» Odpovědět «Divant Delvare (14.11.2012 13:50:00)
Přemýšlím vám jakož autor nad jednou věcí.
Jak je to s vývojem postav, kdy je příběh psaný z pohledu samotného autora?
Má mít moje knižní já vývoj jako ostatní nebo je spíše jen nezúčasněním vypravěčem. Co jsem tak četla, tak mi připadalo, že postavy až tak vývoj nemají...
» Odpovědět «Michal Kebrt (14.11.2012 20:56:42)
Zdravím, sice jsem tu nový a zatím bez jediného řádku vlastní tvorby, přesto přidám názor: myslím, že nejde o to, o kom ten příběh je, ale o čem. Jestli je hlavní postavou sám vypravěč, měl by se vyvíjet, pokud autor vypráví příběh někoho jiného, ale ze svého pohledu a třeba i v ich formě, vyvíjí se ten"někdo jiný", ale ne vypravěč, ten by měl zůstat krapet svůj až do konce. Román Vánoční stromek (Michel Batallie) je psán z pohledu otce, jmuž umírá syn na leukémii z ozáření, částečně v ich formě, ale vypravěčem je spisovatel. Jediný vývoj postavy je znát u desetiletého syna a jeho nezvyklého smíření se smrtí, otec je zřícený od začátku až do konce naprosto stejně. Stále dokola doufá v zázrak o kterém ví, že se na sto procent nestane. Přesto je ale otec hlavní postavou, neboť neodvratná smrt syna je, vulgárně řečeno, čistě jeho osobní problém. Záleží na příběhu, ne na postavě, si myslím.
» Odpovědět «Grakon2702 (14.11.2012 21:05:51)
Jak říká Kebrt, mimochodem vítej, záleží hlavně na příběhu. Ono, když se v tom příběhu něco stane, něco, co změní chování a pohled na svět hlavní postavy na úplně jinou úroveň, rozhodně to teda nedoporučuju. Když se na to podíváš z pohledu čtenáře: Moje oblíbená postava je (teď plácnu) Tomáš, protože je mi jeho chování a pohled na svět simpatický. A nebo se mi prostě líbí, takový jaký je. Ono předělat hrdinovu osobnost na něco úplně jiného je dost těžké. A proto to moc nedoporučuju. Protože, když se Tom změní, tak už to nebude takové, jako předtím. Něco jiného je to, že předěláš hrdinovo chování tak dobře, že jeho podstata osobnosti zůstane čtenářovi pořád stejně simpatická. Ale to je už opravdové umění. Stačí se vžít do situace daného hrdiny.
Toť můj názor.
» Odpovědět «Divant Delvare (15.11.2012 03:21:02)
Nemyslela jsem změnit něco od základu. Spíše postupný vývoj, či ke konci k něčemu dospět, něco si uvědomit.
Řekla bych, že psát něco z pohledu sebe je pro autora docela těžké, protože do toho vlastně dává více své duše než když píše z pohledu jiné osoby.
Takže, jestli k něčemu dospěji a nezměním svou osobnost, tak to bude umění, jestli dobře chápu.
Ani vám teď nevím, jestli chci, aby vyloženě nějaké postava byla sympatická. A už vůbec ne já :D
Zatím je to psáno stylem, kdy se nemáte vyloženě jednoho oblíbence ani neoblíbeného, protože do příběhu všichni nějakým způsobem patří.
» Odpovědět «kuti (14.11.2012 21:59:55)
To přece záleží na tom, jakou úlohu si přidělíš. Jestli jsi účastníkem děje nebo jen pozorovatelem. Jakožto účastník asi nebudeš proti vývoji imunní, jakožto pozorovatel a vypravěč zastáváš spíš neutrální postoj a neměníš se. Koneckonců, máš v tom svobodu, dělej si to, jak tobě milo :)
» Odpovědět «Divant Delvare (15.11.2012 03:11:16)
Vím, že mám svobodu, ale když jsem tak přemýšlela nad charasterikou mých postav v příběhu, kde já jsem hlavní jakoby hrdinka, říkala, jsem si jestli bych v tom románu měla k něčemu dospět nebo ne.
Jako, aby moje postava nebyla taková ta Mary Sue.
» Odpovědět «kuti (15.11.2012 03:31:53)
No jestli se jedná o román, tak tam bys asi k něčemu dospět měla. To se u románu skoro očekává :)
» Odpovědět «Lilien (15.11.2012 15:32:42)
Postavy nebo příběh, které nemá vývoj mne nudí, ale pokud chceš psát pro liter, tak to vůbec nevadí:)
» Odpovědět «Divant Delvare (15.11.2012 17:25:10)
No já píšu pro specifikovanou skupinu lidí.
Ono buď je kniha určena všem nebo cílená na jednu skupinu lidí převážně, ale může si ji předčíst i někdo jiný :D
A řeknu ti, jsem ti nedávno vedle diskuzi s jedním člověkem, co nechápal, že fakt nepíšu knihu pro pětileté děti, takže tam fakt nebudou české názvy postav typu: Křemílek. Ani zahraničí pohádky pro děti typu Winx club se nepřekládaj do čj. Také nechápal, že píšu román (teda zatím to má prvky románu, ale nevím, jestli z toho nebude nakonec novela) a ne povídku.
A že je daleko více zajímavější se dozvídat o té postavě něco postupně než vybalit její vlastnosti hned všechny na začátku.:D
» Odpovědět «Lilien (16.11.2012 07:40:20)
To je vcelku přirozené, že na internetu se najde někdo, kdo má na Tvé dílo svůj názor. Obvykle jsou k dispozici populární blokátka.
» Odpovědět «Divant Delvare (17.11.2012 16:31:26)
Tak nejde o to, ale spíše o to, že chlap, který se tváří jak není znalý absolutně neví, že se zahraniční jména nepřekládají do češtiny.
V případě mého díla to ani nejde. Ve výsledku by z toho vznikla taková blbost, že by se na to snad ani nedíval můj synovec, kterému jsou tři roky :D
» Odpovědět «Lilien (17.11.2012 16:56:48)
Nic není striktně dáno, ty jako autorka si určuješ styl a měla bys chápat, že ne každého osloví.
» Odpovědět «Divant Delvare (19.11.2012 17:35:00)
Já vím, ale když píšu s tím, že to píšu pro určitou skupinu lidí, takže předpokládám, že to nezaujme až tak každého, nechápu proč bych svoje dílo podle něho měla předělávat na něco, aby to zaujalo každého.
Jsem mu říkala, že to píšu pro radost ne, abych na tom vydělávala.
» Odpovědět «Lilien (19.11.2012 20:44:50)
Nejde o dílko na literu?
» Odpovědět «Divant Delvare (19.11.2012 22:05:59)
Část díla tu mám, což mě napadá, že bych mohla sem dát další kapitolu...
Uznáš jako autor, že je nesmysl dělat nějaké závěry z něčeho, co je teprve na začátku. Což on dělá.
No buďme rádi, že ho tu nemáme na literu.