Anotace: Možná sem něco podobného nepatří, není to má tvorba. Přesto dnes, nebo právě proto?, dělám výjimku.
Co dál,když i zkušený lékař lidské duše, vidí bezmocnost? Vše mně umocňuje ještě pohled na naše děti a vnoučata........jak se mají nemocní vůbec léčit z jakékoliv nemoci,když vidí a cítí zánik civilizace. Situace není špatná jen v naší zemi,nastal celosvětový problém.Někdo ho ale nechce vůbec vidět,ani si ho přiznat,protože má hroší kůži a umí s ní přepychově žít.
Prof. PaedDr. ThDr. MUDr. et MUDr. Jaroslav Maxmilián Kašparů, Ph.D., dr. h. c.,[1][2] jako spisovatel známý též pod autorským jménem Max Kašparů[3], (* 14. května 1950 Žirovnice) je český psychiatr, pedagog, premonstrátský jáhen a esperantista. Působí v Pelhřimově. Je autorem duchovní literatury. Je externím spolupracovníkem Českého rozhlasu, kde pravidelně vystupuje v pořadu Jak to vidí.[4] Příležitostně vystupuje také v pořadechČeské televize
Díky Radhuzo za tento výborný příspěvek. Nepochybně je to zcela pravdivá diagnóza stavu nejen naší společnosti, ale přinejmenším téměř celé západní civilizace (vyjmul bych z toho skandinávské státy a Švýcary). K tomu není co dodat. Otázka ale zní, co s tím? Apelování na mravnost jednotlivců je jistě důležité, ale všichni asi cítíme, že tím se ten trend nejspíš nezmění. Je nutná systémová změna, protože to je podle mne stávající volební systém, co plodí stále znovu celý ten mechanismus naruby, dnes už zjevně proti zdravému rozumu.
Hlavní příčinou je podle mne to, že politické strany si osobují úlohu prostředníka v zastupitelské demokracii, avšak už dávno nereprezentují skutečné zájmy sociálních skupin, za něž se ideologicky už jen skrývají (navíc neobratně či populisticky), nýbrž se postupně přeměnily v mafiánské klany a uzurpovaly si stávající systém parlamentní demokracie pouze ku prospěchu "vyvolených". Do poslanecké sněmovny je možné se dostat jen prostřednictvím politických stran, kam už téměř normální slušný člověk z principu ani nepáchne. Finanční korporace a všelijaké mafie mají vedení zavedených politických stran na všech úrovních na svých výplatních páskách, zejména prostřednictvím různých tučných provizí z veřejných zakázek a z přidělených dotací, formou "sponzorských" darů, prebend v dozorčích radách polostátních gigantů apod., takže i zákony se přijímají především ve prospěch velkého byznysu a nejrůznějších podvodných šíbrů, nikoliv ve prospěch všech občanů.
Jediná cesta, jak z toho postupně ven, je podle mne přímá demokracie, kdy se budou volit do zastupitelských sborů rovnou jednotlivé osobnosti i s možností jejich následného odvolání v případě prokázaných úmyslných pochybení. Podplatit 101 ze 200 individuálních poslanců je totiž mnohem složitější, než 2-3 lídry poslaneckých klubů, kteří to už pak ve svých klubech stranickou disciplinou lehce zařídí (stačí nadpoloviční většina při hlasování), aby zákon prošel podle představ "zadavatele". Zatím bohužel není přímá demokracie (až na Senát, kde už je naštěstí pár nezávislých senátorů) u nás možná. V nadcházejících volbách ale máme šanci nedat hlas těm, kdo už se mnohokrát zprofanovali (t.j. všem parlamentním stranám bez výjimky), ale těm, kdo slibují zásadní změnu, ideálně pak právě přechod k přímé demokracii. Navíc se máme kde poučit, že to funguje - třeba u Švýcarů. Pokud zase většina lidí nepůjde rezignovaně k volbám a ti, co půjdou, opět budou volit stávající "osvědčené" šíbry, pak si za pokračující marasmus budeme moci sami.
Mávnutím kouzelného proutku se samozřejmě nic nezmění, ale čím později se odhodláme k zásadnějším změnám, z tím hlubšího marasmu budeme později vybředávat. Další volby můžou být až za dlouhé 4 roky...
03.09.2013 17:12:31 | Amonasr
Je to jeden z mých oblíbených autorů. Rozumí lidskému nitru a proto jsou jeho myšlenky tak přesně výstižné.
Bohužel, hledíme pravdě do tváře.
03.09.2013 09:52:16 | Inna M.