Uzavřený kruh 1. část

Uzavřený kruh 1. část

Anotace: ... když máte ten mylný pocit, že k tématu biblické historie máte stále co říct... bez přečtení povídek "Rozhodnutí" a "Máří", ze stran 7 a 6, vám to ovšem nebude dávat smysl; a možná ani po něm... varování- je to dlouhé... inspirováno románem Quo vadis

Uzavřený kruh 1.část

 

 

 

Prolog

 

Petrovi vypadla z rukou poutnická hůl, jeho oči hleděly nehybně před sebe, ústa měl otevřené, na tváři se mu zračil úžas, radost i vytržení.

Náhle se s napřaženýma rukama vrhl na kolena a z úst se mu vydral výkřik:

„Kriste!... Kriste!“

A hlavu sklonil k zemi, jakoby líbal někomu nohy.

Mlčení trvalo dlouho. Potom zazněly tichem starcova slova, přerývané vzlykotem:

„Quo vadis, Domine…?“

Nasarius odpověď neslyšel, ale Petrův sluch zachytil smutný a mírný hlas, který říkal:

„Když ty opouštíš můj lid, jdu do Říma, aby mě znovu ukřižovali.“

Apoštol nehybně a beze slova ležel na zemi s tváří v prachu. Nasariovi se už zdálo, že omdlel, nebo zemřel, ale Petr nakonec vstal, třesoucíma se rukama zdvihl poutnickou hůl a beze slova se vydal zpět k sedmi pahorkům města.

Když to mladík viděl, opakoval jako ozvěna:

„Quo vadis, Domine…?“

„Do Říma,“ odpověděl tiše Apoštol.

A vrátil se.

                                                                                                                              Henryk Sienkiewicz, Quo vadis

 

 

Zvláštní, pomyslel jsem si trpce do ostrého zvuku palice narážející prudce na hlavici hřebu, který s nezadržitelnou pravidelností, ránu za ranou, pronikal stále hlouběji do mé pravé dlaně, tolik jsem se bál bolesti a teď, když se osud naplňuje, jako bych ji ani nevnímal. Opravdu zvláštní…

Snad je to pocit, že se věci konečně vydaly správným směrem, který dokáže dát člověku sílu nevnímat útrapy, napadlo mě. Ano, jiné vysvětlení není. Možná kdybych tohle věděl už tenkrát před léty, nemusel jsem pak celý život prožívat bolest mnohem, mnohem horší. Bolest duše.

Pokradmu jsem pohlédl na svého trýznitele. Dosud mladá, ne nepohledná, námahou do šklebu sevřená tvář zalitá potem, bělostné zuby trčící z pootevřených úst, na řídce zarostlé bradě a nose dvě, tři kapky krve; mojí krve.

Jeho vzhled mě však nelekal. Všechno je, jak má být, opakoval jsem si v duchu a ten fakt byl opravdu uklidňující a posilující.

Voják zřejmě zachytil můj pohled, protože mu ruka zůstala na okamžik napřažená ve vzduchu, pak se váhavě schýlila k zemi a palice žuchla do písku.

Ten zvuk probral ze zadumání jeho druha, přidržujícího moje nohy.

„Co je, Gaie? Jak dlouho ti to bude trvat? U Jupitera, víš, kolik jich ještě musíme… Císař se už nemůže dočkat, dnešní slavnost má prý být opravdu velkolepá a jestli se to naší vinou zdrží,“ na okamžik zaváhal, „můžeme také skončit mezi nimi“ pohodil mnohoznačně hlavou k zástupu spoutaných vězňů, postávajících odevzdaně opodál.

„Podívej se na ostatní, jak jim to jde od ruky!“

Pilné zvonění kovu o kov, všude kolem nás, potvrzující jeho slova, přerušovaly jen čas od času výkřiky bolesti, nářek a vzlyky.

„Já vím,“ opáčil první, „ale on se na mě před chvílí tak zvláštně podíval…“

„Pch, tak na to si tady brzo zvykneš a možná i na horší věci…“

„Jsem zvyklý na ledacos, Lucie, s Třetí jsem prošel půlku Germánie, svým mečem jsem klidně dokázal přeseknout Teutona vejpůl a když se po bitvě nebylo kde umýt, nosil jsem na rukách zaschlou germánskou krev třeba i několik dní. To ale bylo vždy v přímém boji, ne jako tady…“

„…buď rád, že jsi právě tady!“ odsekl starší, „protože tady, tady ti, pokud budeš dělat, co se od tebe žádá, narozdíl od pohraničí nic nehrozí. Dej mi tu palici a pojď držet nohy,“ počal se zvedat, „ukážu ti, jak se to dělá. S tímhle tady bude ještě spousta práce…měl totiž speciální přání,“ pokračoval po tázavém pohledu svého druha, „a Nero mu hodlá s radostí vyhovět; má to být zlatý hřeb celého programu.“

Mladší s palicí se zarazil: „Hm, přání, jaké asi může mít on ještě přání? Snad aby celá tahle hrůza pro něj trvala co nejkratší dobu, ale v tom by mu císař sotva vyhověl; spíš naopak.“

„Asi by ses divil, příteli,“ odplivl si starší, „tenhle,“ podíval se na mě úkosem a nevěřícně zavrtěl hlavou, „chce být ukřižován hlavou dolů, blázen!“

„Co…co ho k tomu vede?“ vyhrkl ředivous zprudka a skoro polekaně.

„Co já vím, říkal jsem ti, je to blázen! Mlel cosi o tom, že si nezaslouží zemřít jako jeho pán a kdesi cosi, kdo se v tom má vyznat…a…a dej sem konečně tu palici,“ změnil náhle téma, „a pojď mu držet nohy! Konec řečí!“ dodal rázně.

„Počkej, já sám!“ ucukl mladší paží a znovu se rozmáchl, „jsem zvyklý svou práci dokončit.“

„Ale stejně,“ pokračoval po chvíli mezi jednotlivými údery v úvahách, „je opravdu nutné hubit je tímhle způsobem? Vždyť jsou mezi nimi i ženy…dokonce děti! A vůbec,“ počal náhle tlouci ještě energičtěji; jakoby ho představa trpícího dítěte rozhořčila natolik, že se pocit zloby i bezmoci zároveň teď pokoušel vybít na hřebu, jehož hlavice se už téměř dotýkala mé dlaně, „co vlastně provedli? Claudius od pomocných sborů říkal, že hlásají něco jako sblížení mezi lidmi a rovnost všech. Naivní, já vím, ale je to důvod k takovým trestům? Na tom všem přece není nic…“

„…mlčíš!“ okřikl ho vzrušeným šepotem druhý, „tyhle rouhačské řeči si vykládej, až tady nebudu!“ Zdálo se, že se opravdu zlobí, ale zároveň má strach, aby někdo cizí něco nezaslechl.

„Kdyby tě slyšel náš setník! Buď rád, že máš za parťáka právě mě! Jinej by tě už nahlásil, večer seš u raportu a ráno mezi nima,“ pohlédl opětovně k hloučku vězňů. „Co provedli, co provedli…“ začal teprve teď odpovídat na otázku mladšího, „…copak jsi to neslyšel? Zapálili Řím, to provedli! To ti nestačí?“

„Tys je u toho viděl?“ oslovený ztlumil hlas a překotně sykal mezi zuby slova, za která by opravdu mohl skončit jako jeden z nás, „říká se, že Řím dal zapálit…“ na okamžik zmlkl, jakoby se zděsil toho, co chce říct, stejně jako své odvahy, která mu vnukla myšlenku vyslovit to veřejné tajemství, o kterém si už cvrlikali vrabci na Kapitolu, nahlas.

„…vím, co se říká,“ skočil mu starý do řeči a v jeho hlase se odrážela už opravdová hrůza, „a varuji tě naposled! Ještě slovo a…“ utnul významně větu.

Voják s palicí už nereagoval. Svůj názor ostatně, byť jen v náznacích, přece řekl.

Pevně semkl rty, sklonil hlavu, popaměti nahmátl další hřeb, přiložil ho k mé levé dlani a opětovně pozvedl nástroj.

Bolest jsem tentokrát ucítil, ale nebyla nikterak prudká. Spíš jakási neurčitá, tupá.

Na nové rány zareagoval ten od nohou s uspokojením: „No vidíš, konečně jsi dostal rozum! Představ si, že by si třeba tenhle tady usmyslel zachránit svůj život a udal by tě! Počítat musíš se vším!“

Chlap po mé levici po těch slovech zbledl a vrhl na mě nejistý, skoro vystrašený pohled. Naše oči se setkaly. V těch jeho se zračila zásadní otázka.

Právě ve chvíli, kdy jsem mu chtěl dát nějakým posuňkem najevo, že jsou jeho obavy zcela liché, voják zlehka zavrtěl hlavou a přes rameno směrem k druhovi pomalu pronesl: „Tenhle,“ otočil na okamžik hlavu zpět a znovu na mě pronikavě pohlédl, „tenhle by nic takového určitě neudělal,“ řekl skoro slavnostně, „a,“ pokračoval ve stejném duchu, „…asi ani…žádný jiný z těch…chudáků tady,“ vydechl váhavě, ale hned s rostoucí jistotou dodal, „tím jsem jistý!“

A přestože se po pár rázných úderech přesunul k nohám, aby dál pokračoval v mém trýznění, cítil jsem v tu chvíli cosi jako vnitřní uspokojení.

Chvíli šmátral po dalším hřebu, pak ale náhle odložil na okamžik palici, jeho zrak se zatoulal kamsi do dálky, a aniž by dbal společníkova posupného zafunění, prohodil spíš pro sebe: „U toho prokletého Ahenobarba si nejsem jist ani tím, že se jmenuje Nero. Ten snad opravdu tu svou matku zabil, jestli se mu to hodilo.“

Starší jeho slova nezaslechl, či snad zaslechnout nechtěl, protože nezareagoval. Jen mi, ačkoli jsem se nikterak nevzpíral, sevřel silněji kotník a: „Tak pokračuj, pokračuj,“ pobídl mladíka.

Ten pak bez mrknutí oka pokračoval ve své části úkolu.

 

Muž rozvalený na hodovním lehátku proti mně, musel budit odpor snad v každém.

S jeho mohutnou, mužnou postavou prapodivně kontrastoval zženštilý vzhled lpící i na nejmenších detailech vnější úpravy.

Vlasy i vousy sčesané s neobyčejnou pečlivostí do tisíců měděně rusých prstýnků, (egyptská hena, nebo je snad ten chlap opravdu takhle zrzavý, pomyslel jsem si a přes vážnost situace mě ta myšlenka natolik pobavila, že jsem se v duchu musel zasmát) ostře namalované rty, zanechávající na dvouuché, jemně tepané, nejspíš řecké číši v jeho pěstěné ruce se žlutě nalakovanými nehty na prstech zdobených snad desítkou již od pohledu nevkusných a zároveň odpovídajícím způsobem předražených prstenů, rudou stopu. Zajisté orient, napadlo mě zase, ale tam přece dokážou vyhlášení arabští zlatníci vyrobit mnohem jemnější a líbeznější šperky. Záleží ovšem na zákazníkovi, čemu dá přednost a tenhle vkusem evidentně neoplýval.

Lehounká, zlatem vyšívaná tunika záměrně necudně krátká, s hlubokým výstřihem, odhalujícím hruď zarostlou hustým zrzavým porostem, zpola zakrývajícím neobvykle těžký, zlatý řetěz s medailonem v podobě hlavy Bakcha, boha vína, veselí a potažmo i vší neřesti, která se u římského dvora hojně vyskytovala.

Opánky na hladce vyholených nohách svou otevřenou špičkou odhalovaly prsty s nehty růžové barvy rovněž zdobenými několika křiklavými prsteny.

Odpudivý dojem však nebránil zástupům zdobně, byť spoře oděných žen a mužů oblečených od frivolních tunik až po senátorské tógy, aby kolem něj stály, seděly, či dokonce polehávaly; s výrazy psí oddanosti, předstíraného i skutečného obdivu, nebo špatně skrývaného strachu.

A právě po nich se Nero vyzývavě a s jakousi zvrácenou a nelíčenou radostí v očích triumfálně rozhlédl, sotva zpozoroval stráž, která mě do hodovní síně na jeho rozkaz přiváděla: „Ale ne! Přátelé klid, prosím, klid!“ zahřímal překvapivě sytým a kupodivu docela příjemným, rétorickými cvičeními vytrénovaným hlasem; poslední slova výzvy už pronášel do sálu, který jako na povel rázem ztichl, lépe řečeno ztuhl a oči všech přítomných se tu s očekáváním, jinde zas s obavami, ale většinou především s napětím obrátily k řečníkovi.

„Sám veliký Petr-jmenuješ se tak, že ano – se rozhodl poctít nás svou vzácnou návštěvou! Vítej, příteli, vítej nám, už jsem ani nedoufal! Jaká čest pro můj skromný příbytek!“ zamrkal afektovaně víčky, přičemž jsem si stačil všimnout jejich nevšední výzdoby v podobě vrstvy jemně rozemletého zlatého prášku.

„Víno pro mého přítele Petra!“ zavelel a do ruchu, který rázem, jakmile se mnozí z hodovníků překotně počali chápat číší a měchů s vínem, aby co nejrychleji vyplnili jeho přání, vytryskl kolem, se ke mně důvěrně naklonil: „dáš si řecké, či arménské, červené, nebo bílé anebo snad…“ zapřel si přemýšlivě prsty rukou do čela a na okamžik zaváhal, „anebo snad,“ opakoval pomalu a pak náhle jakoby prozřel, spustil pravou ruku a levou dlaní se plácl do čela a pohlédl na mě skoro provinile: „Ty ale, jako správný křesťan jistě vínu neholduješ, já vím, já vím, promiň mi!“

S heknutím se rychle posadil na lehátku, zabodl do mě své rybí oči a pak náhle změněným, mrazivým tónem pronesl: „Ano, vždyť ty jsi vlastně křesťan, jeden z těch, kteří nedávno zapálili naše věčné město! A ty máš tu odvahu, či spíše drzost předstoupit…a vy,“ obořil se vzápětí s tygřím zařváním na všechny ty snaživce, rozlévající ve své horlivosti litry vína po mramorové podlaze, „vy si dovolujete tomuhle škůdci, nepříteli Říma nabízet víno? Moje víno?“ vztekle vyskočil a hrozivě se rozhlédl po opětovně ztichlém sále, jakoby si už vybíral oběť pro průchod svého hněvu.

Celé to divadlo bylo tak absurdní, že jsem místo strachu, zrcadlícího se na pobledlých tvářích a ve vytřeštěných očích většiny dvořanů, krásné ženy, ctihodné senátory ba i mnohými boji na život a na smrt ostřílené členy pretoriánské gardy nevyjímaje, pocítil silné nutkání vysmát se mu i jeho zrzavému, sebestřednému a samolibému režisérovi, který si s celým osazenstvem hodovní síně neustále pohrával; k svému zvrácenému potěšení, ovšem.

Právě jsem se nadechl, když se: „Odpusť nám, božský,“ za mnou ozval zvučný baryton, „že nikdo z nás nedokáže vidět tak jasnozřivě a daleko jako ty. Proto jsme nepochopili tvoji nadsázku, se kterou jsi požádal pro tohoto muže o víno, jakoby jsi chtěl říct – snad mu ještě nakonec, za jeho prohřešky nenalijete víno? Teprve teď, když vidíme tvé spravedlivé rozhořčení nad naší omezeností a znechucení tím, že vůbec musíš marnit svůj čas mezi námi, ačkoli by ti jistě mnohem lépe slušelo místo u hodovního stolu na Olympu, si uvědomujeme, jak vysoko nad námi čníš, jak velice nás převyšuješ svou moudrostí, prozíravostí a hlavně, a především svým básnickým a pěveckým talentem. Jestli tě má chatrná slova přece jen neobměkčí, dovolím si neskromně navrhnout kolektivní trest pro nás všechny, který nás zasáhne na tom nejcitlivějším místě, dá nám poznat zahanbení a přinutí nás napříště přemýšlet dřív, než něco učiníme.“

Ten muž mluvil na jedné straně tak servilně, až ve mně vzbuzoval odpor, na straně druhé tím odvedl císařovu pozornost pryč od jeho šílených úvah, jak pro svou zábavu někoho nezaslouženě potrestat. A množstvím lichotek, snesených k jeho nohám, naladil pozitivně jeho bezpochyby chorou mysl.

„Ach, drahý Petronie,“ obrátil se Nero s křečovitým úsměvem na chytrého řečníka, „příteli, jen ty víš, jak na mě. Znáš moje slabiny, mou mírnou, násilí a zloby se štítící povahu a umíš v mém nitru vždy vyhmátnout tu správnou strunu a zahrát na ni. Jednou,“ pozvedl svůj pohled vzhůru, jakoby se zasnil, „jednou budu opravdu sedět se samotným Jupiterem na Olympu a pak, věř mi můj milý, pak už se budu pouze věnovat múzám a politiku a vládnutí přenechám jiným, byť by mě-jako, že určitě budou-přemlouvali všichni bohové. Koneckonců i samotný vládce nebes má jistě právo na odpočinek, ale ať si za svého nástupce vybere někoho jiného,“ na tváři se mu rozhostil klid a mír podtržený blaženým úsměvem, „já se plně oddám umění, ve kterém se – snad – trochu vyznám,“ sklopil na okamžik skromně zrak.

Zasněný výraz mu vydržel ještě pár okamžiků, pak se však náhle poněkud zasmušil: „Ale, ač to dělám velmi nerad, nějak tenhle spolek omezenců potrestat musím, a ty jsi před chvilkou tvrdil, že bys o něčem věděl. Ven s tím!“

Oslovený, muž štíhlé vysoké postavy oblečené do senátorské tógy s červeným lemováním, s příjemnou hladce vyholenou tváří, jasnýma očima, ve kterých by jen hloubavý pozorovatel mohl zjistit nepatrnou a velmi zvláštní směsici inteligence, výsměchu, pohrdání, ale snad i trochy obav, předstoupil před Nerona a na okamžik sklonil hlavu s krátce přistřiženými, na skráních lehce prošedivělými vlasy: „Je to jen návrh, božský, a…“

Císař si netrpělivě poposedl: „Vím, to už jsi říkal, pokračuj a nenatahuj mou trpělivost na skřipec!“

Petronius na něj pohlédl zpříma: „Myslel jsem, že bys nás nejvíc potrestal tím, kdybys nám už pro dnešek odepřel přednes svých nových básní i písní.“

Celé auditorium zašumělo.

Přemýšlel jsem, zdali to bylo pobavením z další z absurdností, hrůzou nad tím, co s Petroniem po téhle zjevné provokaci císař provede, nebo se již jednalo o předehru k předstíranému smutku nad ztrátou kulturního zážitku s nebeskými parametry.

Asi od každého něco, uzavřel jsem si pro sebe a s dávkou zvědavosti očekával reakci zrzavce před sebou. Ačkoli jsem byl ještě před chvílí středem pozornosti a celou tu dramatickou situaci jsem svým způsobem zavinil já, teď jako bych neexistoval.

Také císař ještě okamžik přemýšlel. Pak si povzdechl, rozpačitě se poškrábal ve vlasech a vrhl poněkud nejistý pohled na Petronia, stojícího před ním rovný jako svíce: „Můj milý Petronie, k svému zármutku zjišťuji, že ty, můj arbiter elegancie, máš mnohem tvrdší srdce, než já! Trest se mi zdá opravdu až příliš přísný. Jistě, máš pravdu, že byste si ho všichni zasloužili, ale jako bys mě neznal! Vždyť já se nedokážu dlouho doopravdy zlobit! Na to mám tady svého věrného Tigelina,“ pokynul rukou k veliteli pretoriánů, který zareagoval servilně oddaným pohledem na svého pána a vzápětí sjel očima plnýma záště Petronia.

„Dnes však,“ pokračoval Nero, „začínají několikadenní slavnosti, při kterých se máme všichni jen bavit, a proto tvůj návrh odmítám, milý příteli, a dnešní přednes nezruším! Ale,“ zahrozil žertem na arbitra, dosud stojícího zpříma před ním, „budu si ho pamatovat a při jiné příležitosti ho využiji, protože se mi jako námět na přísný trest líbí. I když,“ dodal přemýšlivě, „možná, že ne; je op a vznešený mezi touhle toxickou společností, nesporně inteligentní, svým způsobem čestný, ale zároveň využívající přízně toho zvrhlíka, který si říká císař. Hraje si s ním jako kočka s myší a tahle hra, výsostně, či spíš smrtelně nebezpečná hra ho – jak se zdálo – bavila, či dokonce těšila! Ano jako kočka, ovšem obklíčená smečkou psů, kteří dřív nebo později zaútočí… a spásný strom nikde v dohledu. Ale co, sám si tu hru vybral a sám na ni také – jednou – doplatí. Jednou. Možná brzy, snad později, kdo to ví? Jen můj…Otec, jen ten, ve kterého tihle tady nevěří.

 

„Teď už ale,“ císař náhle mávnutím ruky rázně ukončil tuhle epizodu, „zanechme zbytečných řečí!“

Svižně vstal, s majetnickou převahou přeběhl očima sálem, aby nakonec spočinul pohledem na mně. Chvíli mě z pod výhružně přivřených víček s lehounkým náznakem úšklebku, ve kterém se mísila zlost se surovostí a škodolibou radostí pozoroval, aby nakonec krátce pokynul svou rezavou bradou směrem ke mně: „Máme teď důležitější věci k řešení.“

Autor mravenec, 07.07.2024
Přečteno 96x
Tipy 7
Poslední tipující: cappuccinogirl, Sonador, mkinka
ikonkaKomentáře (9)
ikonkaKomentujících (3)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře
líbí

Vypadá to dobře, tedy ne s vypravěčem, ale tím líp:-) Dočtu to až doma, na mobil je to moc dlouhý.

07.07.2024 14:07:47 | Žluťák

líbí

... díky...

07.07.2024 16:50:35 | mravenec

líbí

... důležitá určitě byla, četl jsem ji několikrát, i když ty závěrečné scény s křesťany mohly být trochu mírnější, si myslím... dočkej zítřejšího dne a třeba zjistíš, že to všechno bylo trochu jinak... ;) ... děkuji ti...

07.07.2024 13:21:15 | mravenec

líbí

Ano, pro dospívající čtenářku to bylo hodně silné, máma tenkrát nechápala, že to mohu číst

07.07.2024 13:24:51 | mkinka

líbí

... ale kniha je to skvělá... děkuji ji ti, Jitko, že ses podělila...

07.07.2024 14:27:53 | mravenec

líbí

Rádo se stalo

07.07.2024 14:39:44 | mkinka

líbí

Knížku ovo va DiS jsem četla a děkuji.

07.07.2024 11:09:34 | mkinka

líbí

... to já děkuji, Jitko...

07.07.2024 13:09:04 | mravenec

líbí

Tvůj příspěvek mi připomněl školu a paní učitelku,co říkala, že tato kniha je důležitá k pochopení mnohého

07.07.2024 13:14:37 | mkinka

© 2004 - 2024 liter.cz v1.7.2 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí ⋅ Osobní údaje ⋅ Provozovatel