyce a evokativních obrazech, avšak některé prvky by mohly být prohloubeny a dynamizovány pro posílení jeho emocionálního dopadu. Dielo má potenciál přitáhnout čtenáře, kteří hledají hloubku a náladu v poezii.
24.04.2025