Bubáci v televizi

Bubáci v televizi

Anotace: Podruhé vstupuji na tenký led politické satiry. Ale stejně jako u povídky (J)Elita, jde tak trochu o paralelní svět, který se naší realitě jen proklatě podobá.

Matouš Hejkal vchází do televizního studia. Přípravy k natáčení jsou v plném proudu. Sem tam pobíhají technici, před kamerou stojí připravena tři křesla, do kterých zasednou dnešní hosté. Matouš patří mezi pozvané. Zatím neví, na jaké téma se debata povede, ale to ho netrápí. Je ochoten pohovořit o čemkoliv.
„Tak vás tady pěkně vítám, pane Hejkal,“ dostává se mu uvítání od asistentky režie, „jak se má tatínek? Ještě televizi nevyhlásil válku?“
Matouš se zamračí: „Tak to si vyprošuju, ty neustálé vtipy na mého otce. Je to nejlepší ministr humanitárního bombardování, jakého jste - ehm chci říct – jakého jsme kdy měli. Raději mě prozraďte, kdo budou další dva hosté.“
„Znáte pravidla, Matouši, ani já to nevím. Kromě toho, jsem tady nová, předchozí kolegyně dala výpověď. Všechny tři účastníky vybírá Výbor moudrých. Jsou do studia pozváni s velkým časovým rozdílem, aby se nesetkali,a ihned jsou odvedeni do samostatné maskérny. Dokonce ani moderátor a režisér neví, kdo se sejde před kamerou. Na tom je prý založen úspěch tohoto přímého vysílání. A teď mě následujte. Maskérky si vás trochu upraví.“
Za dveřmi maskérny zatím probíhá následující rozhovor: „Tak holka, koho jsme vyfasovali, na kom dnes zapracujeme?“
„Máme toho mladýho Hejkala, ten kluk se taky nacpe všude. Už mě leze na nervy.“
„To mě povídej, můj starej málem vyhodil televizi z okna, když ho tam nedávno uviděl potřetí v týdnu.“
„Tak co kdybychom ho trochu poupravily, že ho vlastní matka nepozná…“ Obě se při té představě zasněně usmívají.
„Ale to nemůžeme, to by nám nesežral.“
„Při správným nasvícení zrcadla, který trochu pootočíme,“ říká první maskérka a provádí zamýšlený úkon, „by se to mohlo podařit.“
„Ale za to nás můžou vyrazit!!“
„Pochybuju, všem leží v žaludku, kdyby nebylo jeho taťky…,“ mávne znechuceně rukou žena.
Ozývá se zaklepání. Vstupuje Matouš
„Vítejte, pane Hejkal, už jsme se na vás těšily, račte si hačnout tady do tohoto křesla.“
Matěj se pohodlně usazuje v křesle a blahosklonně kyne pravicí: „Tak se, dámy, dejte, do toho.“
Ženám jen září oči když se pouští do díla.

Ve vedlejších dvou šatnách jiné maskérky připravují zbývající dva účastníky debaty. Pomalu se blíží hodina, kdy má přímý přenos oblíbeného pořadu začít. Režisér neklidně přešlapuje a potichu informuje svoji novou asistentku: „Tak to sem zvědavej, který dárky nám ti mudrci na dnešek vybrali. Minule jsme tady měli poslance, kterej se vrátil ze služební cesty z ostrova Hulu-Hulu. Žije tam necelá stovka lidí, ale je tam krásně.Když se ho ptali, co tam za státní prachy pohledával, snažil se všem namluvit, že studoval místní demokracii. Pak ta předsedkyně neziskovky s jejíma třema jachtama. Furt o nich mlela až konečně i posledního troubu u obrazovky napadlo, kde na to vzala. A co teprve ten chlapík z Výboru veřejného blaha, třikrát přistižený při lži, kterou vytrvale označoval za alternativní fakta. To bylo ještě lepší než politická korektnost nebo humanitární bombardování. Na toto už jsem fakt starej. Kdyby to viděl můj učitel, velký režisér Federico, tak by hořce zaplakal. Nebo by mě rovnou nechal zastřelit. Točit takový hovadiny.“
Neradostné myšlenky se nešťastnému režisérovi řítí hlavou jako splašený roj komárů.
Ale to už se ozývá známá znělka pořadu „Na slovo vzatí“. Populární moderátor Vendelín Stoklasa přichází ke svému pultíku, odkud bude v přímém přenosu dirigovat diskuzní pořad. Tři křesla pro hosty jsou zatím prázdná. Znělka přechází v dramatickou melodii a následuje virbl. Ke křeslu se přibližuje první host, je jím samotný ministr humanitárního bombardování Marek Hejkal. Kyne pravicí k první kameře, kameraman si znechuceně odplivne. Vendelín uvádí jeho excelenci na přidělené křeslo. Následuje krátké představení hosta. A znovu je tu virbl. Na scénu přibíhá podsaditý chlapík s holou lebkou, na které má vytetované cosi, co vypadá jako letadlo. Moderátor je zmaten, zdá se, že tohoto muže nepoznává, otevírá zapečetěnou obálku s poznámkami pro případ nouze …
„Vážení diváci, představuji vám druhého hosta, kterým je … Adalbert Hejkal, výrobce větroňů.“ Moderátor se při vyslovení jména na chvíli zarazí, ale pohotově dodává: „Pan ministr tu bude mít dnes svého jmenovce.“
„Žádnýho jmenovce,“ drtí slova mezi zuby jeho excelence, „to je můj brácha!“
O režiséra se v zákulisí pokouší mdloby. Kdo to sem pozval, říká si v duchu. Prý rada moudrých. Blbci to jsou. Kdo má s tímto materiálem pracovat?
Moderátor se v duchu pokřižuje a trochu nejistým hlasem vyhlašuje: „A já bych poprosil našeho třetího hosta, aby přišel mezi nás!“
Ke třetímu křeslu přichází podivná postava. Sytě rudé rty, zvýrazněné obočí připomínající jistého známého státníka z dob minulých, obrovské stíny kolem očí a tvářičky červené, jak děvče z pohádky. Oba Hejkalové nevěřícně třeští na příchozího oči. Jeho excelence ministr pevně zatíná prsty do opěradla židle, režisér si v zákulisí nalévá první odměrku rumu. Moderátorovi padají jeho poznámky na podlahu, zdá se, že se dusí. Je to ale profesionál a tak zvesela zahlaholí: „Dovolte, abych přivítal našeho třetího hosta - Matěje Hejkala, místopředsedu strany zelenožlutých sršňů.“ Málem jsem ho nepoznal, pomyslí si, a to ho tu máme pořád. Ten kluk se asi musel definitivně zbláznit.
„Samej Hejkal,“ poznamenává režisér a nalévá si další a další dávku svého léku. Starší dva Hejklové cosi znakovou řečí ukazují nejmladšímu Hejkalovi, ten se však tváří nechápavě. Maskérky splnily svůj úkol aniž by oběť cokoliv tušila. Moderátor již po sté seznamuje diváky v přímém přenosu s pravidly hry. „Před sebou mám další zapečetěnou obálku s otázkami, které připravila Rada. Jsou zde pouze pro případ, že by do studia nedorazily žádné podněty od diváků. Otázky posílejte, buď prostřednictvím SMS zpráv nebo mejlujte … !“ Stoklasa pozorně sleduje notebook na moderátorském pultíku.
„Ale vidím, že nám přichází první… druhý… bože, to je záplava dotazů. Můžeme začít!“
„Je tu první dotaz - na Matouše: Co se vám to stalo?“ Matouš se nechápavě rozhlíží kolem sebe. Ale i on je profesionál a tak odpovídá: „Stalo se toho hodně. Jsem terčem výhružek za své pevné postoje. Byl jsem také obětí atentátu, když mě kdosi v parku profackoval. Ale já neuhnu ani o píď…“
„No, to je moc dobře,“ přerušuje ho moderátor, „ale my tu máme další dotaz, a sice na jeho excelenci ministra humanitárního bombardování.“
„Pane ministře, je pravda, že jste nedávno nakoupil do výzbroje naší armády větší množství větroňů?“
Ministr se neklidně ošívá a říká jakési ošklivé slovo, které musí být vypípáno. Vzápětí však dodává: „Jsou to dobrý stroje, mají certifikát.“
Moderátor hledí na obrazovku notebooku a předkládá další dotaz: „Divák Karel z Proklaté nory má otázek víc, ptá se, jestli jste ty větroně koupil od svého pana bratra a jestli je to ten samý Hejkal, který předtím vyráběl papírové draky ze špejlí. Dále by pan Karel chtěl vědět, k čemu budou armádě větroně.“
Excelence otvírá ústa k odpovědi, ale do debaty náhle vstupuje mladý Matouš: „Strejda sice začínal s profesionální výrobou papírových draků…“
Já toho kluka snad zabiju, říká si v duchu Adalbert, výrobce větroňů.
Ale Matouš se nezadržitelně řítí dál, ústa jsou rychlejší než myšlenky: „…jenže právě tam získal velké znalosti o aerodynamice, jeho draci patřily k okresní špičce. Na stěně dílny visel obraz čmeláka. Všichni jsme se divili, jak může tento pták vůbec létat, ale strýc Adalbert nám to vysvětlil. Znalosti aerodynamiky a dlouholetá konstrukční zkušenost s výrobou draků byly první kroky k současné velkovýrobě větroňů, které ostatně, jak říkal otec, mají certifikát…“
Moderátor Vendelín ho přerušuje:“Čmelák není pták, je to hmyz, a diváka Karla asi víc zajímalo, co s nimi budou vojáci dělat?“
„Co furt máte s těma drakama… tedy chci říct… větroňama, hněvá se jeho excelence. „To jsou samý tendenční otázky. A navíc to, na co se ptáte, je tajné. Pak mně dáte adresu toho Karla z té jakési nory, už toho mám dost. Copak jsem nějakej klaun?“ Významně se zahledí na svého syna.
Do debaty vstupuje Adalbert Hejkal, výrobce větroňů. „Jo, aby bylo jasno, můj brácha není žádnej klaun a já taky ne.“ Kradmo pohlédne na svého synovce a pokračuje: „ Udělal jsem armádě slušnou cenu, a co s nima budou dělat je jejich věc. Proč se třeba někdo nezeptá na hospodářské výsledky mé firmy Samolet ?“
Ty budou asi velmi dobré, když jsme od tebe nakoupili ty tvoje vehikly, pomyslí si moderátor Vendelín Stoklasa.
„A proč mě se nikdo nezeptá na poslední úspěšné vystoupení armádního souboru Bomba,“ připojuje se jeho excelence.
A pozadu nezůstává ani nejmladší Hejkal. „Proč mě nikdo nemá rád?“
Rázem, jako na povel, všichni tři Hejklové vyskakují ze svých křesel. „My odcházíme,“ oznamuje jeho excelence, která se mezitím stala samozvaným mluvčím Hejkalů, „tohle nemáme zapotřebí.“
„Tatínek vám vyhlásí válku,“ dodává Matěj. Ale ministr s ním hrubě smýká a táhne ho ven ze studia. Adalbertovi se leskne pleš, vytetované letadlo jako by chtělo odletět.
Moderátor zamyšleně odchází od moderátorského pultíku.
Placení studioví diváci si jdou vybrat svoji denní mzdu.
Režisér pořadu se smutně dívá na již prázdnou láhev a přemýšlí o kresleném filmu.
Vysílání skončilo, zapomeňte.
Anebo - raději ne!
Autor František Kašpárek, 11.02.2017
Přečteno 877x
Tipy 4
Poslední tipující: Kubíno, LV, Helen Zaurak
ikonkaKomentáře (3)
ikonkaKomentujících (3)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře
líbí

Kašpárku, zrovna mě to chylto a ty jsi úplně změnil styl a chrlíš to jako vodopád. Nevím, ale tak dlouhej odstavec jsem nečetl nikdy. Zkus to dávkovat. Máš tam potenciál, ale zahodíš ho jako buldozer hlínu.

28.03.2017 22:44:47 | Petrlesna

líbí

Nevím přesně, který odstavec máš na mysli. Docela by mě to zajímalo. Část za těmi třemi tečkami není celý odstavec, ale několik odstavců. Ovšem co se týká délky odstavců, to jsi ještě nečetl Jiráska! Ale díky za připomínku.

30.03.2017 01:29:26 | František Kašpárek

líbí

:-))) jako vždy u Tvých povídek, výborně napsáno, výtečně jsem se bavila.
Moc děkuji, Františku Kašpárku, dobrý den :-)

11.02.2017 14:13:01 | Helen Zaurak

© 2004 - 2024 liter.cz v1.7.2 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí ⋅ Osobní údaje ⋅ Provozovatel