Anotace: Gýč (kýč), klišé a tri kauzy fantastickej literatúry.
Ja mám Potterovskú sériu v top 10, hlavne kvôli úspechu (v čom spočíva?), chytľavosti a atmosfére.
Ale keď mi jedna vysokoškoláčka, ktorá bežne rozoberá Hellera, Eca a Kafku povedala, že HP7 je naj kniha na svete... tak dovidenia. ;-)
08.07.2008 19:24:00 | Sarazin Faestred
Siorak: máš perfektné pripomienky! Musím priznať, že tvoje definície sú lepšie. Normálne uvažujem, že ten článok troška poupravím... čo ty na to?
K HP: neviem kto vymyslel, že HP je fantasy, ale keď ju všade (kiná/kníhkupectvá/knižnice) uvádzajú ako fantasy, hodnotím juako fantasy. Fantasy podľa mňa nie je v dĺžke, ale v cieľovej skupine. (rozprávka pre deti, fantasy pre adolescentov a vyššie) Navyše, ja som mal na mysli knihy.
(Je prvda, že prvé dve časti sú veľmi rozprávkove, ale ako Harry dospieva, knihy nadobúdajú na realite a taká piata časť nemá s rozprávkou už nič spoločné)
Etchi: to je škoda
08.07.2008 16:18:00 | Sarazin Faestred
Nezmyselný... no každý fantasy svet je nezmyselný už len kôli mágii, nechápem akú nezmyselnosť máš teraz na mysli.
Archetypy by som do diskusie neťahal, veci okolo nich sú trošku zložitejšie.
Rozhodne súhlasím v tom bode, že veľa/všetko záleží od spracovania.
06.07.2008 14:48:00 | Sarazin Faestred
Miévilla jsem nečetl, ale věřím. Se zbytkem argumentů nesouhlasím tak jako tak, ale zbytečné řešit, když společného názoru nedojdeme. Neříkal jsem, že je klišé nezbytné, jen jsem říkal, co je podle mě.
Nedokončené příběhy i Silmarillion jsem četl. Taky se neptám, proč ho považuješ za tak dobrý svět, ale z jakého hlediska. Z jednoho pohledu je úžasně promyšlený, z druhého zase nesmyslný.
06.07.2008 13:40:00 | Perilan
Miéville vo svojej triológii nepoužil žiadneho Merlina, žiadneho teenagera zachraňujúceho svet a nič z tvojich archetypov (lebo archetyp je podľa mňa krčma, bažina, chrám, ruiny...) a preto ho je taký úspešný aký je. Klišé vôbec nie je nutnosť a vôbec to nie je "takmer všetko".
A prečo považujem Stredozem za najlepší zo svetov? Čítal si Silmarillion a Nedokončené príbehy?
06.07.2008 00:07:00 | Sarazin Faestred
A že se tak ptám: Středozemi považuješ za tak dobrý svět z jakého hlediska a důvodů?
05.07.2008 21:25:00 | Perilan
Zase pěkný článek, ale zpola s ním nemůžu souhlasit. Klišé jsi vykreslil jako něco, co se neustále opakuje - to je potom ale klišé téměř vše.
Teenagerovský hrdina-outsider, zarytě altruisticky-pacifistický hrdina, starý vetchý čaroděj, kterému už nejspíš odešly všechny orgány, a přece žije - to všechno jsou spíš archetypy než klišé. Leckterý hrdina s mečem z moderní fantasy je novým Siegfriedem nebo Beowulfem, téměř každý kouzelník Gandalfova typu je Merlin v novém prostředí.
Víc než tyhle prvky za klišé považuju samotná témata tvorby, situace, scény, dějové linie. Vždy se nějakým způsobem opakují a v jedné lze najít fragmenty jiné - už je to tak pro lidi poplatné. Tomuhle opakování se nelze vyhnout. Staletí lidské kultury, ať už po stránce slovesné, literární, hudební nebo divadelní, tomu zabraňují. Klíč, jak se klišé v těchhle případech nedopustit, podle mě není v neotřelosti témat - z výše zmíněných důvodů -, ale v neotřelosti pojetí. Témata a nápady se budou prolínat vždy, pojetí mohou být desítky, stovky.
05.07.2008 21:23:00 | Perilan
Ale podľa mňa je MOŽNÉ skĺbiť Rowlingovej čítavosť, s Tolkienovskou atmosférou, Sapkowsky skvelou hlavnou postavou, Miévilleho-Clarkovej-Pratchetove nápady a vlastne od každého zo spisovateľov sa niečomu priučiť a nakoniec napísať 'dokonalé' dielo. Je to možné aspoň teoreticky. Prakticky sa to zatiaľ nikomu nepodarilo-Zaklínač síce má veľké šance, podľa mňa, ale čítanosťou/predávanosťou na Rowlingovú stále nemá a zdá sa, že lepší svet ako Stredozem nikto nevytvorí...
Ale odbočujem. Čiste teoreticky je možné napísať umenie predávajúce sa tak dobre ako gýčové kašičky.
05.07.2008 18:29:00 | Sarazin Faestred
celkem zajímavý a ojedinělý článek, to je pravda. dá se s tebou dobře i souhlasit. jen si myslím, že kdyby lidé byli víc náročnější, odpovídala by tomu i situace dnešní úrovně fantasy - tak například Miévile je jedním z autorů hnutí New weird, což je sice super, protože tam převažuje snaha o něco nového, ale ty knihy, řekněme si to na rovinu, taky nejsou nic extra, protože jsou zdlouhacvě nudné a mírně chaotické a postrádají právě tu čtivost, kterou potřebuje hlavně tuctový čtenář. zase na druhou stranu se snaží o nové nápady. naproti třeb aPotterovi je to jistě změna, ale hádej, koho čtou dneska lidi víc? mi se Potterománie ani Pánoprstenovské věci nijak nelíbí. a v poslední době jsem objevila jisté sorty autorů, kteří píší detektivky - na obalu je to aspoň napsané. ovšem když si ten příběh přečteš, zjistíš že je to v podstatě fantasy nebo sci-fi pro dospělé, které se tak tváří, protože by si jej jinak nikdo nekoupil. zase zde postrádám ten vyšpikovaný příběh, který se jediný dá najít ve fantasy ságách jiných autorů, protože tihle lidi tam mají někdy až směšné chyby a protiřečí si. Mistr žánru bude ten, kdo dokáže spojit tyhle věci všechny dohromady a vyvaruje se komerčního kýče. jinak díky za článek, který oživl tyhle vody.
05.07.2008 17:13:00 | Gabrielle Taroka