Štola č. 14. Hagenova štola

Štola č. 14. Hagenova štola

Anotace: Motto: Tenkrát ještě hřměla druhá válka, nad řekou se vznášel smrti stín. Lidem se chtělo spíše plakat... Začátek písně skupiny F. T. Prim...

hagen.jpg

 

Prolog: Bylo nebylo, tenkrát na konci 2. světové války uprostřed středních Čech se měl jeden Němec (voják wehrmachtu nebo SS) ztratit své jednotce a při boji s partyzány či postupujícími spojenci nedaleko Karlštejna zabloudit a v Lomech Amerika se nadobro ztratil. Buď za sebou odpálil průchod nebo během boje mu ho tam hodil protivník a okamžitě ho tak pohřbil pod skalou. Potraviny vojákovi docházejí, hledá cestu ven. Pomáhá si tím, že si vlastnoručně vyrobí improvizovaný gong. Je to na traverze připevněná zrezlá kolejnice, na kterou zvonil vždy, když hledal cestu ven podle ozvěny ve stěnách. Nakonec zešílel, zabil se a jeho duch tu bloudí, nebo tu zůstal živý, zešílel a vraždil každého, kdo šel okolo. Byl to skutečně německý voják, nebo někdo jiný?

 

Jso tu i jiné pověsti. Například o dívce Hance, která se kvůli vykonání potřeby ztratila svým trampským přátelům a už ji nikdo nikdy neviděl, našla se jenom baterka a stopa vedla ke zdi v Hagenově štole. U oné zdi přítel oné Hanky vztyčil z kytary a kamenů pomník, jak byl zrušen, někdo ho obnovil.

 

Po Hagenovi tu měl také zůstat bajonet s nápisem Hagen, ale to není doloženo. Stejně jako pověsti, že zabije každého, kdo praští do již zmíněného gongu. Má také na něj zavolat, aby Hagen přišel, ale má to zádrhel, Hagen vás může zabít hned, i do roka a do dne. Stejně jako vás má umlátit, má se vám stát nehoda, má si vás stáhnout do podzemí, nebo uškrtit strunou. A pokud vás to zavalí, nemůže za to permoník, ale Hagen. Nebo je to živý Němec, který se snaží přežít a krade všem kolemjdoucím nebo trampům jídlo. I to se vypráví o lomech Amerika.

mala-amerika.jpg

Polívka mýtů: Ano, je to opravdu hustý vývar, co říkáte? Nejslavnější mýtus o dolech Amerika, konkrétně o dole Malá Amerika, kde se nachází štola č. 14., také zvaná Hagenova, najdete tu Hagenovo studánku s pověstným gongem, nebo zvonic  a vedou sem známé Hagenovy schody. Místo zvenku ale vypadá spíše romanticky než chmurně. Jak je to tedy s fakty?

V lomech Ameriky se těžilo už ve středověku a je možné, že i v keltské době. Za války podle řady autorů tu byla podzemní továrna. Byl tu trestanecký tábor pro zajatce z východní fronty. A po válce tu byli nahnáni dozorci. Ještě později tu byl lom pro komunistické vězně, nadále tu však pracovali i němečtí zajatci, dozorci a sudetští Němci.

A zde se může nacházet pravda. Jméno Hagen se nenachází ve vojenských záznamech z území bývalého Protektorátu a poválečného Československa, dokonce ani mezi zajatci. Hagen ale mohl být někdo ze sudetských Němců, jméno by svědčilo o sudetském Němci. Osobně se ale přikláním k verzi o uprchlém vězni, než o Němci utíkajím před odsunem, protože proč by se schovával zrovna mezi vězni, kde je řada dozorců a řada možností odhalení?

hagenovo_jezirko.jpg

Speleolog a historik Jahoda, odborník na lomy Amerika se zmiňuje ve svém díle Pověsti Ameriky o dokonale zmapovaném podzemí včetně zavalených a zatopených částí hovoří za dokonale prozkoumané podzemní prostory. Dále ale také upozorňuje na nehody, co se zde stávají dost často, ale čistě proto, že si zde lidé nedávají pozor. Hagen by tak neměl s naší lidskou blbostí vůbec práci se s námi párat.

Naproti tomu dílo Černé sanitky zcela popírá (nutno dodat, že mylně), že by se tu za války těžilo. Naproti tomu dílo Otomara Dvořáka České záhady hovoří i pro možnost výskytu paranormální bytosti. Jedná se lom, kde docházelo možná už od né keltské doby jistě ke smrtelným nehodám, proto je zde možné očekávat výskyt paranormálních jevů. Odborníci z řad záhadologů a okultistů zde ostatně naměřili větší množství negativní energie a došlo i na vyfocení ducha, onoho slavného bílého obláčku na fotkách, který by tam správně neměl být a máme zde tedy teorii o krvavé paměti, stopě svědčící o nešťastné události na zdejším paměťovém či morfologické poli, jak říkají odborníci. To by svědčilo o někom, kdo by zemřel při takovém závalu jako ten Francek z Ostravy, co nepřežil zával a stará za něj dostala jen 50 000.

 

Pokud se ovšem vrátíme ke stopě z pořadu Očima Josefa Klímy, jednalo se o uprchlého vězně, jakéhosi ne Hagena, ale Fritze, který se tu mohl schovávat i několik měsíců v nedávno odkryté jámě. Možná jsme tedy u konce cesty.

 

Jaké jsou ale jiné teorie? Dále tu máme opět poměrně reálné teorie o uprchlém kriminálníkovi, či šílenci, který využil později historek o Hagenovi. Jiné teorie jsou už ale opravdu přitažené za vlasy. Mělo se jednat o sestřeleného pilota irského původu (Hagen mi ale irsky nezní), který se ztratil, kolaboranta, kdy se z Hagen, stává Haken i český Hakl a pověsti jdou dál, kdy zde máme i historku o obyčejném šílenci, snad místním rodákovi, podobajícímu se postavě z hororu Texaský masakr motorovou pilou, co vraždí hákem. Český horor by ale byl asi Středočeský masakr hákem. Nelíbí, tak si roztrhněte kušnu hákem!!!

vozgqg.jpeg

 

Epilog: Jsme na konci a je možné, že jsme odhalili, i když bych byl raději přeci jen v v tomto případě opatrný, původ historky z Malé Ameriky nebo alespoň její část. I když je to čistě věc televizní trilogie Agentura Puzzle, zaujala mě teorie jedné z hlavních postav této trilogie o Hagenově štole (Pozor spoiler). Podle této teorie, která se aspoň v této minisérii potvrdí, všechny zdejší oběti zabil strach. Obyčejný lidský strach byl natolik silný ve spojení s lidskou představivostí a umocněný temným prostorem Hagenovy štoly, že stačil k usmrcení těchto obětí vlastního strachu. Proto je zde možné, že se někdo může utopit ve vodě sahají po kotníky.

 

Každopádně se potvrzuje, že legenda má opět reálný podklad v historii. A já sem utahanej, takže už to mam na háku. Dobrou noc, neštvěte Hagena a ráno bacha na popeláře!!! Zazvonila kolejnice a půjdete do sulce!

Autor Django, 17.08.2017
Přečteno 1519x
Tipy 0
ikonkaKomentáře (0)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře
Ještě nikdo nekomentoval.
Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2004 - 2024 liter.cz v1.7.2 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí ⋅ Osobní údaje ⋅ Provozovatel