Zrození baby Vangy vlastně Dany Drábové

Zrození baby Vangy vlastně Dany Drábové

Anotace: E = mc2

Zrození Drábové
Já mám jednu jadernou Danušku doma taky
Heč a teď křeč.

Šly panenky silnicí, silnicí, silnicí, potkali je myslivci, myslivci, dva.

Kam panenky, kam jdete, která moje budete, budete má Ta maličká, ta je má, ta je má, ta má očka jako já.
Na krku má granáty, mezi nimi dukáty.

A skončily na mezi pod dráty
A tu Drábová spustí:

Dokud není vodič připojen k elektrickému zdroji, elektrony ve vodiči se pohybují chaoticky všemi směry. Až po připojení vodiče ke zdroji napětí se vlivem rozdílného potenciálu volné částice uspořádají a začnou se pohybovat jedním směrem tzv. protéká elektrický proud.

Tak to je pěkné Aničko vlastně Janičko
A kdy tě to bude brnět.
A jak pak budeš vrnět?

Za směr elektrického proudu se pokládá směr pohybu kladně nabitých částic ⇒ elektrický proud směřuje při pohybu
6 až 15 mA – způsobuje tetanickou křeč, člověk se nemůže uvolnit. 25 mA – tetanická křeč dýchacího svalstva. 60 mA – chvění srdeční komory (fibrilace), přechodná zástava srdce. nad 80 mA – zpravidla trvalá zástava srdce.

Srdce mi buší
Tak ukaž svůj potenciál, myslivec praví
Po prsou dívku hladí
Co ti to tady hučí?

Hučení zářivek je časté a známé, ale může mít vícero příčin. Většinou jde o hluk vydávaný vadným předřadníkem, který způsobuje nekonzistentní tok proudu.

Drábova sáhne na myslivcovu "zářivku"
Chtěla by do pece, suše praví

V obloukové peci prochází elektrický proud přímo ohřívaným materiálem a na něm se tvoří elektrický oblouk, který ho ohřívá.

Pulsující myslivec myslí na jádro a zeptá se na kmitočet.
Byl příraz dostatečný?

Kmitočet je fyzikální veličina, která udává počet opakování periodického děje za daný časový úsek.

Ano příraz i kmitočet byl dostatečný.
Vyvolal v podbřišku chvění.
Snad to nebudou vysílat v rozhlasu po drátě

Způsob šíření Rozhlas po drátě mohl vysílat pouze jednu rozhlasovou stanici. Signál se rozváděl z centrálního zesilovače kabelovým rozvodem.

Kdy a kde se bába štěpí, myslivec pomyslí.

Ke štěpné jaderné reakci dochází při ostřelování neutrony. Neutron pronikne do jádra uranu, je absorbován, a tím se předá tomuto jádru tolik energie, že se rozkmitá a rozdělí se na dva odštěpky, které se od sebe velkou rychlostí vzdalují.

To snad není pravda.
Psala to ruská Pravda.
Chtělo by to uran, ty jsi jenom buran
Byla to naše fúze a teď je v Temelíně schůze

Jaderná fúze je děj, při němž se slučují jádra dvou lehčích prvků a vzniká jádro těžší; zároveň se uvolňuje energie.

Hodně energie to tvé tělo chtělo
Byl to hřích, podvést tě tu s vdanou Janou
Řeknu ti to ještě jednou a naposledy:

Jádrem jaderné fúze je defekt hmoty a vazebná energie. Při slučování lehčích jader je hmotnost výsledného jádra o něco menší než součet jeho částí. Jak vysvětluje Einsteinova slavná rovnice E = mc^2, tato "chybějící" hmotnost se přemění na obrovské množství energie.

Ale mě se nelíbilo jádro.
Já koukal na její boky, prsa, tvář.
A pak náhle přišla zář.

Jaderný výbuch je důsledkem prudkého uvolnění energie ze záměrně rychlé jaderné reakce.
Osudová rovnice E=mc²: Einstein varoval před atomovou bombou, kterou sám pomohl vytvořit
Legendární fyzik během druhé světové války vyvíjel osobní nátlak na amerického prezidenta Roosevelta, aby zahájil vývoj ničivé zbraně. Výčitky pak vědce pronásledovaly až do smrti. „Jeho genialita se stala zároveň jeho prokletím

A tak nějak se zrodila ta naše Drábová.

Dana Drábová (* 3. června 1961 Praha) je česká jaderná inženýrka, lokální a regionální politička. Od roku 1999 je předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.
Vystudovala gymnázium v Říčanech. V letech 1980–1985 studovala Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT, obor dozimetrie a aplikace ionizujícího záření. Ukončila diplomovou prací Měření neutronů a stanovení dávky od neutronů pomocí mikrodozimetrie a získala titul Ing., poté se v letech 1994–2000 věnovala doktorskému studiu v oboru jaderná fyzika a získala titul Ph.D. V letech 1985–1995 pracovala v Centru hygieny záření Institutu hygieny a epidemiologie (později Státního zdravotního ústavu), kde se zabývala ochranou před škodlivými účinky ionizujícího záření. Od roku 1992 byla zástupkyní vedoucího Ústředí radiační monitorovací sítě České republiky. Následně byla jeden rok ředitelkou odboru havarijní připravenosti Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a pak v letech 1996–1999 ředitelkou Státního ústavu radiační ochrany. Od 1. listopadu 1999 je předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, kde vystřídala Ing. Jána Štullera. Také od listopadu 2006 do listopadu 2009 předsedala asociaci západoevropských jaderných dozorů (WENRA).

V říjnu 2013 převzala na liberecké Technické univerzitě v Liberci čestný doktorát (doctor honoris causa) za propagaci vědy,[2] 28. října 2014 jí český prezident Miloš Zeman udělil medaili Za zásluhy I. stupně a v dubnu 2016 převzala na Vysoké škole báňské v Ostravě další čestný doktorát.[3] 3.11.2022 ji ministryně obrany ocenila Záslužným křížem za mimořádné aktivity na podporu Ukrajiny v jejím boji proti ruské invazi.

Autor umělec2, 24.01.2025
Přečteno 13x
Tipy 0
ikonkaKomentáře (0)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře
Ještě nikdo nekomentoval.
Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2004 - 2025 liter.cz v1.7.2 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí ⋅ Osobní údaje ⋅ Provozovatel