Anotace: Máme ako-tak vytvorený svoj svet, prejdime k dielu samotnému, predovšetkým k jeho forme. Časť tretia.
Zaujímavé, iste, len príliš sa odvolávame na wikipédiu... Kto vie z akých encyklopéií sú tie informácie, navyše aj všeobecne uznávané encyklopédie sa jedna od druhej líšia, definície sa rozchádzajú...
04.07.2008 21:38:00 | Sarazin Faestred
Tak na tom je určite niečo pravdy. (Ale povedzte to vydavateľom)
04.07.2008 17:17:00 | Sarazin Faestred
Dĺžka poviedky je 0-15 normostrán, takže priemer 8. 0-5 je minipoviedka, viac než 15 je už novela (a tie moc neletia). Toľko zo súťažných kritérií.
04.07.2008 09:09:00 | Sarazin Faestred
Psát srdcem (to, co chceš, o čem máš nápady) a korigovat hlavou (vyškrtat blbosti).
01.07.2008 14:17:00 | Perilan
To s tou krátkosťou diel na liter.cz je pravda pravdúca. Letia krátke básne (teda básne, skôr riekanky), letí kvantita a nie kvalita.
Ale to určite nie je pravidlo, ktorým sa musia riadiť všetci. Napríklad ja tie mini-poviedky nikdy nehodnotím, na necelej strane sa nedá napísať dobrý príbeh.
Písať podľa srdca znie gýčovo, ale ja odporúčam riadiť sa hlavou. ;-)
01.07.2008 13:57:00 | Sarazin Faestred
Internet jako takový ani nedává tu možnost osvojit si a ve správné míře nakombinovat všechny prostředky. Vžil se termín minipovídka, rozsah cca 3 - 5 stran (jak kdy a jak kde). To je zoufale málo prostoru a lidé víc nejsou zvyklí číst (příkladem budiž delší díla na literu, kterým se pozornost obloukem vyhýbá).
Psát a psát - to rozhodně. Nikdo učený z nebe nespadl. A pokud něco nemám rád, tak názory typu "nenech se otrávit ve svém psaní 'kritikou'. Piš, jak to cítíš, tak, jak Ti to plyne ze srdce. To je ta nejlepší cesta, jak se postupně vylepšovat.". Doteď mi rozum nebere, že to prohlásila osoba, který by mohla být málem mojí babičkou.
01.07.2008 12:47:00 | Perilan
Áno, písať písať písať - to som zdôrazňoval úplne na začiatku.
01.07.2008 08:33:00 | Sarazin Faestred
Nn, ať už to vyplývá z děl tady uveřejněných, nebo z toho, co jsem psal, první osoba není úplně moje parketa :) snáz se mi píše třetí a víc se na ni orientuju. Myšleno to bylo zhruba tak, že i rozpravanie lze použít pro třetí osobu, pokud je k tomu přítomna dostatečná identifikace názorů autora a dané postavy - nebo spíš prolnutí :)
První osobu používám spíš účelově tam, kde se k tématu víc hodí... třetí mám radši snad proto, že si udržuju pohled autora, sebe sama, a nesklouzávám k popisované postavě.
30.06.2008 11:15:00 | Perilan
Správne kolega!! ;-) Nad príkladmi som uvažoval, no priklonil som sa k verzii bez nich. Keby tu bola ta kurzíva, tak fajn, ale takto by to stratilo na prehľadnosti.
Áno, jednotlivé spôsoby sa môžu prelínať a nahradzovať. To by si mal každý skúsiť.
Vidím, že máš v obľube tú prvú osobu - nič proti, nejeden svetový spisovateľ ju občas používal (Coehlo, May, Eco...). Ale tretia osoba je bežnejšia, preto sa venujem predovšetkým tej.
Hurá do písania!
29.06.2008 21:46:00 | Sarazin Faestred
K samotnému roztřídění všech základních způsobů nelze co dodat - mně to sice nic nedalo, protože tohle už nějakou dobu znám, ale je to velké plus pro všechny méně zkušené a začínající. Vůbec se nám tu teď nějak rozjíždí ta osvětová činnost...
Jen by těm, kterým je text primárně určen, mohlo vadit, že nebudou chápat tak dobře jako třeba já nebo Ty - nebylo by možná na škodu přidat i příklady. Je zase fakt, že by se to pak vymykalo rázu předchozích dílů...
Ještě bych snad připomenul, že jednotlivé způsoby se mohou navzájem nahrazovat - například vyprávění (rozpravanie) může, je-li v něm dostatek osobního náhledu a používá-li autor vyprávění z pohledu jedné osoby, do značné míry nahrazovat vnitřní dialog. Z vlastní zkušenosti si dovolím tvrdit, že se to někdy vzhledem ke kompozici celého textu víc hodí.
A naopak - pokud autor píše něco z prostředí pseudosoučasnosti (viz. minulý díl), nemusí opis používat téměř vůbec a vzniká mu tak prostor, aby víc rozvíjel ostatní způsoby... a tak dále.
Ode mě tip.
29.06.2008 12:06:00 | Perilan