Před staletími zde vládli králové, kteří zvelebovali českou zemi, bránili ji před nájezdníky a starali se o své poddané. Mnoho vládců strávilo svou vládu na hradě, jenž pevně stojí na základech nad Prahou.
Hrad – strážce věků – shlíží na tmavé ulice Hradčan, které by mohly vyprávět příběhy prodchnuté minulostí. Dny, kdy šlechta žila v přepychu a měšťané obchodovali pod pražským sluncem, jsou dávno pryč, ale jejich stopy zůstávají. Katedrála svatého Víta, se svými věžemi tyčícími se k nebesům, hrdě dominuje krajině. Pod ní se ukrývají neprobádaná místa plná záhad, o nichž dosud nic nevíme.
Večerní prázdné uličky kolem katedrály šeptají příběhy, které jen Bílá paní mlčky střeží. V temných nocích zde kdysi alchymisté v Zlaté uličce vyráběli zlato. Dnes po nich zůstaly jen tajemné symboly, nenápadně rozeseté po hradě, čekající na odhalení.
Za dávných časů, kdy Zlatá ulička žila ruchem alchymistických experimentů, kde mezi jejími zdmi pohyboval záhadný učenec, známý pouze pod jménem Aurelius. Byl to muž, jehož touha po dokonalosti neměla hranic. Proslýchalo se, že měl přístup k tajemství kámen mudrců – látky, která měla přetvářet obyčejné kovy ve zlato a dávat nesmrtelnost.
Aurelius trávil dny i noci ve své malé dílně, kde pod mihotavým světlem svící míchal elixíry, kreslil složité symboly a studoval staré svitky. Lidé se ho stranili. Mnozí tvrdili, že slyší z jeho domu podivné zvuky – praskání, šepoty a někdy dokonce výkřiky. Jiní přísahali, že viděli, jak v nočních hodinách mizí ve stínu katedrály svatého Víta. Vědělo se, že jeho práce byla podporována samotným Rudolfem II., ale i král začal pochybovat, zda jeho pokusy nejsou příliš nebezpečné.
Jednoho podzimního večera Aurelius zmizel. Ve Zlaté uličce po něm zůstala prázdná dílna – plná rozbitých lahviček, popsaných pergamenů a zapečetěných truhel. Obyvatelé si brzy všimli, že některé z těch pergamenů byly popsané jazykem, kterému nikdo nerozuměl. Symboly, které by ani největší učenci nedokázali rozluštit, a vzorce, jež mohly znamenat cokoli – nebo také nic.
Příběh však nekončí zde. V průběhu let se v dílně stalo několik podivných věcí. Ti, kteří se odvážili vstoupit, tvrdili, že cítí zvláštní chlad, i když byl den plný slunce. Někteří slyšeli kroky za svými zády, ale když se otočili, nikdo tam nebyl. A jednou, při rekonstrukci Zlaté uličky, dělníci objevili pod podlahou Aureliovy dílny malou komnatu – ukrývala železnou truhlu. Když ji otevřeli, našli tam pergamen s jedinou větou:
"Zlato je pouhý prach, tajemství věčnosti leží za branou světla."
Od té doby se povídá, že Aurelius možná skutečně odhalil něco víc než tajemství zlata. Možná našel bránu, která vede za hranice našeho světa.
A co kdyby jeho symboly, rozeseté po hradu, byly klíčem k tomu, jak ji znovu
otevřít?
Spíš než povídku mi tohle připomíná takové zamyšlení nad historií, která toho může hodně skrývat. Ale napsáno je to pěkně. Osobně si myslím, že dnešní věda bádá nesprávným směrem. Co když je temná hmota pralátkou duchovního světa? Kdo ví...
28.01.2025 20:06:58 | Pavel D. F.
Mám ráda pohádky a pověsti. U pohádek jsou super dobrý konce a u pověstí - to pravdivý jádro jim dává skutečnej přesah do života a to je něco, co oslovuje, zároveň láká:-)*
28.01.2025 15:39:15 | cappuccinogirl