» Odpovědět «Já Esther Ruth (24.01.2011 17:24:17)
myslíte si, že báseň opravdu potřebuje rým? občas narážím na takové názory, které mě skutečně zaráží... pořád mám pocit, že spousta lidí chce hodit zodpovědnost za poetiku jenom na nebohý rým. stojím za tím, že báseň se bez rýmu obejde, ale docela by mě zajímal váš názor. no a taky to, proč si to myslíte.
» Odpovědět «Petr Hanka (05.02.2011 15:11:55)
Můj primitivně laický názor je, že verše, kterým chybí rým, je próza svázaná do sloupečku. Ale když se jedna strofa rýmuje a druhá ne, není na škodu. A pokud se má rýmovat, měla by být dodržena asonance. Někdo má dokonce za klišé, když se slova rýmu sobě velmi podobají, ale pokud to zapadá do myšlenky a nelze se tomu vyhnout jinak, žádný kýč to podle mne není. Jak tvrdím, jen můj názor. Jsem zvyklý se mýlit, neboť jsem člověk.
» Odpovědět «Johanka Traktorová (29.01.2011 21:44:45)
nejsme přeci v 18. století, aby někdo určoval hranice a parametry "poetična"
» Odpovědět «Já Esther Ruth (30.01.2011 13:25:24)
o to mi vůbec nejde. mě zajímá, jaký je podklad některých názorů, že co vybočí z vázaného verše, je špatně.
» Odpovědět «saddova (28.01.2011 08:19:48)
No to je preci jasny , ze ne. Proto jsou volne a vazane basne... clovek ma moznost volby, ale podle me, kdyz uz zacne psat, tak je lepsi ty styly v jedne basni nekombinovat, kdyz uz , tak jen tak, aby to i dobre vypadlo. ja sem vicemene priklanim spis k vazanym basnim, ale prectu si rada i pekny volny vers :]
» Odpovědět «Já Esther Ruth (30.01.2011 13:24:43)
trochu bych s tebou polemizovala asi v té věci kombinování... protože jsem tu onehdá čítávala jednoho autora, který právě ojedinělým rýmem, pokud si dobře vzpomínám, tak většinou hlavně na konci, tu báseň vždycky skvěle vypointoval. ale jinak aby nevznikly nějaké omyly, tak já samozřejmě nejsem proti jednomu ani proti druhému. jenom jsem se dost často sektávala s názory, které říkají něco jako, že báseň bez rýmu není báseň nebo je to pseudobáseň a tak... a dost mě to zaráželo, protože to většinou nebylo nijak podložené. něco jiného je třeba tvůj přístup, kdy ty tak ráda píšeš, ale proti volnému verši nejsi. což je pochopitelné, protože ty máš pro rým a rytmus podle mě velké nadání... ale mně šlo o ty lidi, kteří jsou jen výhradně pro vázané básně... protože to jde tak trochu mimo mé chápání. díky za odpověď :)
» Odpovědět «saddova (30.01.2011 15:18:07)
.. v prve řadě : děkuji za lichotku :o) , skoro se až červenám.. :)
Ale k věci..právě , dle mne jde o to, že kombinovat by měli jen ti z nás, kteří ki tomu mají vlohy :-D nebo jak to říct..prostě někdo to umí , jinej ne..myslím nakombinovat ten vázanej a volnej verš.. a když si s tim někdo umí vyhrát, tak je to špica..když,ale ne, tak to se pak ani nedá číst..člověka, tedy mne, to pak ani nebaví pročítat.. ale pravdou je, že to se mi většinou stávalo, že sem na to narážela, u začátečníků, který to míchali pátý přes devátý a byl to slušnej madlajs :) Takže asi tak ... Pro mne za mne, ať si každej čmárá, jak chce.. že..ale pak musí očekávat i nějaké negativní reakce, páč o tom to je..:) Každej člověk má rád to svý.. někdo oboje, někdo hold ne... :)
» Odpovědět «Gabrielle (26.01.2011 13:26:26)
navíc si myslím, že básník, který píše jen vázaně, se musí při velkém množství napsaných básní opakovat...přeci jen, těch variant, kombinací rýmů, není tolik, aby byl vždy v každé básni originální (ovšem to se asi u volného verše taky vždy nepovede :D )
» Odpovědět «Gabrielle (26.01.2011 13:24:06)
myslím, že i báseň bez rýmu může mít melodii a může být rytmická. Mně osobně se čtou dobře jak verše volné, tak vázané. A píšu taky tak, jak mě zrovna napadne, někdy s rýmem, někdy bez, někdy i s rýmou :-D.
Třeba u Pangáse vím, že píše s rýmem, ale líbí se mu víc volné verše, avšak volně mu psát nejde, potřebuje vodič - rým :). ale rozhodně si nemyslím, že by báseň nutně potřebovala rým ;-)
» Odpovědět «Radek.oslov.Šafárik (25.01.2011 20:34:02)
já za sebe ho ctím,a dávám ho tam,to je lepší pro budoucí čtenáře až ty básničky budou v čítance,ovšem pokud báseň má myšlenku tak rým se nemusí objevovat pravidelně,protože to někdy ruší,ale tím pádem si sám odporuji,viz názor čistě osobní,a vlastně nevysvětlitelný.
» Odpovědět «Skrat (25.01.2011 00:47:57)
Mě osobně by rým v básních chyběl. Složit báseň která se rýmuje, je rytmická, vtipná, úderná, se zápletkou a vyvrcholením a to vše ve čtyřech, šesti řádcích chce básnické střevo, nápad, odvahu, dávku trpělivosti, hravého kombinování ... to je to, co mě baví, celý tento hlavulámající proces. A že je tento způsob projevu svazující? Vždyť smysl věcí je v řádu.
» Odpovědět «blue (24.01.2011 22:32:09)
to je asi otázka jako jestli nebe potřebuje hvězdy.. jak kdy :) a teď vážně, ne nepotřebuje, ale asi by měla mít tím spíš, tím víc - určitou hodnotu a nějaké vnitřní sdělení, oproti té, kde jsou rýmy, a poskytuje tak určité umění (radost) čitatelům z toho rýmování, ale ne vždy toto platí..
» Odpovědět «J.U. Ray (24.01.2011 20:12:18)
Pokud má báseň rým, není to špatně, pokud ho nemá, není to špatně. Podle mě může být báseň poetická v obou případech, a kdo to doopravdy umí (nebo je toho schopen), tak to dokáže tak nebo i tak :)
» Odpovědět «mobilní márnice (24.01.2011 18:49:02)
Já se domnívám, že báseň se vůbec nemusí rýmovat. Rýmem se dává básni rytmická údernost, čtenář může být fascinován sladěním konců slok jako krásnou melodií, která lahodí jeho srdci, ale rýmování může, dle slov Černého motýla tmy, být na obtíž při nevázanosti písemného projevu nebo při úmyslné gradaci popisované situace. Nikomu nikdy nebudu říkat, co použít. Originalita tahů "slovním štětcem" je svobodný vyjadřovací prostředek pisatele a to taky ctím.
» Odpovědět «černý motýl tmy (24.01.2011 17:42:29)
Osobně si myslím, že rým básníka zbavuje svobody, protože pak nemůže přesně vyjádřit to, co by chtěl, neb se musí stále ohlížet právě na rým a podle něho volit slova, ale na druhou stranu, rým rozvíjí představivost a rozehrává nové významy, která slova sama vyjádřit nedokážou... Já osobně nepreferuji rým v básních a co nejvíc nemusím je střídavý rým, v takvém případě mě musí chytnout téma, jinak mě to moc neba. Naposledy mě fascinoval Svěrákův rým o nějaké vráně, co se jmenuje "Hanka" a je "kleptomanka" :) Je v tom pro mě cosi dětsky vtipného. A pak mě taky baví rýmy Lou Fanánka Hagena, protože on dokáže rýmem vytvořit zajímavá spojení :) No, myslím, že mé zaujetí rýmem je z mé odpovědi patrné...omlouvám se, pokud někoho nudím .D
» Odpovědět «blue (24.01.2011 22:36:25)
no ne že nudíš, pokud bych se měl po každém řádku rýmované básně otáčet a přemýšlet o dalším rýmu a jak a co počítat to dle tabulek a co já vím co aby se to rýmovalo, tak to by byla pak pěkná sračka a ne báseň, co jsem chtěl napsat :))) že něco neznáme - ještě neznamená že to tak nemůže jít