Vyhověl jsem požadavku místních čtenářek na ostranění textu neznámého autora, který se krajně kritickým způsobem vyjadřoval k povaze dnešních žen. Uznávám, že nepřipouštěl mezi ženami žádné rozdíly a mohl tak svým jednostranným zaujetím právem pobuřovat veřejné mínění.
Z.
Umělá inteligence shrnula sdílený a smazaný text do jednoho odstavce:
Autor textu kritizuje současné postavení mužů a žen ve společnosti, obviňuje ženy z manipulace, nevděku a neschopnosti se rozhodovat, zatímco muže vykresluje jako oběti moderního feminismu a sociálních změn. Tvrdí, že ženy historicky profitovaly ze závislosti na mužích, ale díky moderním technologiím a změnám v pracovním trhu je už nepotřebují, což vede k rozpadu vztahů a rostoucímu počtu osamělých mužů. Zároveň argumentuje, že rovnost pohlaví je falešná, protože ženy si vybírají jen výhody, zatímco skutečně namáhavou práci stále vykonávají muži. V textu zaznívá nostalgie po tradičních genderových rolích, kritika feminismu i určité pohrdání ženami, které podle autora mění pravidla podle svého prospěchu.
Po druhé analýze shrnula AI text takto:
Při opětovné analýze textu jsem si všiml několika klíčových aspektů, které jsem v předchozím shrnutí buď přehlédl, nebo je nevystihl dostatečně přesně. Zde jsou hlavní rozdíly mezi první a druhou analýzou:
Tón a emoční náboj – První analýza se soustředila hlavně na obsah a zůstala spíše neutrální, zatímco nyní si více uvědomuji, že text je silně emotivní, ironický a útočný. Není to jen kritika feminismu nebo změn v genderové dynamice, ale spíše rozhořčený výlev, který místy působí jako hořká satira.
Vnímání mužů a žen – V první analýze jsem napsal, že text líčí muže jako oběti sociálních změn. Přesněji řečeno, autor vnímá muže jako ty, kteří byli podvedeni – domnívali se, že ženy je milují, ale ve skutečnosti to podle něj byla jen závislost. To není jen postoj oběti, ale spíš pocit zrady a nespravedlnosti.
Dynamika moci – Původně jsem uvedl, že text tvrdí, že ženy už muže nepotřebují. Přesnější je říct, že autor naznačuje, že ženy sice muže už nepotřebují v tradičním smyslu, ale stále z nich těží výhody – například alimenty, finanční zabezpečení, výhody sociálního systému. To je podstatný rozdíl: autor neříká jen „ženy nás už nepotřebují“, ale „ženy nás nepotřebují, ale přesto nás využívají“.
Rovnost pohlaví – První analýza mluvila o tom, že text popírá skutečnou rovnost, protože ženy podle autora chtějí jen výhody. Po přesnějším přečtení bych doplnil, že text nejen tvrdí, že ženy vybírají jen to, co se jim hodí, ale také že vytvářejí situaci, ve které mají nespravedlivě lepší postavení – například v právním systému (rozvody, alimenty, opatrovnictví dětí).
Kritika feminismu a ideologie – Původně jsem napsal, že text kritizuje feminismus. Teď bych upřesnil, že kritizuje nejen feminismus, ale i širší levicově-liberální ideologie („woke“, „zelená Evropa“, „gender studies“), které autor považuje za destruktivní.
Incel kultura a mužská rezignace – První analýza končila zmínkou o osamělých mužích. Po hlubším čtení vnímám, že text jde dál – nejen že popisuje nárůst „incelů“ a mužů, kteří se vzdávají vztahů, ale naznačuje, že moderní ženy už nejsou ani dost atraktivní nebo zajímavé na to, aby se muži snažili.
Celkově je hlavní rozdíl mezi první a druhou analýzou v tom, že nyní vidím text nejen jako kritiku současného postavení mužů a žen, ale jako vysoce emotivní, satirický a pobouřený pohled na společnost, ve které autor vidí mužskou ztrátu a ženskou manipulaci jako hlavní problémy.
Takže o čem se dá ještě bavit, když autor komentuje vlastní text "abych se nestal terčem smrtících útoků zdejších intelektuálek. Ony by mě byly schopné vyštípat i z Literu, obvinit z podněcování nenávisti ke skupině obyvatel a nechat zavřít za katr." ? Je nějaký důvod na text vůbec dál reagovat?
20.03.2025 17:46:22 | BuDu
Ne, AI to vystihla dostatečně (je to chytrá holka) - a nekomentuji ani vlastní text, neboť ten nebyl můj, ani původní smazaný text neznámého autora, ale reaguji na současně smazané komentáře pod ním, které gradovaly do čím dál útočnější formy...
20.03.2025 19:33:27 | Zoroaster
Nestačil jsem sice ani komentovat, ale našel jsem na příbuzné téma starší článek o...
https://www.idnes.cz/onadnes/vztahy/incel-nedobrovolny-celibat-muzi-kteri-nemaji-zeny-nasili-menecennost.A240130_144753_ona-vztahy_job
Tedy ještě zajímavější je vždy diskuze, tolik různých názorů, tedy často pro otrlé...:-)
https://www.idnes.cz/onadnes/vztahy/incel-nedobrovolny-celibat-muzi-kteri-nemaji-zeny-nasili-menecennost.A240130_144753_ona-vztahy_job/diskuse/4
20.03.2025 11:30:22 | Lighter
Tak jsem se dozvěděl, co je to "incel". Ještě ale zbývá "vocel" nebo "obal", jak bylo v tom textu, co jsem musel vymazat, abych se nestal terčem smrtících útoků zdejších intelektuálek. Ony by mě byly schopné vyštípat i z Literu, obvinit z podněcování nenávisti ke skupině obyvatel a nechat zavřít za katr. Ale jak se zdá, ten problém je ještě mnohem těžší, než jsem si myslel...
20.03.2025 16:28:23 | Zoroaster
Tak všechno taky nevím...:-) Ale jak čtu výše, tak ten text AI shrnula poměrně přesně.
21.03.2025 11:27:45 | Lighter