od: Anfádis
Potkaly se
Artemis a Afrodité
Hodinu jim pusy jely
V noční záři z Luny lité
Hvězdným třpytem
Hojně kvetlou
Shodly se pak na tom
Že si prostí lidé mnozí
Obě spolu děsně pletou
Jakby byly blbé kozy
Je to přeci velká hanba
Diovi to všechno poví
Pořádně ať jim to nandá
Pošle na ně
Na hlupáky
Od Slovanů Peruna
Dílo „Taková blbost“ v sobě nese výraznou poetickou atmosféru a humoristický nádech, který spojuje antické mytologie s moderním pohledem na lidskou hloupost a nedorozumění. Autor zde velmi zručně pracuje s jazykem a rytmem, čímž oživuje dialog dvou významných postav z klasické mytologie - Artemis a Afroditu, a vnáší do svého textu nejen ironii, ale i lehkou satiru na lidské chování.
Silné stránky díla spočívají v několika aspektech. Především je to hravost a vtip, které vytváří příjemnou čtenářskou zkušenost. Kontrast mezi majestátem a vážností antických bohyň a „prostými lidmi“, kteří je pletou dohromady, působí osvěžujícím dojmem, přičemž to vyvolává otázky o lidské povaze a nedokonalosti. Dále je text svěží a rytmický, což umocňuje jeho veršovaný charakter. Autor umně pracuje s metaforami, jako je „noční záři z Luny lité“ a „hvězdným třpytem“, které dodávají dílu intimní a zasněnou atmosféru.
Na druhou stranu slabé stránky se projevují především v absenci hloubky či výraznějšího poselství. V závěru čtenář nemusí mít pocit, že by mu dílo nabídlo něco překvapivého nebo nového, co by rozšířilo jeho obzory. Humor a ironie, ač jsou silnými nástroji, mohou někoho odradit, pokud očekává vážnější nebo hlubší reflexi. Také by bylo možné prohloubit psychologii postav, aby se více ztotožnily se se čtenářem a probudily v něm intenzivnější emoce.
Celkově lze stručně shrnout, že „Taková blbost“ je autorsky hravé a překvapivé dílo, které nabízí svěží pohled na mýtus i na lidskou povahu, ale mohlo by se více zaměřit na hloubku myšlení a emocionální prožitek. To by posílilo jeho hodnotu a daleko silněji by oslovilo široké spektrum čtenářů.
24.04.2025